کدخبر: 16736

قیمت برنج | برنج | قیمت برنج کیلویی چند؟

قیمت برنج اوج گرفت | گرانی برنج تا کی ادامه دارد؟

موضوعی که بارها اعلام شده اما در سایه نبود نظارت بر بازار برنج ایرانی به فراموشی‌سپرده شده است.

سال گذشته قیمت برنج افزایش سرسام آوری داشت اما امسال با افزایش تولید برنج در کشور و افزایش واردات برنج خارجی قیمت برنج در بازار در حال کاهش است. به گزارش سلام نو، همشهری نوشت: عضو هیأت مدیره انجمن واردکنندگان برنج به تازگی از احتمال کاهش ۱۰ درصدی قیمت برنج‌های خارجی در بازار خبر داده است.

به گفته کریم اخوان اکبری با واردات ۷۰۰ هزار تن برنج در نیمه اول امسال و به شرط واردات انبوه می‌توان شاهد کاهش بیشتر قیمت این محصول در بازار بود. این در حالی است که ادامه روند واردات برنج تا همین امروز نیز به عنوان محرکی برای کاهش قیمت عمل کرده و انواع برنج وارداتی در ۲ ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند. دبیر انجمن واردکنندگان برنج نیز در گفت‌وگو با همشهری میزان کنونی واردات را مطابق هدف‌گذاری‌های نیمه اول سال دانست و پیش‌بینی کرد تا پایان سال رقم کل واردات به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد. این رقم واردات در کنار رقم ۲میلیون و ۲۰۰ هزار تنی که برای تولید امسال پیش‌بینی شده می‌تواند قیمت برنج را در بازار کاهش دهد یا دست‌کم باعث شود افزایش قیمتی در کار نباشد.

مسیح کشاورز برنج‌های وارداتی را رقیبی کیفی برای تولیدات داخلی دانست و افزود: تا امروز واردات فقط برای تنظیم بازار برنج انجام می‌شد اما امسال برنج‌های سفید وارداتی می‌تواند به عنوان رقیبی جدی برای برنج ایرانی مانع افزایش بی‌رویه قیمت این نوع برنج در بازار باشد. به گفته او، واردکنندگان با حداقل سود اقدام به عرضه محصول خود کرده‌اند و این باعث شده قیمت برنج هندی از حدود ۴۰ هزار تومانی که تا چند ماه پیش‌عرضه می‌شد به ۳۲ تا حداکثر ۳۵ هزار تومان کاهش داشته باشد و برنج پاکستانی نیز که بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان قیمت داشت وارد فاز کاهش قیمت شود. این فعال اقتصادی پیش‌بینی کرد با تامین منابع واردات، برنج‌های جدید وارداتی با قیمت‌های پایین‌تری در بازار مصرف عرضه شود.

قیمت انواع برنج در بازار تهران چند؟

بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری قیمت انواع برنج وارداتی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار بین ۱۶ تا ۳۶ هزار تومان در نوسان است. برنج هندی دانه بلند بسته به برند هر کیلو بین ۳۲ تا ۳۶ هزار تومان، برنج هندی دانه کوتاه کیلویی ۲۷ هزار تومان، برنج پاکستانی بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان، برنج تایلندی کیلویی ۱۸ هزار تومان، برنج اروگوئه کیلویی ۱۶ هزار تومان، پاکستانی تنظیم بازار کیلویی ۱۸.۵۰۰ تومان و تایلندی تنظیم بازار با قیمت کیلویی ۱۲.۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد. قیمت برنج ایرانی اما هنوز در خرده‌فروشی‌ها از کیلویی ۶۵ هزار تومان برای انواع پرمحصول پایین‌تر نیامده است. بر اساس مشاهدات میدانی قیمت انواع برنج‌های عطری و مرغوب ایرانی از جمله طارم، دم‌سیاه و هاشمی در خرده فروشی‌ها به صورت فله ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان است که اگر با برندهای معروف صنایع غذایی مثل گلستان، محسن، طبیعت و غیره بسته‌بندی شده باشد به کیلویی ۱۴۰ هزار تومان می‌رسد. خرده فروشی‌ها برنج‌های پرفروش و با قیمت مناسب کنونی را شیرودی (کیلویی ۶۷ هزار تومان)، فجر (کیلویی ۷۸ هزار تومان)، ندا (کیلویی ۶۵ هزار تومان) و رمضانی (کیلویی ۷۹ هزار تومان) معرفی می‌کنند.

این قیمت‌ها در حالی است که یکی از سایت‌های فروش آنلاین برنج در شمال کشور قیمت کنونی برنج ایرانی در شمال را برای انواع پرمحصول بین ۷۰ تا ۹۹ هزار تومان و برای انواع عطری مرغوب بین ۱۱۳ تا ۱۴۹ هزار تومان عنوان کرده است. در این سایت برنج طارم فریدونکنار کیلویی ۱۱۳ هزار تومان، طارم هاشمی فریدونکنار کیلویی ۱۱۴ هزار تومان، هاشمی و دم‌سیاه آستانه اشرفیه ۱۱۶ هزار تومان و برنج امراللهی کشت دوم کیلویی ۱۴۹ هزار تومان قیمت خورده است؛ قیمت‌هایی که حتی در صورت خرید مستقیم و بی‌واسطه و با حداقل سود، از قیمت‌های کنونی در برخی از خرده فروشی‌ها بسیار بیشتر

خواهد بود. گرچه از میانه تابستان اخبار خوشی که در حوزه تولید و واردات برنج منتشر شد، روند رو به رشد قیمت این کالای اساسی را متوقف کرد و حتی از کاهش ۳۰ درصدی قیمت در عمده‌فروشی‌ها خبر رسید اما اختلاف قیمت برنج‌هایی که در حال حاضر در برخی از خرده‌فروشی‌ها با نام‌های معتبر و معروف عرضه می‌شوند، با قیمت سال گذشته و امسال همین برنج‌ها در شمال نشان می‌دهد برنج‌های عرضه شده نمی‌توانند بدون ناخالصی باشند. موضوعی که بارها اعلام شده اما در سایه نبود نظارت بر بازار برنج ایرانی به فراموشی‌سپرده شده است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها