کدخبر: 17285

قیمت دلار | نرخ دلار | قیمت یورو

قیمت دلار همه را کلافه کرد | گرانی شبانه قیمت دلار تا کی ادامه دارد؟

از طرفی هم این روز ها ایران شاهد ترافیک شدید تحریم های سیاسی بوده است.

 گفته می شود نرخ دلار در معاملات پشت خطی دیشب به مسیر صعودی روز گذشته ادامه داده است. همین امر موجب شده عده ای از معامله گران روند حرکتی نرخ دلار در بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کنند.به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته پیشروی کرد.افزایش قیمت دلار در بازار دو سه روز گذشته در حالی است که بانک مرکزی با برنامه های جدید خود از جمله افزایش شعب فروش دلار توافقی ، عرضه ارز در سامانه برخط بازار متشکل و... به دنبال کنترل نرخ ارز بوده است.

صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته گفت: افرادی که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به این دلیل خرید ارز انجام می‌دهند، باید بدانند که از روزهای آینده ابزار جدید را در این حوزه معرفی می‌کنیم. خریداران در سررسیدهای مشخصی می‌توانند اوراق را به بانک مرکزی بفروشند. جزئیات این ابزار جدید طی امروز یا فردا منتشر می‌شود.معامله گران معتقدند پس از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به گفت‌وگو‌های هسته‌ای وین در یک ماه اخیر، چشم‌انداز بهبود روابط تجارت خارجی کشور جای خود را به انتظارات تورمی داد.

از طرفی هم  نا‌‌آرامی‌های اخیر در برخی استان‌های کشور نیز به متلاطم شدن جو بازار‌ها دامن زده و سبب شده تمایل افراد نسبت به تبدیل سرمایه‌های خود به دارایی‌های امنی مانند ارز‌های خارجی و سکه افزایش یابد. این افزایش تقاضا که عمدتا با هدف محافظت از سرمایه در برابر موج تورمی صورت گرفته بود تعادل عرضه و تقاضا را در معاملات بازار برهم زده و با ایجاد شرایط مازاد تقاضا سبب افزایش نرخ ارز و سکه شد.

از سوی دیگر در روزهای اخیر بحث پیش نویس قطعنامه علیه ایران در بین معامله گران بازار  دلار برجسته شده است. در شرایطی که پیش نویس قطعنامه روی میز شورای حکام قرار گرفته بورل در تازه ترین اظهارات خود درباره مذاکرات هسته ای گفت برجام در بن بست است با این حال به تلاش برای نزدیک کردن مواضع طرف های عضو این توافق ادامه می‌دهد.

از طرفی هم این روز ها ایران شاهد ترافیک شدید تحریم های سیاسی بوده است.اتحادیه اروپا روز گذشته  ۳۲ شخص و نهاد ایرانی را تحریم کرد. دولت انگلیس  نیز روز دوشنبه از اعمال تحریم علیه ۲۴ شخص و نهاد مرتبط با ایران به دلایل حقوق بشری خبر داد.همچنین رابرت مالی در صحبت با خبرنگاران در پاریس تاکید کرد آمریکا درها را برای از سرگیری دیپلماسی اگر موقعیتش پیش بیاید، باز خواهد گذاشت، اما در حال حاضر واشنگتن به سیاست تحریم و فشار علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته آمریکا در کنار متحدان و شرکایش  ایستاده و از طریق تحریم و دیگر روش‌ها، به حسابرسی درخصوص کسانی که مسئول بدرفتاری هستند خواهد پرداخت. برخی از تحلیلگران ارزی با اشاره به تمام عوامل یاد شده معتقدند در صورتی که بازار ساز با تزریق عرضه جلوی راه بازیگران افزایشی نرخ دلار  قرار نگیرد احتمال رشد قیمت دلار  وجود دارد. گفته می شود نرخ دلار در معاملات پشت خطی دیشب به مسیر صعودی روز گذشته ادامه داده است.همین امر موجب شده عده ای  از معامله گران روند حرکتی نرخ دلار در بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کنند. 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها