کدخبر: 15953

اربعین | سفر اربعین | مسافران اربعین

مسافران اربعین امسال رکورد زدند | چند نفر اربعین به کربلا رفتند؟

خبرگزاری فرات نیوز نیز گزارش کرده که حضور زائران در شهر کربلا از دهم ماه صفر برابر ۱۶ شهریورماه، آغاز شده و هم اینک خروج زائران به صورت روان درحال انجام است.

بر اساس آمارها رسمی، تعدا زائرین اربعین حسینی امسال از 21 میلیون نفر عبور کرد.اربعین حسینی در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح اسلامی، یک مراسم مذهبی شیعی است که بیستم صفر ۶۱ هجری قمری چهل روز پس از روز عاشورا، روز کشته‌شدن حسین بن علی (ع) نوه محمد (ص)، فرزند علی بن ابی طالب (ع) و فاطمه زهرا (س) و امام سوم شیعیان در کربلا برگزار می‌گردد. حسین بن علی و ۷۱ نفر از یارانش در سال ۶۱ در جنگ کربلا توسط سپاه عبید الله بن زیاد کشته شدند. اربعین حسینی بزرگترین پیاده‌روی جهان است که رکوردی بیش از ۴۵ میلیون نفر زائر به شهر کربلا دراین روز ثبت شده‌است. در روزهای اخیر اخبار خوبی از اربعین حسینی به گوش نمی رسد. بر اساس آمارها رسمی، تعدا زائرین اربعین حسینی امسال از 21 میلیون نفر عبور کرد.

دبیرخانه آستان عباسی در شهر کربلا اعلام کرد بر اساس سیستم شمارش الکترونیک تعداد زائرانی که تا روز شنبه ۲۶ شهریورماه (برابر با اربعین به تقویم ایران) وارد شهر کربلا شده‌اند به ۲۱ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۶۴۰ نفر رسیده است.

آستان قدس حسینی روز جمعه ۲۵ شهریورماه شمار زائرانی که وارد شهر کربلا شده بودند را بیش از ۲۰ میلیون نفر اعلام کرده بود. خبرگزاری فرات نیوز نیز گزارش کرده که حضور زائران در شهر کربلا از دهم ماه صفر برابر ۱۶ شهریورماه، آغاز شده و هم اینک خروج زائران به صورت روان درحال انجام است.

جدول زیر مقایسه تعداد زائران اربعین ۱۴۰۱ در کربلا را با سال‌های گذشته، براساس داده‌های آستان عباسی نشان می‌دهدمسؤول بخش موکب‌ها در عراق نیز اعلام کرده که در اربعین امسال ۱۲ هزار و ۵۰۰ موکب در شهر کربلا برپا شده که حدود ۳۰۰ موکب به کشورهای دیگر اختصاص داشته است.

فلسطین، ایران، هند، پاکستان، نیجریه، سوئد، هلند، آلمان و چین از جمله کشورهایی بودند که امسال در کربلا موکب داشتند.فرودگاه نجف نیز گزارش داده که بیشترین پروازها برای انتقال زائران اربعین به عراق، به ایران و پس از آن به کشورهای جنوبی خلیج فارس و لبنان اختصاص داشته است. مسؤولان این فرودگاه همچنین از آغاز طرح بازگرداندن زائران خارجی خبر داد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها