کدخبر: 19026

قیمت سکه | افزایش قیمت سکه | کاهش قیمت سکه

پیش بینی قیمت سکه و طلا امروز 23 اسفند 1401

سکه و طلا امروز به چه عدد و ارقامی خواهند رسید؟!

قیمت سکه این روزها در نوسان است. قیمت سکه روز گذشته کاهشی شد. قیمت سکه عاملی برای افزایش خریداران شد. قیمت سکه در معاملات پشت خطی بسیار مهم و تاثیرگذار است. پیش بینی قیمت سکه امروز را در ادامه می خوانیم.

پیش بینی قیمت سکه و طلا امروز 23 اسفند

 با وجود روند محدود کاهشی قیمت دلار در بازارهای داخلی امروز، قیمت طلا و سکه بار دیگر سقف شکنی کرد و گران شد.

برخی تحلیلگران بازار معتقدند این روند صعودی قیمت طلا و سکه با افزایش قیمت انس جهانی طلا همراه شده است. گفتنی است قیمت طلای جهانی امروز به محدوده ۱۹۰۰ دلار برگشت و در لحظه نگارش این گزارش با نرخ ۱.۹۰۱.۰۳ دلار معامله شد.

برخی از فعالان بازار با اشاره به رشد طلای جهانی باور دارند این امر ممکن است بر قدرت سکه بازان افزایشی بیفزاید و قدرت کاهشی‌های بازار سکه را تضعیف کند. این در حالی است که دیروز نیز با وجود تعطیلی پایان هفته بازارهای جهانی، سکه بدون توجه به قیمت دلار گران شد و مستقل عمل کرد.

معامله‌گران، امروز با اشاره به افزاش قیمت طلا و سکه و تبعیت این بازار از تلاطمات اقتصاد آمریکا و افزایش قیمت انس جهانی به کنایه می‌گفتند، سهم ایران از هر بازاری در دنیا فقط افزایش قیمت‌هاست و اگر در دنیا چیزی ارزان شود ما از آن بی‌بهره‌ایم.

بازگشت سکه و طلا به کانال‌های بالاتر

امروز ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ قیمت سکه نزدیک به دو میلیون تومان گران شد. این قطعه از سکه به کانال ۲۶ میلیونی برگشت. در لحظه نگارش این گزارش سکه امامی با قیمت ۲۶ میلیون و ۷۸۷ هزار تومان معامله شد. این در حالی است که روند افزایشی قیمت فلز زرد در بازار معالات تهران همچنان ادامه دارد و نوسان قیمت در مسیر صعودی است.

قیمت سکه بهار آزادی با افزایش دو میلیون و ۱۹۰ هزار تومانی بیشترین افزایش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. در لحظه نگارش این گزارش به قیمت حدودی ۲۴ میلیون و ۱۸۸ هزار تومان رسید.

نیم سکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گرانتر از روز گذشته معامله شد و به قیمت ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی رسید. ربع سکه ۷۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به قیمت ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

امروز سکه گرمی ۳۰۰ هزار تومان گران شد و این کمترین مقدار افزایش نرخ سکه بود. این قطعه، در هفته ‌گذشته نیز کمترین نوسان قیمت را در خانواده خود داشته است. سکخ گرمی اکنون با قیمت پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود.

امروز قیمت طلا نیز برخلاف روز گذشته روند صعودی داشت. هر مثقال طلا ۷۳۶ هزار تومان گران شد که این مقدار افزایش قیمت در هفته‌های گذشته برای طلا، رکوردشکنی محسوب می‌شود. این مقدار طلا که روز گذشته به کانال هشت میلیون تومانی ورود کرده بود، هم‌‌اکنون با قیمت ۹ میلیون و ۳۷۱ هزار تومان مبادله می‌شود.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با رشد ۱۷۰ هزار تومانی به قیمت دو میلیون و ۱۶۳ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم هم دو میلیون و ۱۳۳ هزار تومان شد که نسبت به روز گذشته ۱۶۷ هزار تومان گران‌تر شده است.

حباب سکه افزایشی است؟

سکه امامی و بهار امروز افزایش حباب نسبتا مشابهی داشتند. حباب این قطعات سکه میلیونی رشد کرد. سایر قطعات سکه نیز از ۲۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان رشد حباب داشتند. حباب سکه امامی و بهار با بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رشد، پرچمدار بیشترین حباب در میان قطعات سکه بودند.

قیمت سکه و طلا امروز 22 اسفند 1401

امروز بازار طلا با افزایش قیمت نسبت به دیروز روبرو شده به نحوی که سکه امامی نسبت به دیروز با افزایش قیمت بیش از ۶۰۰ هزار تومانی مواجه شد.

قیمت سکه و طلا

قیمت سکه و طلا 21 اسفند 1401

قیمت سکه

قیمت سکه 18 اسفند 1401

قیمت انواع سکه طلا

قیمت سکه امامی امروز پنجشنبه ۱۸ اسفند در نیمه ابتدایی معاملات بازار به ۲۷ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید و ۶۰ هزار تومان درمقایسه با روز سه‌شنبه تنزل پیدا کرد. قیمت سکه تما‌م‌بهار آزادی با کاهش ۳۳۰ هزار تومانی به ۲۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. نیم‌سکه ۱۵ میلیون و ۸۶۰ و ربع‌سکه ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته شدند.

قیمت طلا ۱۸ عیار

قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز پنجشنبه ۱۸ اسفند تا ساعت ۱۱ و نیم دو میلیون و ۲۹۸ هزار تومان به‌ثبت رسید. یعنی باید افت قیمت طلا ۱۸ عیار را درجریان خریدو‌فروش‌های امروز ۲۲ هزار تومان درنظربگیریم.

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عرضه ربع سکه طلای بهار آزادی در بورس کالا در این مرحله بصورت گواهی سپرده ناپیوسته خواهد بود و فرآیند کشف قیمت جدید در عرضه مربوطه هم بصورت ثبت سفارش دفتری با قیمت‌های مختلف است.

مطابق شرایط عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا، تمامی اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی را خریداری کنند.

خریداران می‌توانند پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس، به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و با ارائه اسناد مربوط به بورس، بصورت فیزیکی معادل سکه‌های خریداری شده را تحویل بگیرند.

بانک مرکزی همچنین در نامه‌ای به شرکت بورس کالای ایران تاکید کرد، مبلغ ۹ ٪ مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهارآزادی خزانه بانک رفاه، محاسبه شده است؛ لذا مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان اخذ نمی‌شود.

گفتنی است، عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا به منظور از بین بردن حباب سکه و تعدیل انتظارات تورمی غیر واقعی توسط بانک مرکزی با همکاری بورس کالای ایران انجام می‎شود.

جزییات بیشترعرضه ۴۵۰ هزار ربع سکه طلا بهار آزادی از روز سه‌شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ به مدت ۱۰ روز کاری، طی اطلاعیه‌ای توسط شرکت بورس کالای ایران اعلام خواهد شد.

نحوه خرید ربع سکه از بورس کالا

اما اگر قصد خرید سکه از بورس را دارید، باید بدانید که سفارش شما بین یک تا 5 قطعه سکه محدود خواهد بود و نمی‌توانید بیشتر از این مقدار سکه بخرید.

برای خرید سکه هم لازم است کد بورسی داشته باشید و توجه کنید که هر قطعه سکه بورسی برابر با 100 ورقه گواهی سپرده کالایی است؛ در نتیجه قیمت هر سکه به ریال هم معادل 100 برابر قیمت تقاضا خواهد بود!

همچنین سکه‌ای که می‌خرید معامله ثانویه ندارد و باید تا بیستم اسفندماه امسال، سکه‌های خود را از بانک عامل تحویل بگیرید. این سکه‌ها مشمول هزینه انبارداری و مالیات هم خواهند بود و در زمان تحویل 9 درصد هزینه انبارداری به عنوان مالیات کسر می‌شود. نکته مهم دیگر این است که بانک مرکزی سکه های بورسی را بدون وکیوم عرضه می‌کند.

موضوع دیگری که در مورد خرید سکه در بورس مطرح است، دامنه نوسان محدود و دو درصدی در بورس است. بنابراین قیمت ربع سکه در هر روز نمی‌تواند بیش از دو درصد افزایش یا کاهش داشته باشد. در مواقعی که تقاضا برای خرید سکه صعودی و نوسان افزایشی قیمت‌ها بالا باشد سکه بورسی از بازار عقب می‌ماند و خریداران سود کمتری را نسبت به متقاضیان عادی به دست می‌آورند.

قیمت دلار در هفته گذشته مانند دلار روند صعودی داشت و به کانال ۱۶ میلیون تومان رسید. امروز نیز سکه از کانال جدید عبور و به محدوده ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. واضح است که قیمت سکه و طلا دنباله‌روی نرخ دلار هستند. البته قیمت انس جهانی طلا نیز هفته گذشته  به یک هزار و ۶۲۲ دلار رسید که نسبت به ابتدای هفته ۲۴ دلار کاهش قیمت را  شاهد بودیم.

افزایش قیمت طلا و سکه در حالی است که پیش از این بسیاری از کارشناسان اعلام کرده بودند که با توجه به ثبات قیمت دلار، بازار طلا و سکه هم بازار با ثباتی است و فعلا نباید چشم انتظار افزایش قیمت طلا بود.

هر چند که ثبات بازار دلار توسط بازارساز و با سیاست‌های بانک مرکزی بر مدار آرامش بود اما به نظر می‌رسد دولت برای مهار قیمت طلا و سکه و همچنین کاهش حباب سکه راهکار انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه را در دستور کار قرار داده است.

حباب سکه حذف می‌شود؟

حباب سکه از تابستان رکورد زده، به طوری که حباب تمام سکه امامی به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و حباب ربع سکه هم نزدیک به ۵۰ درصد قیمت این‌قطعه از سکه است. بانک مرکزی برای اینکه رشد بازار سکه را تعدیلی کند روز پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ از انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه خبر داد.

قیمت سکه روز چهارشنبه وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. از ابتدای هفته تا کنون سکه بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت. آیا این سقف تاریخی قیمت طلا و سکه محدوده جدید قیمت‌ها در بازار است؟

قیمت سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. قیمت این قطعه از سکه در نخستین روز از هفته جاری با روند کاهشی اندک با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان معامله شده بود اما در طول هفته‌جاری تا به امروز بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها