کدخبر: 16564

هواشناسی | آب و هوا | باران و سیل

هواشناسی از باران گفت | کدام استان ها بارندگی هست؟

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده در استان‌های گیلان، اردبیل، مازندران، گلستان رگبار باران و در شمال استان‌های آذربایجان شرقی،‌ آذربایجان غربی، خراسان رضوی و برخی مناطق خراسان شمالی افزایش ابر، بارش پراکنده باران گاهی وزش باد شدید و رعدوبرق روی می‌دهد.

تسنیم : در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی واقع در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان وزش باد،‌گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی شده است.سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی روز جمعه خبر داد و اعلام کرد: شنبه آینده بارش‌ها در برخی مناطق از جمله غرب و شمال غرب تشدید می‌شود.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده در استان‌های گیلان، اردبیل، مازندران، گلستان رگبار باران و در شمال استان‌های آذربایجان شرقی،‌ آذربایجان غربی، خراسان رضوی و برخی مناطق خراسان شمالی افزایش ابر، بارش پراکنده باران گاهی وزش باد شدید و رعدوبرق روی می‌دهد.

در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی واقع در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان وزش باد،‌گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی شده است.چهارشنبه در شرق سواحل دریای خزر و برخی مناطق شمال خراسان رضوی و خراسان شمالی بارش خفیف و پراکنده روی می‌دهد. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز پنجشنبه در بیشتر مناطق کشور جو آرامی حاکم است و روز جمعه با ورود سامانه بارشی از شمال غرب، بارش‌ها در این مناطق آغاز شده و به‌تدریج به شرق سواحل دریای خزر کشیده می‌شود.

شنبه هفته آینده ضمن تشدید بارش‌ها در مناطق یاد شده، سواحل شرقی دریای خزر و برخی مناطق غرب و شمال شرق کشور را فرا خواهد گرفت. طی 2 روز آینده وزش باد در شمال شرق، شرق و جنوب شرق افزایش یافته و در برخی مناطق وزش باد شدید همراه با خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه: نفوذ هوای سرد

زمان شروع: صبح سه‌شنبه 1401/07/26

زمان پایان: اواخر وقت چهارشنبه 1401/07/27

نوع مخاطره: کاهش نسبی دما به‌طور میانگین 4 تا 6 درجه

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/07/26: شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان.

چهارشنبه 1401/07/27: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، شمال تهران، شمال سمنان، مرکزی، همدان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی و احتمال یخ زدگی محصولات در مناطق سردسیر.

توصیه:

تسریع در برداشت سیب و انگور و صیفی جات در استان آذربایجان غربی.

تسریع در برداشت سیب، سیب مینی و چغندر قند و تسریع در کاشت محصولات پاییزی در استان آذربایجان شرقی.

تسریع در برداشت گوجه فرنگی، پیاز و سیب زمینی و انتقال به محل مناسب و در نظر گرفتن اقدامات پیشگیرانه در ابهر و خرمدره برای تاکستان‌ها و قطع آبیاری باغات جهت جلوگیری از سرمازدگی در زنجان.

تسریع در برداشت سیب زمینی در استان کردستان.

تسریع در برداشت سیب زمینی، ذرت، انگور و صیفی جات و تنظیم دریچه پرواز کندوها با توجه به کاهش دما در همدان.

تسریع در برداشت ذرت، به، سیب و انار در البرز.

تسریع در برداشت ذرت و سرزنی بوته‌های سیب زمینی جهت جلوگیری از سرمازدگی و اختلال در برداشت در سمنان.

تسریع در برداشت زرشک در استان خراسان جنوبی.

تسریع در برداشت انگور و جمع آوری بارگاه‌های تولید کشمش و انتقال به انبار در خراسان شمالی.

تسریع در برداشت سیب و انتقال به انبارها در تهران.

تسریع در برداشت ذرت در خراسان رضوی.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها