کدخبر: 16341

گشت ارشاد | ضوابط گشت ارشاد | گشت ارشاد جدید

گشت ارشاد تغییر موضع داد؟

قانون اساسی اعتراض قانونی را به رسمیت می‌شناسد اما اتفاقات اخیر اغتشاش بود که با پشتیبانی دشمن انجام شد که البته ناکام ماند.

مرجع اصلاح قوانین گشت ارشاد مجلس شورای اسلامی است. بنا به گفته سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی اعتراضات را به رسمیت می‌شناسد.به گزارش تجارت‌نیوز، مجلس توانایی اصلاح قانون گشت ارشاد را دارد. شورای نگهبان هم گفته است در صورت دریافت طرح یا لایحه راجع به آن اظهارنظر می‌کند.

طحان نظیف گفت: مواضع شورای نگهبان درباره حوادث اخیر در بیانیه‌ای که منتشر شد آمده است.بیانات رهبر انقلاب در این خصوص بسیار راهگشا بود و اتفاقات اخیر فراتر از اعتراض قانونی بود.وی افزود: قانون اساسی اعتراض قانونی را به رسمیت می‌شناسد اما اتفاقات اخیر اغتشاش بود که با پشتیبانی دشمن انجام شد که البته ناکام ماند.

به نقل از مهر، سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز (شنبه) در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شورای نگهبان با خواص که باعث هرج‌ومرج در کشور شدند چه برخوردی خواهد کرد؟ گفت: معیارهای قانونی روشن است. اگر اقدامی برخلاف قانون باشد و توسط مراجع ذیربط اعلام شود، شورای نگهبان هم بررسی خواهد کرد.

‌هادی طحان نظیف در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه اگر مجلس در قالب طرح یا لایحه موضوع گشت ارشاد را اصلاح کند، آیا شورای نگهبان آن مصوبه را می‌پذیرد یا خیر؟ اظهار کرد: اختیار قانونی مجلس است که از طریق طرح و لایحه موضوعی را تصویب و اصلاح کند. باید صبر کنیم و در صورت تصویب این موضوع در مجلس، اظهارنظر می‌کنیم.

طحان نظیف بیان کرد: اکثر ایرادات ما به طرح شفافیت قوای سه‌گانه برطرف شده است. هفته گذشته جلسه کمیسیون مجلس در این باره برگزار شد و مصوبه کمیسیون در صحن مجلس بررسی خواهد شد. نسبت به ایرادات هیئت‌عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح شفافیت باید از خود اعضای مجمع یا نمایندگان مجلس سوال کنید که آیا مجلس آن ایرادات را رفع کرده است یا خیر.

وی تصریح کرد: مواضع شورای نگهبان در بیانیه‌ای درباره حوادث اخیر مطرح شد. ما معتقدیم آنچه در هفته‌های اخیر اتفاق افتاد، فراتر از یک اعتراض به شکل متعارف بود. اعتراض بر اساس قانون سازوکارهای خودش را دارد، اما این اعتراضات توسط عده‌ای و با پشتیبانی بیگانگان تبدیل به اغتشاش شد. البته مردم صف خود را از آنان جدا کردند و دشمنان ناکام شدند و به اهداف خود نرسیدند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بیانات رهبر انقلاب در خصوص حوادث اخیر بسیار راهگشا و روشن‌گرانه بود. قانون اساسی اعتراض قانونی را به رسمیت می‌شناسد اما اتفاقات اخیر اغتشاش بود که ناکام ماند.‌هادی طحان نظیف در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه برخی از نمایندگان مجلس پیرو حوادث اخیر مطالب غیرمستندی را مطرح کردند و آیا این اظهارات در تأیید صلاحیت آنان تأثیر دارد، گفت: بر اساس اصل ۸۶ قانون اساسی نمایندگان در اظهارنظر آزاد هستند و در چارچوب قانون می‌توانند اظهارنظر کنند. اگر اظهارات افراد برخلاف قانون باشد، از سوی مراجع قانونی به ما اعلام می‌شود و ما در بررسی صلاحیت‌ها به آن‌ها رسیدگی می‌کنیم. اگر برخلاف قانون انتخابات اقدامی انجام شده باشد، مبنای عمل ما قرار گیرد.

طحان نظیف درباره آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون انتخابات، اظهار کرد: گویا طرحی در مجلس در این باره در حال بررسی است و در کمیسیون شوراها پیشرفت‌هایی داشته است. ما هم منتظر هستیم. ما علاقمندیم که سال آینده انتخابات با قانون جدید برگزار شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون حجاب و اینکه آیا از مجلس طرحی به شورای نگهبان ارسال شده است یا لایحه‌ای دریافت کردید؟ گفت: اگر منظور مصوبه رسمی است، باید بگویم که خیر، چیزی ارسال نشده است. اگر چیزی در مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی باشد، بنده اطلاع ندارم و باید از نمایندگان یا اعضای شورای انقلاب فرهنگی سوال کنید.طحان نظیف اعلام کرد: طرح امکان رأی‌گیری الکترونیکی نمایندگان مجلس در شورای نگهبان نیز تصویب و به قانون تبدیل شد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها