کدخبر: 17197

چند نفر در اعتراضات دستگیر شدند؟

معاون بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت که به نیویورک سفر کرده است تا "روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشور‌ها ارائه کنیم و اجازه ندهیم روایت غلط و عنادآمیز کشور‌های غربی و آمریکا، اذهان کشور‌ها را منحرف کند. "

غریب‌آبادی گفت: اینستاگرام در هفت هفته اخیر میلیون‌ها پست و هزاران صفحه باز کرده است. دستگاه‌های ذیربط در جمهوری اسلامی ایران، تمام مستندات این موضوع را مبنی بر ترویج خشونت، تبلیغ فروش سلاح گرم، تشویق مردم به ریختن در خیابان‌ها و تخریب اموال عمومی و خصوصی جمع آوری کرده اند.

معاون بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت که به نیویورک سفر کرده است تا "روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشور‌ها ارائه کنیم و اجازه ندهیم روایت غلط و عنادآمیز کشور‌های غربی و آمریکا، اذهان کشور‌ها را منحرف کند. "

به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی که برای شرکت در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی و رایزنی‌های دو و چندجانبه به نیویورک سفر کرده است، روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران رسانه‌های ایرانی در نیویورک گفت: متاسفانه امروزه حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری سیاسی شده است. ما شاهد هستیم کشور‌هایی که خودشان را پرچمدار دفاع از حقوق بشر تلقی می‌کنند، بطور مشخص آمریکا و برخی از کشور‌های غربی، در حد گسترده‌ای ناقض حقوق بشر در قلمرو خودشان یا در سایر کشور‌ها هستند و این کشور‌ها به هیچ وجه از نظر ما صلاحیت پرچمداری در حوزه حقوق بشر را ندارند.

وی با بیان این‌که «اخیرا به دنبال اغتشاشاتی که در داخل جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، این کشور‌ها مجددا ندای حمایت از حقوق بشر مردم ایران سرداده‌اند» افزود: این مردم، همان مردمی هستند که زندگی میلیون‌ها نفر از آنان، در اثر تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر جدی قرار گرفته است. همان تحریم‌هایی که کشور‌های اروپایی اگر واضعان آن‌ها نبوده‌اند، اما همواره این تحریم‌ها را اجرا کرده‌اند. هزاران نفر از مردم بیگناه ما در جریان بیماری کرونا به دلیل نرسیدن واکسن و دارو در اوایل این بیماری همه گیر جان خود را به دلیل تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و ظالمانه و عدم انتقال پول از طریق کانال‌های مالی از دست دادند.

وی افزود: ما ۱۷ هزار قربانی ترور توسط همان تروریست‌هایی که اکنون در کشور‌های اروپایی و آمریکا ساکن هستند و در بهشت امن غرب زندگی می‌کنند، داریم. چگونه این کشور‌های اروپایی و آمریکا دم از حمایت از حقوق بشر مردم ایران می‌زنند؟ اگر دلشان به حال حقوق بشر مردم ایران سوخته است، تحریم‌ها را بردارند و تروریست‌ها را به پای میز محاکمه بکشانند و آن‌ها را پاسخگو و از کشور‌های خود اخراج کنند!

معاون امور بین الملل قوه قضاییه تصریح کرد: بسیار مضحک است، اخیرا آمریکا که به زعم خودش خواسته از اغتشاشگران حمایت کند، اعلام کرده است بخشی از تحریم هایش را بر می‌دارد. شما ببینید مثلا کدام بخش از تحریم‌ها را برداشته است؟ تحریم‌هایی که موجب تسهیل ارتباطات یا دسترسی به اینترنت از طریق شرکت آمریکایی است، آن هم در راستای حمایت از اغتشاشگران.

وی با طرح این سوال که این اقدام اکنون چه مشکلی از مردم ایران را حل می‌کند؟، خطاب به آمریکا گفت: اگر در اظهاراتتان در حمایت از حقوق بشر صادق هستید، که البته نیستید، تحریم‌ها را بردارید.

تلاش برای ارائه روایت صحیح از وضعیت حقوق بشر ایران

غریب آبادی درباره هدف سفرش به نیویورک اظهار داشت: ما در نیویورک هستیم تا هم در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل مباحث مرتبط با حقوق بشر که این روز‌ها در حال بحث و بررسی است، حضور داشته باشیم و همچنین، رایزنی‌هایی را با گروه‌های مختلفی از کشور‌ها و مقامات مسوول سازمان ملل داشته باشیم تا روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشور‌ها به این کشور‌ها و مقامات ارائه کنیم و اجازه ندهیم که روایت غلط و عنادآمیز کشور‌های غربی و آمریکا، اذهان کشور‌ها را منحرف کند. این، کاری اساسی و اصولی است.

وی ادامه داد: تاکنون جلسات مختلفی را داشته ایم. با گروه کشور‌های عدم تعهد و با گروه کشور‌های دوستان حمایت از منشور سازمان ملل متحد، دیدار‌های جمعی داشتیم. وی افزود: با گروه کشور‌های دوستان حمایت از منشور سازمان ملل که متشکل از ۱۹ کشوری است که مواضع اصولی در حوزه سازمان‌های بین المللی و در مخالفت با سیاسی کردن حقوق بشر و مداخله‌های خارجی و همچنین اقدامات قهری یا تحریم‌های یکجانبه دارند، دیدار بسیار خوبی داشتم.

وی افزود: با برخی از سفرا و نمایندگان دائم کشور‌ها نیز بصورت دوجانبه دیدار داشتم و از آنچه در هفته‌های اخیر در جمهوری اسلامی ایران واقع شده، روایتی واقعی و صحیح را عرضه کردیم و نسبت به مخاطرات سیاسی کردن سازوکار‌های بین المللی و سوءاستفاده از آن‌ها هشدار دادیم.

معیار‌های تجمع مسالمت آمیز طبق مفاد معاهدات بین المللی حقوق بشر

غریب‌آبادی با بیان این‌که «اکنون آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی و همدستان و همپیمانان آنان مانند سازوکار‌های حقوق بشری، از آنچه در ایران می‌گذرد، به عنوان تجمعات مسالمت آمیز نام می‌برند.» تصریح کرد: تجمعات مسالمت آمیز طبق مفاد معاهدات بین المللی حقوق بشری، از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی – سیاسی، یکسری معیار‌هایی دارد که بعنوان مثال نباید نفرت پراکنی، تشویق به خشونت باشد و نباید سلاح در آن حمل شود، نباید مغایر با نظم و امنیت عمومی و اخلاق حاکم بر جامعه باشد.

زیرپا گذاشتن تمام معیار‌های بین المللی در تجمعات هفته‌های اخیر

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: ما در تجمعات هفته‌های اخیر، دیدیم که تمام این معیار‌های بین المللی نیز زیر پا گذاشته است. حالا قوانین جمهوری اسلامی ایران را هم کنار بگذاریم، معیار‌های بین المللی نیز رعایت نشده است. چطور اسم این را تجمع مسالمت آمیز می‌گذارند؟ برای کشور‌های مختلف این موضوع را تشریح کردیم. تاکنون بیش از هزار و دویست اماکن، خودرو و موتور سیکلت شامل خودرو‌ها و وسایل نقلیه عمومی و امدادی مثل آمبولانس توسط اغتشاشگران به آتش کشیده و تخریب شده اند. بیش از چند هزار نفر از عوامل مجری قانون تاکنون توسط اغتشاشگران مجروح شده اند.

این به دلیل قدرت اغتشاشگران نیست، بلکه به دلیل خویشتنداری نیرو‌های تامین امنیت است که در واقع تصمیم گرفته شد حسب دستوری که به آن‌ها داده شده است، سلاح گرم در تجمعات حمل نکنند. دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران سپس این سوال را مطرح کرد که این را ما باید چگونه تعبیر کنیم؟ بعنوان تجمع مسالمت آمیز؟

شهادت بیش از ۴۰ نفر از نیرو‌های حافظ امنیت مردم

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۴۰ نفر از نیرو‌های حافظ امنیت مردم توسط اغتشاشگران شهید شده اند و همچنین موج ورود گروه‌های تروریستی را داشتیم. در همین رابطه، بر اساس بررسی‌هایی که در رابطه برخی افراد حاضر در اغتشاشات که جان خود را از دست داده اند، انجام شده، نیز محرز شده است که این افراد توسط اغتشاشگران کشته شده اند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: تاکنون بیش از ۵۰ نفر از افراد وابسته به گروهک تروریستی منافقین دستگیر شده اند. همچنین بیش از ۸۰ نفر افرادی که وابسته به گروهک‌های مختلف تروریستی کرُدی هستند و نیز بیش از ۵ نفر از افراد وابسته داعش دستگیر شده اند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه ادامه داد: بیش از هزاران قبضه انواع سلاح گرم و مهمات از این اغتشاشگران به دست آمده است. کجای این تجمعات مسالمت آمیز است؟

وی در بخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران حق تجمع مسالمت آمیز برابر قوانین از جمله قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. حالا اگر نقصان‌هایی برای اجرای قوانین وجود دارد، باید این‌ها را اصلاح کرد. ما در مجموعه ستاد حقوق بشر حامی این هستیم که حق تجمع مسالمت آمیز باید کاملا تضمین شود که مردم اگر حرفی دارند که باید به گوش دولتمردان برسانند، بتواند بسیار راحت و ساده این کار را انجام دهند.

اما باید یک خط بسیار مشخصی را بین تجمع مسالمت آمیز و غیرمسالمت آمیز قائل شویم. تجمع مسالمت آمیز را باید حمایت و تضمین کرد، اما با تجمع غیرمسالمت آمیز باید برابر قانون برخورد کرد، چرا که امنیت آحاد جامعه زیر سوال خواهد رفت. با این وجود، جمهوری اسلامی ایران یک رفتار مسوولانه از خودش نشان داده است و من این را برای گروه‌هایی از کشور‌ها که با آن‌ها دیدار کردم، توضیح دادم و برخی ابعاد رفتار مسوولانه جمهوری اسلامی ایران را بیان کردم.

این مقام ارشد قوه قضاییه ایران درباره ابعاد رفتار مسوولانه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از جمله، کمیته تحقیقی در چارچوب وزارت کشور تشکیل شده و این کمیته ماموریت دارد تمامی آسیب‌های فیزیکی و آسیب به اموال خصوصی و عمومی را بررسی کند و راهکار‌هایی را برای جبران خسارات پیشنهاد دهد. اینگونه نیست حالا که این اتفاقات توسط اغتشاشگران و گروه‌های تروریستی با حمایت برخی از کشور‌های غربی و آمریکا روی داده، از کنار آسیب‌ها بگذریم.

آزادی بیش از ۹۰ درصد بازداشت شدگان و رد برخی آمار

دبیر ستاد حقوق بشر ایران همچنین گفت: در مرحله قضایی نیز نظام قضایی ما برابر قانون، برخورد بسیار عادلانه‌ای خواهد داشت. غریب آبادی افزود: اینکه در رسانه‌ها یا برخی گروه‌ها و افراد که غیرمرتبط با نظام قضایی هستند، در مورد چگونگی برخورد با دستگیرشدگان یا اتهامات آن‌ها صحبت می‌کنند، نظام قضایی به این اظهارات توجهی ندارد. ملاک نظام قضایی، در واقع آن اتهاماتی نیست که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، بلکه ملاک نظام قضایی، قانون و مستندات است. از همین رو، بیش از ۹۰ درصد از بازداشت شدگان در همان دو سه روز اول به طرق مختلف و با صدور قرار‌های تامین آزاد شدند.

وی برخی اظهارات رسانه‌ای مبنی بر تحت بازداشت بودن ۱۴ هزار نفر در ایران در جریان اغتشاشات را رد کرد و گفت: ما کاملا این رقم را رد می‌کنیم. چنین چیزی اصلا صحیح نیست. تعدادی که اکنون در بازداشت هستند، برای برخی از آن‌ها کیفرخواست صادر شده است و برای بقیه که در مرحله تکمیل تحقیقات هستند، برابر مستندات و قانون برخورد خواهد شد. حق آن‌ها است که از تمامی موازین و تسهیلات قانونی برخوردار باشند.

متهمان و خانواده هایشان به نظام قضایی اطلاع رسانی کنند

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اگر هر کدام از این متهمین و خانواده‌های آنان بر این باور هستند، که در واقع بخشی از حقوق آن‌ها در فرایند دادرسی یا تحقیقات تامین نشده است، حتما به دستگاه‌های نظارتی در درون نظام قضایی و ستاد حقوق بشر اطلاع رسانی کنند و ما قطعا پیگیری خواهیم کرد. متهمان باید از یک محاکمه عادلانه و منصفانه برخوردار باشند و این باید تضمین شود و نظام قضایی دنبال اقدامات قانونی در این زمینه است.

غریب آبادی اظهار داشت: نکته دیگری که برای هیات‌ها و کشور‌های مختلف مطرح کردم، درباره نقش فضای مجازی است. فضای مجازی نقش بسیار مخربی را ایفاء کرده است. ما فضای مجازی را یک شخصیت مستقل نمی‌بینیم. فضای مجازی را تابعی از قدرت‌ها و برخی از این کشور‌ها که از این آشوب‌ها در جمهوری اسلامی ایران حمایت کردند، می‌دانیم. مشخصا اینستاگرام و توییتر مد نظرم هست.

اینستاگرام در هفت هفته اخیر میلیون‌ها پست و هزاران صفحه باز کرده است. دستگاه‌های ذیربط در جمهوری اسلامی ایران، تمام مستندات این موضوع را مبنی بر ترویج خشونت، تبلیغ فروش سلاح گرم، تشویق مردم به ریختن در خیابان‌ها و تخریب اموال عمومی و خصوصی جمع آوری کرده اند. نهاد‌های مسوول در جمهوری اسلامی ایران با شرکت متا که مالک واتس آپ و اینستاگرام است، مکاتبه کردند که این صفحات باید بسته شوند، چرا که این‌ها حتی مغایر نظامنامه اینستاگرام هستند. آن‌ها هیچ کاری نکردند و هیچکدام از این صفحات را نبستند.

وی یادآور شد: این اقدام اینستاگرام در حالی صورت می‌گیرد که ما فراموش نمی‌کنیم بعد از ترور ناجوانمردانه شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی تا هم اکنون، نزدیک سه سال، میلیون‌ها پست و صفحه را که فقط اسم شهید حاج قاسم بود، حذف کردند. اینستاگرام به چه بهانه‌ای این صفحات و پست‌ها حذف کرد؟ اعلام کرد که برای جلوگیری از خشونت، ما این اسم و صفحات را حذف می‌کنیم. اکنون این میلیون‌ها پست و هزاران صفحه که عین خشونت و ترویج آن است، چرا آن‌ها را نمی‌بندند؟ برای این که یک برنامه حمایت از اغتشاشگران دارند و البته در همدستی با برخی کشور‌ها این اقدامات را انجام می‌دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران درباره عملکرد توییتر در ناآرامی‌های اخیر نیز گفت: عملکرد توییتر در اغتشاشات اخیر مورد بررسی قرار گرفته است. بطور میانگین، توییتر ماهانه چهار هزار حساب فارسی باز می‌کند. در همین یک ماه گذشته که ما با اغتشاشات مواجه هستیم، توییتر بیش از ۵۰ هزار حساب ساختگی به دستور آمریکا باز کرده است. این ۵۰ هزار حساب دست ۵۰ هزار فرد واقعی نیست، دست چندین فرد یا بصورت رباتیک است که جنگ تبلیغاتی و روانی علیه جمهوری اسلامی ایران راه بیندازند.

غریب آبادی با بیان این‌که «شاهد حمایت و مداخله برخی کشور‌های اروپایی، کانادا، آمریکا و رژیم صهیونیستی از اغتشاشات، حضور تروریست ها، بسیج ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی هستیم»، تاکید کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، یک جنگ ترکیبی علیه جمهوری اسلامی راه انداخته اند که به فضل الهی یکبار دیگر شاهد شکست خود خواهند بود، چرا که ملت بیدار ایران با اغتشاش و اغتشاشگر مخالف است و در چندین نوبت شاهد حضور میلیونی آن‌ها در خیابان‌ها بودیم. هم اکنون نیز سراغ سازمان‌های بین المللی آمده اند که از ابزار سازمان‌های بین المللی مانند سازمان ملل و شورای حقوق بشر برای اعمال فشار بیشتر سیاسی علیه ایران سوءاستفاده کنند.

وی گفت: در اینجا بر ما فرض است که واقعیت‌ها را بیان و روشنگری و مطالبه گری کنیم. حالا چه تاثیری بر کشور‌ها بگذارد؛ من وجدان‌های بیداری در میان کشور‌ها دیده ام که در واقع بین واقعیت‌های در صحنه و آنچه از طریق فضای مجازی می‌بینند، تفکیک قائل می‌شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: باید به تلاش‌های خودمان در این راستا ادامه بدهیم. بالاخره مردم، مردم خودمان هستند و ما خودمان به اینکه به حقوق بشر آن‌ها را رسیدگی کنیم، صالح هستیم و اجازه دخالت به سایر کشور‌ها نمی‌دهیم.

غریب آبادی همچنین یادآور شد: من این تناقض عملکرد درباره عملیات ترویستی در شیراز را برای هیات‌های مختلف و گروه‌هایی از کشور‌ها بیان کردم. در همان حال که برخی کشور‌های غربی و آمریکا و سازوکار‌های حقوق بشری بیانیه‌های مختلفی در مورد این اغتشاشات و حمایت از آن صادر کردند، اما متاسفانه در مورد حادثه تروریستی شیراز، سکوت اختیار کردند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه افزود: حتی یک کلمه در محکومیت حادثه تروریستی شیراز، به جز دو سه کشور اروپایی، نگفتند و قاطبه آن‌ها و تمام سازوکار‌های حقوق بشری سکوت اختیار کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: جهان باید این‌ها را بداند و ما باید این تناقضات و استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر را به اطلاع کشور‌های مختلف برسانیم. حالا اینکه چه تصمیمی می‌گیرند، حق حاکمیتی خودشان است، اما حق دارند و ما مسوول هستیم و وظیفه داریم واقعیت‌ها را به اطلاع آن‌ها برسانیم.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها