کدخبر: 16989

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی حذف می شود؟

قاسمی پس از پایان دولت احمدنژاد از قدرت کنار گذاشته شد و هشت سال بعد مجددا به قدرت بازگشت بخت خود را برای نامزدی ریاست جمهوری آزمود اما قبل از اعلام فهرست نهایی اعلام انصراف کرد این اتفاق و خروج از پرده نشینی در دوره وزارت کم کم نگاه ها به او را تعدیل کرد.

رستم قاسمی بازهم در صف برکناری از دولت قرار گرفته است و احتمال عزل او از سوی رئیس جمهور بالا گرفته است. رستم قاسمی که با نام و آوازه‌ای متفاوت از دولت دهم خارج شده بود؛ حال با هیبتی متفاوت به میدان سیاست بازگشته است.او زاده سرگاه است و در سن 17 سالگی وارد سپاه شد.  از همان آغاز یعنی از  1360 فعالیت نظامیش آغاز شد. در سال‌های 1386 تا 1390 در کسوت فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا به فعالیتش ادامه داد . از قرارگاه خاتم به کابینه احمدی نژاد راه یافت. هیبت متفاوت و خاستگاه سازمانی اش او را در کابینه احمدی نژاد  تبدیل به یک چهره کاریزماتیک و ذی نفوذ در جریان قدرت کرد. بر پایه همین تلقی نیز در سال 1392 نیز از سوی نشریه “فارن پالیسی” در لیست قدرتمندترین افراد جهان قرار گرفت.

قاسمی پس از پایان دولت احمدنژاد از قدرت کنار گذاشته شد و هشت سال بعد مجددا به قدرت بازگشت بخت خود را برای نامزدی ریاست جمهوری آزمود اما قبل از اعلام فهرست نهایی اعلام انصراف کرد این اتفاق و خروج از پرده نشینی در دوره وزارت کم کم نگاه ها به او را تعدیل کرد. او دیگر همانند نامش یک شخص پرقدرت و صاحب نفوذ شناخته نمی شد. سیاستمداری بود همانند سایر سیاستمدارها. که بسته به موقعیت اداری می تواند در متن قرار بگیرد یا حاشیه اما خود توان  صحنه چینی ندارد.

حضور متفاوت قاسمی در دولت کنونی از همان روز دفاع شروع شد وقتی دو بار نام وزارت نفت را به جای وزارت راه و شهرسازی به کار برد و حتی سر و صدای نمایندگان هم در بار اول او را متوجه اشتباهش نکرد. همین خطا هم او را به یک چهره اصلی در فضای مجازی تبدیل کرد.کسی که در تجربه قبلی وزارت قدر قدرت به شمار می رفت در این دور برای کاربران فضای مجازی چهره خودمانی تر به حساب می آمد.

وعده ابراهیم رئیسی برای ساخت 4 میلیون مسکن رستمِ دولت را علاوه بر رسانه ها و فضای مجازی بیش از قبل در دید  افکار عمومی قرار داد. ماموریتی سختی که انصافا خودش نیز به آن معترف بود.در 27 خرداد سال جاری، وعده ۴ میلیون مسکن رئیسی را نصف کرد و گفت، تا پایان دولت باید دو میلیون مسکن ساخته شود و به بهره‌برداری برسد. اما با تاکید مجدد ابراهیم رئیسی بر ساخت 4 میلیون واحد مسکونی او نیز موضع خود را تغییر داد.

در این مدت او وعده های زیادی داده است از صاحب خانه شدن تا راحت خانه اجاره کردن. در  کنار وعده ساخت مسکن در تیر ماه وعده‌ای هم به مستاجران  می‌دهد. او گفت:با کمک بسته حمایتی وزارت راه و شهرسازی 80 درصد مستاجران ملزم به جا به جایی نیستند. اما آمارها نشان از آغاز موج جابه جایی مستاجران در نیمه مرداد داد.با این وجود رستم قاسمی از ادعاهایش دست برنداشته است. در 5 آبان سال جاری  از واگذاری زمین برای ساخت خانه‌های ویلایی در 900 شهر ایران خبر داد.  وعده‌هایی که ظاهرا برای آنها پایانی وجود ندارد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها