کدخبر: 1675

اخبار روز/اخبار مهم روز/اخبار حوادث

تصمیم جدید برای بازگشایی مدارس / مدرسه کی باز می شود؟

در آستانه سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، تصمیم گیری پیرامون بازگشایی حضوری و یا غیرحضوری مدارس نهایی نشده

در ماه های گذشته گمانه زنی های مختلفی درباره بازگشایی مدارس مطرح شده است. از یک سو، علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش بر بازگشایی مدارس به صورت آرام و تدریجی تاکید کرده است. او گفته است که بازگشایی مدارس به صورت ترکیبی از آموزش مجازی و حضوری خواهد بود. اما از سوی دیگر، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا بر بازگشایی مدارس به صورت حضوری تاکید دارد. سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور نیز شرط اصلی بازگشایی مدارس را واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان عنوان کرده است.

 معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از برنامه تدریجی این وزارتخانه برای ارائه آموزش‌ها از آبان ماه خبر داد و به تشریح آخرین وضعیت بازگشایی مدارس پرداخت.

در آستانه سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، تصمیم گیری پیرامون بازگشایی حضوری و یا غیرحضوری مدارس نهایی نشده؛ با این حال سیاست ستادملی کرونا و وزارت آموزش و پرورش بر آغاز یک سال تحصیلی سلامت و ایمن برای معلمان و دانش آموزان است و بازگشایی حضوری منوط به فراهم شدن تمهیدات لازم از جمله واکسیناسیون عمومی شده است.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته، رئیس ستاد ملی کرونا در هشتاد و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا با اذعان نسبت به این مسئله که موضوع بازگشایی مدارس و جلوگیری از این عقب افتادگی آموزشی یک ضرورت و لازم است همه مقدمات، به ویژه تنویر افکار عمومی، برای بازگشایی مدارس، انجام شود بر اطلاع رسانی سریع و صحیح به خانواده ها تاکید کرده و گفته بود که پیش از آغاز سال تحصیلی، هر فردی که با دانش آموز مرتبط است، از معلم و کادر مدرسه گرفته تا راننده های سرویس مدارس و والدین دانش آموزان، واکسینه خواهند شد و باید همه مقدمات، به ویژه تنویر افکار عمومی، برای بازگشایی مدارس، انجام شود.

رئیس جمهور  همچنین در اولین گفت وگوی خود پس از تشکیل دولت جدید در سیزدهم شهریورماه اعلام کرد که هر نوع اقدام مانند بازگشایی مدارس در گرو این است که ما واکسیناسیون را دنبال کنیم تا به حد قابل قبولی برسد.

 در همین راستا، اخیرا علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از برنامه تدریجی این وزارتخانه برای ارائه آموزش‌ها از آبان ماه خبر داده و گفته است که فعالیت‌های آموزشی قطعاً از ابتدای مهرماه و آموزش‌های حضوری نیز به تدریج از آبان ماه در مدارس کشور شروع خواهد شد.

وی در رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه ما در این ۱۸ ماهی که از شرایط کرونایی و آموزش‌های غیرحضوری گذشته به اندازه کافی انباشت اطلاعات و دانش و تجربیات بین المللی در این زمینه به دست آوردیم گفت: بازگشایی مدارس از آبان ماه به صورت حضوری مصوبه و تصمیم ستاد است.

کمرئی با بیان اینکه در مدارس کمتر برخوردار و مناطق محروم کشورمان، امکان فاصله گذاری اجتماعی بیشتر است گفت: در این نوع مدارس با رعایت پروتکل‌ها، می‌توان آموزش‌ها را به صورت حضوری ارائه کرد.

وی به وضعیت تراکم کلاس های درس نیز اشاره کرده و گفته است که دو مولفه اصلی برای برگزاری آموزش‌های حضوری وجود دارد. مبنای ما برای آموزش حضوری این است که تعداد دانش آموزان در هر کلاس درس ۱۵ نفر باشد و مولفه دوم هم تراکم جمعیت در کل مدرسه است.

همچنین  احمد حسین فلاحی عضو سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نهادی که در این مدت حرف اول و آخر را زد و می‌زند و به عبارتی دیگر تصمیم گیرنده اصلی، ستاد ملی مقابله با کروناست گفت: درمورد مناطق کم برخوردار که تعداد دانش آموزان کم است آموزش‌ها به صورت حضوری است و در مورد دانشگاه‌ها نیز این موضوع را با وزیر علوم وقت مطرح کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه آموزش غیرحضوری در مورد برخی دانشگاه‌ها و رشته‌های دانشگاهی بی معناست اظهارکرد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای از آن دانشگاه‌هایی است که دانشجویانش باید حضوری آموزش ببینند که البته موارد و اصول بهداشتی هم رعایت می‌شود.

عضو سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از جلسه کمیسیون در روز سه شنبه برای تصمیم گیری در این مورد خبرداد و گفت: ما فردا جلسه‌ای برگزار خواهیم کرد و تصمیم گیری نهایی هم با ستاد ملی مقابله با کروناست.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که واکسیناسیون فرهنگیان هنوز به اتمام نرسیده و پیرامون واکسیناسیون جمعیت دانش آموزی نیز تصمیمی اتخاذ نشده است و  همچنان درباره بازگشایی حضوری مدارس به طور قطعی تصمیمی نهایی و اعلام نشده است.

زمان بازگشایی مدارس اعلام شد

بازگشایی مدارس

در این میان به نظر می رسد که بازگشایی مدارس به روال هر سال از مهرماه انجام شود، اما احتمال برگزاری کلاس های حضوری از آبان ماه وجود دارد.

معاون شهردار تهران گفته است که آموزش و پرورش شروع سال تحصیلی جدید را از آبان ماه اعلام کرده است، اما این به معنای آن نیست که بازگشایی مدارس از آبان ماه خواهد بود، بلکه بازگشایی مدارس به روال هر سال از مهرماه خواهد بود، اما احتمال شروع کلاس های حضوری از آبان ماه وجود دارد.​

مناف هاشمی، معاون شهردار تهران گفته است که آموزش و پرورش شروع سال تحصیلی جدید را از آبان ماه اعلام کرده است، اما این به معنای آن نیست که بازگشایی مدارس از آبان ماه خواهد بود، بلکه بازگشایی مدارس به روال هر سال از مهرماه خواهد بود، اما احتمال شروع کلاس های حضوری از آبان ماه وجود دارد.

شرایط بازگشایی مدارس

بازگشایی مدارس

شرط اصلی بازگشایی مدارس نیز واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان است و براساس اعلام علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در صورت عدم تامین مناسب واکسن کرونا برای انجام این امر و در صورتی که تا آذرماه معلمان و دانش آموزان حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت نکرده باشند، احتمال شروع برگزاری کلاس های حضوری از بعد از آذرماه نیز وجود دارد.

اما در هر صورت بازگشایی مدارس به روال هر سال از مهرماه خواهد بود.

سعید نمکی در حاشیه بازدید سرزده وزیر بهداشت از مرکز واکسیناسیون ایران مال در غرب تهران، اظهار کرد: به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها بسیار نگرانیم، همکاران در بخش سلامت بسیار تحت فشار هستند.

وی تاکید کرد: عدم رعایت پروتکل‌ها ما را گرفتار کرده است و اگر رعایت رعایت نکنند گرفتارتر خواهد کرد.

وزیر بهداشت افزود: وقتی جایی را قرمز اعلام می‌کنیم ، گویی شرایط آبی است و کسی گوش به حرف نمی‌دهد. نه مردم عزیز، مردم همیشه همراه بودند و ما از باقی بخشها که باید کمک مان کنند انتظار داریم که بیشتر از این کمک کنند و ما را در این معرکه تنها نگذارند.

نمکی در خاتمه درباره تکلیف بازگشایی مدارس با توجه به خیز پنجم کرونا و سفرهای تابستانی احتمالی هموطنان، گفت: بازگشایی مدارس اکنون قابل پیش بینی نیست، امیدواریم بتوانیم با واکسیناسیون معلمان به عنوان یک گروه آسیب پذیر و رعایت پروتکل‌ها بتوانیم مدارس را بازنگه داریم، امیدواریم.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها