کدخبر: 20101

قیمت دلار 7 شهریور 1402 | پیشروی دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی ادامه دارد؟

روز گذشته افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار، این اسکناس را در کانال ۴۹ هزار تومانی بالا برد. کارشناسان اقتصادی نوسان محدود قیمت دلار با اهرم سیاست‌گذار را با وجود رشد تورم مرداد، حاصل افزایش فروش نفت می‌دانند.

در پنجمین روز شهریور قیمت دلار با افزایش ۲۰۰ تومانی در کانال ۴۹ هزار تومانی پیشروی کرد. در ماه‌های گذشته پاندول حرکت قیمت دلار به طور پیوسته میان کانال ۴۸ و ۵۰ هزار تومانی نوسان دارد.

با وجودی که تورم مرداد به نقل از خبرگزاری تسنیم در روند صعودی قرار دارد اما به نظر می‌رسد دلارهای حاصل از فروش نفت به عنوان چوب جادوی سیاست‌گذار عمل کرده و بانک مرکزی با ارزپاشی موفق به مهار قیمت اسکناس آمریکایی شده است.

ارزپاشی که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی می‌تواند در توسعه میدان‌های نفت، گاز، انرژی و برق صرف شود فعلا برای آرام نگه داشتن قیمت دلار بذل و بخشش می‌شود.

گزارش شاخص قیمت مصرف کننده در مرداد ماه ۱۴۰۲ حاکی است، نرخ تورم سالانه در مرداد ماه به ۴۶.۷ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که تورم 12 ماهه منتهی به تیر ماه ۴۷.۵ درصد بود. تورم نقطه به نقطه ماه گذشته نیز افزایشی شده و به سطح ۳۹.۸ درصد رسیده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند بعد از حمله روسیه به اوکراین و تحریم حامل‌های انرژی روسیه برای بسیاری از کشورها، ایران به لیست خرید نفت برگشت و باعث شد فروش نفت مقدار قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین یکی از دلایل عدم افزایش قیمت دلار همین میزان افزایش فروش نفت است.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز گذشته پنجم شهریور در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با کاهش پنج تومانی با قیمت ۴۱ هزار و ۲۹۵ تومانی عرضه شد. دلار حواله نیز با همین مقدار کاهش با قیمت ۳۷ هزار و ۵۳۷ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز گذشته اسکناس یورو با افزایش ۲۵۰ تومانی به کانال ۵۳ هزار تومانی برگشت و با رقم ۵۳ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی کاهش ۲۹ تومانی داشت و با قیمت ۴۴ هزار و ۵۷۵ تومان رسید. یوروی حواله نیز با افزایش ۲۵ تومانی با رقم ۴۰ هزار و ۵۲۲ تومان عرضه شد.

دیروز قیمت درهم امارات با رقم ۱۳ هزار و ۵۶۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۲۱ تومان مبادله شد و یک تومان ارزان شد.  اسکناس درهم نیز با یک تومان کاهش با رقم ۱۱ هزار و ۲۴۳ تومان عرضه شد.

ارسال نظر: