کدخبر: 20055

قیمت دلار 22 مهر ماه | دلار به پیشواز کدام کانال می‌رود؟

اخبار مساعد سیاسی هفته پایانی مرداد را به کام افزایشی‌های بازار ارز تلخ کرد و قیمت دلار با بازدهی منفی بسته شد. آیا سیاستگذار قدرت حفظ این اسکناس، در کانال ۴۸ هزار تومانی را دارد؟

در آخرین روز هفته گذشته قیمت دلار به کانال ۴۸ هزار تومانی برگشت و کاهشی در حدود ۵۰۰ تومان داشت. طی هفته پایانی مرداد، اخبار مربوط به آزادسازی منابع ارزی ایران و زندانیان دوتابعیتی اسکناس آمریکایی را در مسیر نزولی قرار داد؛ اما کارشناسان اقتصادی همواره معتقدند بازار، اثر اخبار مذکور را پیشخور کرده است.

در آخرین روز هفته پیش، اخبار مربوط به سفر وزیر امور خارجه ایران به عربستان در صدر توجه معامله‌گران بازار ارز بود. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی سیاست تنش‌زدایی ایران و عربستان از سال گذشته جایگزین موضوع برجام برای اثر کاهشی در بازارهای مالی شده است.

بازار ارز با کدام موج همراه می‌شود؟

به نظر می‌رسد تلاش بازارساز برای سرکوب قیمت دلار به واسطه سیگنال‌های مساعد سیاسی، در کنترل بازار ارز موثر بوده است. برخی کارشناسان معتقدند که در صورت ادامه این روند و همچنین انتشار اخبار مثبت، احتمال کاهش قیمت دلار تا 47 هزار تومان هم وجود دارد. اما در صورتی که اتفاق مشخصی در حوزه سیاست خارجی رخ ندهد، شاخص‌ها و واقعیت‌های کلان اقتصادی ممکن است نرخ ارز را به کانال 50 هزار تومانی بازگرداند.

با این وجود گروهی متشکل از ۲۶ قانونگذار جمهوری‌خواه آمریکایی روز جمعه به وقت محلی به شدت از توافق دولت بایدن با ایران انتقاد کردند و خواستار توضیح درباره دور زدن احتمالی کنگره برای دستیابی به این توافق شدند.

این ۲۶ سناتور در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا “نگرانی جدی” خود را در مورد تصمیم برای آزادسازی حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران، ابراز کردند. سناتورها این سوال را مطرح کرده‌اند که چگونه آمریکا تضمین می‌کند که ایران از دارایی آزادشده برای حمایت از شبکه‌های تروریستی و اشاعه تسلیحات استفاده نمی‌کند.

به نظر می‌رسد با وجود اینکه ضربان‌های کاهشی و افزایشی قیمت دلار در ماه‌های گذشته چندان قابل توجه نبوده است اما این سیگنال می‌تواند امروز، مورد توجه معامله‌گران بازار ارز قرار بگیرد.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز پنجشنبه در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با قیمت ۴۱ هزار و ۳۲۰ تومان عرضه شد و کاهش سه تومانی داشت. دلار حواله نیز با همین مقدار کاهش با قیمت ۳۷ هزار و ۵۶۴ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین روز کاری هفته گذشته اسکناس یورو با رقم ۵۳ هزار و ۳۲۵ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با افزایش ۱۹ تومانی به قیمت ۴۵ هزار و ۱۵۳ تومان رسید. یوروی حواله نیز با ۱۷ تومان افزایش با رقم ۴۱ هزار و ۴۸ تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله روز پنجشنبه با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۲۸ تومان مبادله شد و کاهش یک تومانی داشت. اسکناس درهم نیز با همین مقدار افزایش با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۱ تومان عرضه شد.

ارسال نظر: