کدخبر: 17195

بازداشت 14 هزار نفر در اعتراضات اخیر صحت دارد؟

غریب آبادی برخی اظهارات رسانه ای مبنی بر تحت بازداشت بودن ۱۴ هزار نفر در ایران در جریان اغتشاشات را رد کرد و گفت: ما کاملا این رقم را رد می کنیم. چنین چیزی اصلا صحیح نیست.

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، برای شرکت در نشست های کمیته سوم مجمع عمومی و رایزنی های دو و چندجانبه به نیویورک سفر کرده است.

مدعیان دفاع از حقوق بشر، صلاحیت پرچمداری ندارند  

این مقام ارشد ایرانی روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران رسانه های ایرانی در نیویورک گفت: متاسفانه امروزه حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری سیاسی شده است. ما شاهد هستیم کشورهایی که خودشان را پرچمدار دفاع از حقوق بشر تلقی می کنند، بطور مشخص آمریکا و برخی از کشورهای غربی، در حد گسترده ای ناقض حقوق بشر در قلمرو خودشان یا در سایر کشورها هستند و این کشورها به هیچ وجه از نظر ما صلاحیت پرچمداری در حوزه حقوق بشر را ندارند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه اظهار داشت: اخیرا به دنبال اغتشاشاتی که در داخل جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، این کشورها مجددا ندای حمایت از حقوق بشر مردم ایران سرداده اند.

وی اضافه کرد:  این مردم، همان مردمی هستند که زندگی میلیونها نفر از آنان، در اثر تحریم های یکجانبه ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر جدی قرار گرفته است. همان تحریم هایی که کشورهای اروپایی اگر واضعان آن ها نبوده اند، اما همواره این تحریم ها را اجرا کرده اند.

 دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: هزاران نفر از مردم بیگناه ما در جریان بیماری کرونا به دلیل نرسیدن واکسن و دارو در اوایل این بیماری همه گیر جان خود را  به دلیل تحریم های یکجانبه غیرقانونی و ظالمانه و عدم انتقال پول از طریق کانال های مالی از دست دادند.

غریب آبادی افزود: ما ۱۷ هزار قربانی ترور توسط همان تروریست هایی که اکنون در کشورهای اروپایی و آمریکا ساکن هستند و در بهشت امن غرب زندگی می کنند، داریم. چگونه این کشورهای اروپایی و آمریکا دم از حمایت از حقوق بشر مردم ایران می زنند؟ اگر دلشان به حال حقوق بشر مردم ایران سوخته است، تحریم ها را بردارند و تروریست ها را به پای میز محاکمه بکشانند و آنها را پاسخگو و از کشورهای خود اخراج کنند!

معاون امور بین الملل قوه قضاییه تصریح کرد: بسیار مضحک است، اخیرا آمریکا که به زعم خودش خواسته از اغتشاشگران حمایت کند، اعلام کرده است بخشی از تحریم هایش را بر می دارد. شما ببینید مثلا کدام بخش از تحریم ها را برداشته است؟ تحریم هایی که موجب تسهیل ارتباطات یا دسترسی به اینترنت از طریق شرکت آمریکایی است، آن هم در راستای حمایت از اغتشاشگران.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران با طرح این سوال که این اقدام اکنون چه مشکلی از مردم ایران را حل می کند؟، خطاب به آمریکا گفت: اگر در اظهاراتتان در حمایت از حقوق بشر صادق هستید، که البته نیستید، تحریم ها را بردارید.

تلاش برای ارائه روایت صحیح از وضعیت حقوق بشر ایران 

غریب آبادی درباره هدف سفرش به نیویورک اظهار داشت: ما در نیویورک هستیم تا هم در نشست های کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل مباحث مرتبط با حقوق بشر که این روزها در حال بحث و بررسی است، حضور داشته باشیم و همچنین، رایزنی هایی را با گروههای مختلفی از کشورها و مقامات مسوول سازمان ملل داشته باشیم تا روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشورها به این کشورها و مقامات ارائه کنیم و اجازه ندهیم که روایت غلط و عنادآمیز کشورهای غربی و آمریکا، اذهان کشورها را منحرف کند. این، کاری اساسی و اصولی است. 

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:  تاکنون جلسات مختلفی را داشته ایم. با گروه کشورهای عدم تعهد و  با گروه کشورهای دوستان حمایت از منشور سازمان ملل متحد، دیدارهای جمعی داشتیم.

وی افزود: با گروه کشورهای دوستان حمایت از منشور سازمان ملل که متشکل از ۱۹ کشوری است که مواضع اصولی در حوزه سازمان های بین المللی و در مخالفت با سیاسی کردن حقوق بشر و مداخله های خارجی و همچنین اقدامات قهری یا تحریم های یکجانبه دارند، دیدار بسیار خوبی داشتم.

غریب آبادی اضافه کرد: با برخی از سفرا و نمایندگان دائم کشورها نیز بصورت دوجانبه دیدار داشتم و از آنچه در هفته های اخیر در جمهوری اسلامی ایران واقع شده، روایتی واقعی و صحیح را عرضه کردیم و نسبت به مخاطرات سیاسی کردن سازوکارهای بین المللی و سوءاستفاده از آنها هشدار دادیم.

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها