کدخبر: 17978

سهام عدالت | سهام عدالت 1401 | سود سهام عدالت 1401

جاماندگان سهام عدالت بخوانند | زمان واریز سود سهام جاماندگان اعلام شد

مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی سازی گفت:امیدواریم تا قبل از پایان سال جاماندگان سهام عدالت سهام دار شوند.

واریز سود سهام عدالت به زودی انجام می شود. سود سهام عدالت مبلغ چندانی نیست. سود سهام عدالت برای سهامداران حائز اهمیت است. سود سهام عدالت بنا به ارزش معاملات مربوطه تعیین می شود. جزئیات جدید سود سهام عدالت را بخوانید.

سهام عدالت

مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی سازی گفت:امیدواریم تا قبل از پایان سال جاماندگان سهام عدالت سهام دار شوند.

طبق مصوبه هیات دولت زمینه‌ای فراهم شده که جاماندگان کمیته امداد و سازمان بهزیستی همچنین دهک پایین درآمدی سهامدار شوند. خانم ذوالنوریان مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی سازی،  در برنامه رادیویی شهرآفتاب، به موضوع جاماندگان سهام عدالت خواهند پرداخت و نکاتی را بیان کرد.

سوال: سود سهام عدالت طبق اخبار، قرار است آخر این ماه واریز شود، درست است؟

 ذوالنوریان: همکاران من در شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کردند، انشاالله که قرار است این اتفاق بیفتد.

سوال: جاماندگان سهام عدالت چه زمانی سهامدار می شوند؟

 ذوالنوریان: در ارتباط با کسانی که جا ماندند، به استناد مصوبه‌ای که اخیرا هیات دولت تصویب کرده و داریم این شرایط برای ما فراهم شده که بیاییم در اجرای قانون بودجه ۱۴۰۱، کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند و افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی کل کشور هستند و سه دهک اول درآمدی جامعه ایثارگران را بتوانیم برایشان این زمینه را فراهم کنیم که سهام دار سهام عدالت شوند در رابطه با بقیه افرادی که جزو شش دهک پایین درآمدی کشور هستند و هنوز سهام ندارند متعاقب این اتفاق و این مصوبه که الان دولت برای ما ابلاغ کرده است و ما در دستور کار داریم انشاالله آن را هم در برنامه کاری می‌گذاریم که متعاقب این هماهنگی‌ها و اقدامات لازم انجام شود.

سهام عدالت

سوال: یعنی به سال ۱۴۰۲ می رسد؟

 ذوالنوریان: بستگی به این دارد که این سبد سهامی که نیاز است برای این جامعه در اختیار ما قرار بگیرد و هم این که بتوانیم مصوبه مربوط به آن را دریافت کنیم، ما امیدوار هستیم که این اتفاق هرچه زودتر بیفتد، ولی در عین حال تابع شرایطی است که خدمتتان عرض کردم.

سوال: توصیه شما در خصوص سهام عدالت به افراد چیست؟

 ذوالنوریان:در ارتباط با بحث سهام عدالت این که می‌گویند ارزش سهام بالاتر می‌رود بطور قطع همین خواهد بود به دلیل این که ترکیبی که در سبد سهام عدالت و سهامی که آن جا است از ارزنده‌ترین سهامی است که داریم و بهترین سهامی است که وجود دارد، اما به دلایلی که در شرایط خاص بازار بوده یا این که اصلا این سهام فعلا خرید و فروش نمی‌شود و نماد‌ها بسته است فعلا و این امکان فراهم نیست شاید یکی از دلایلش این باشد و دلایل خاص بازار بورس که دوستان من در بازار بورس بهتر می‌توانند خدمتتان توضیح دهند، اما نکته‌ای که وجود دارد هدف اصلی از بحث طرح سهام عدالت این بوده که این سهام حفظ شود و فروش نرود و توصیه ما کماکان نفروختن این است، چون این پشتوانه‌ای برای آینده این نسل و این خانواده‌ها است.

سوال: یعنی کماکان توصیه می‌کنید که سهام خود را نفروشند؟

 ذوالنوریان: بله

سوال: یکی از شهروندان تماس گرفتنه و  گفتند من عین این سهام عدالت را برای خودم خریدم سوددهی که نداشته هیچ، ضرر هم کردیم، چگونه قرار است این سهام سود دهد؟

ذوالنوریان: من سوالی از محضر شما دارم، هموطنانی که سال گذشته سهام عدالت داشتند آن‌هایی که ۵۰۰ هزارتومانی بودند و آن‌هایی که یک میلیونی بودند حدود ۵۰۰ هزار و یک میلیون تومان سود سالانه دریافت کردند امسال این عدد براساس گفته‌های همکاران من و دوستان بورسی من می‌گویند حدود دوبرابر خواهد شد الان وقتی که من سود سهمم پارسال یک میلیون بوده و امسال به ازای هر نفر دو میلیون خواهد بود نشان دهنده این است که این سهم ارزندگی اش را دارد و سوددهی هم دارد شاید در یک مقطع زمانی یک دفعه نتوانیم آن ارزشی که فکر می‌کنیم از دست رفته یا قیمتش پایین رفته بدست بیاید، ولی در یک بازه زمانی بیشتر این اتفاق خواهد افتاد. ببینید اصلا سهام عدالت در شرایط فعلی از پارسال نماد شرکت‌های سرمایه گذاری استانی قابل خرید و فروش نیست، دوستانی هم که روش مستقیم داشتند به همین ترتیب، شاید یک بخش عمده اش این است که این سهام قابل معامله نیست و حتما اگر در شرایطی قرار بگیرد که معامله پذیر شود و شکل رقابتی برایش ایجاد شود مجددا ارزندگی خودش را حفظ می‌کند ضمن این که تاکید من بر این است که هدف از طرح توزیع سهام عدالت و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ این سهام است برای این که بتواند پشتوانه‌ای برای آینده آن خانواده باشد نه این که امروز این را بفروشیم و هدف در ثروت آفرینی در حفظ این سهام است .

 طرح قبلی توزیع سهام عدالت بوده دلایلی دارد این طور نیست که همین طور رد نشده، وقتی همه اعضای یک خانواده سهام دار هستند ویک نفر سهم ندارد احتمالا یا آن فرد مشخصات هویتی اش در آن زمان ثبت نشده یا به هر دلیل شاید فرزند ذکور بالای ۱۸ سال خانواده بوده، دلایل این چنینی دارد، ولی چنانچه این هموطن عزیز ما فرزندشان کماکان جزو شش دهک پایین درآمدی باشند حتما در مرحله دوم که خدمتتان عرض کردم در گروه هدف دوم ما اسمشان قرار خواهد گرفت.

سوال: خبر خوشی دارید که به ما بگویید و ما ندانیم؟

 ذوالنوریان: البته ما قبلا یک بار این را در هفته جاری اعلام کردیم، ولی بهترین خبری که داشتیم همان مصوبه‌ای بود که از ابتدای سال ما درگیر دریافت این بودیم و سیر مراحل تصویبش را داشتیم که دوازدهم این مصوبه برای ما ابلاغ شد و ما یک سهام برای افراد تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی، سازمان بهزیستی و سه دهک را در دستور کار و مراحل اجرا داریم که امیدواریم تا قبل از پایان سال این هموطنان عزیز ما سهام دار شوند و سهام دار شدنشان را به نوعی مانیتور کنند.

سهام عدالت

سود سهام عدالت متوفیان هزینه‌بر است

اقدامات مربوط به تعیین تکلیف سهام متوفیان در حال انجام است، اما زمان دقیق اجرای آن هنوز مشخص نیست.

حمیدرضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به ایرنا گفت: در آخرین جلسه شورای عالی بورس که در نخستین روزهای مهرماه برگزار شد، مصوبه تعیین تکلیف متوفیان سهام صادر شد. وراث باید درخواست خود را اعلام و برگه انحصار به وراثت را در اختیار داشته باشند.

دانش کاظمی به معضل موجود در زمینه سهام متوفیان تاکید کرد و ادامه داد: فرآیند سهام عدالت متوفیان از سال‌ها قبل بلاتکلیف مانده و مشکل اصلی این است که حتی شاید وراث هم فوت کرده باشند.

عضو شورای عالی بورس ادامه داد: اینکه چگونه بتوان سهام عدالت و سود این سهام را به دست وارث اصلی برسانیم، خود دارای یک فرآیند حقوقی است که باید آنها را طی کنیم.

با توجه به نزدیک شدن برگزاری مجامع عمومی شرکت‌ها، ابهاماتی در زمینه مشارکت مشمولان سهام عدالت که در ۲ سال گذشته روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، ایجاد شده و تاکنون اطلاعات کافی نسبت به جزییات حضور این افراد در مجامع عمومی سالیانه اعلام نشده بود.

طبق قانون، مشمولان سهام عدالت مستقیم قادر به حضور در مجامع سالیانه هستند، اما مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت که مدیریت سهام خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار کرده‌اند، از این حق مغفول مانده‌اند.

در این زمینه «پیمان حدادی» امروز (چهارشنبه) با ارائه جزییاتی از حضور مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت در مجامع، اعلام کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع، یکی از موضوعات بسیار مهم در موضوع سهام عدالت؛ حضور نماینده مشمولان  سهام عدالت است که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.

وی اظهار داشت: براساس مصوبه شورای عالی بورس کارگروهی از نماینده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت و نیز اعضای حقیقی شورای عالی بورس، نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی و کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تشکیل خواهد شد که این کارگروه برای حضور در مجامع شرکت‌های سرمایه‌پذیر نماینده انتخاب خواهد کرد.

حدادی خاطرنشان کرد: طبق هماهنگی‌های انجام شده با مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار و پیرو ابلاغیه به شرکت‌های سرمایه‌پذیر، فقط افرادی می‌توانند به عنوان نماینده سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت در مجامع شرکت‌ها حضور داشته باشند که دارای معرفی‌نامه رسمی از کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت باشند و از حضور سایر افراد بعنوان نماینده سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت در مجمع در شرکت‌ها باید ممانعت بعمل آید.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر شرکت‌ها خطایی را در این زمینه انجام دهند، طبق مقررات و هماهنگی صورت گرفته با مدیریت نظارت بر ناشران با این شرکت‌ها برخورد قانونی صورت خواهد پذیرفت.

پیمان حدادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد ادعای یکی از اعضای سابق کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری عدالت در مورد عدم معرفی نمایندگان شورای عالی بورس و وزارت اقتصاد در کارگروه سهام عدالت، گفت: این افراد در اسفند ماه سال گذشته از طرف وزیر اقتصاد معرفی شده‌اند و کارگروه تشکیل شده و به کار خود ادامه می‌دهد، از آذرماه سال گذشته تا کنون 6 جلسه برگزار شده و بخشی از آئین‌نامه اجرایی سهام عدالت اصلاح و حذف یا اضافه شده است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها