کدخبر: 20133

قیمت دلار 11 شهریور 1402 | چراغ معاملات ارز کم‌فروغ شد

قیمت دلار در نخستین هفته شهریور، پیوسته در کانال ۴۹ هزار تومانی نوسان داشت. معامله‌گران معتقدند نزدیکی به مراسم اربعین معاملات بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده است. آنها برای هفته پیش رو نیز همچنان کانال ۴۹ هزار تومانی را پیش‌بینی می‌کنند.

در حالی دلار  هفته گذشته را پشت سر گذاشت که این اسکناس متاثر از سیگنال‌های سیاسی در کف کانال ۴۹ هزار تومانی بسته شد. قیمت دلار در روزهای گذشته متاثر از اخباری که از سوی بلومبرگ در خصوص احتمال کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم در ایران منتشر شده بود ۳۰۰ تومان ارزان شد. اما این افت ارزش نتوانست اسکناس آمریکایی را در کانال پایین‌تر قرار دهد.

پیش از این و در پی اخبار مربوط به تبادل زندانیان دوتابعیتی و آزادسازی منابع ارزی ایران برخی رسانه‌های خارجی به احتمال انجام توافقات پشت پرده میان ایران و آمریکا با میانجیگری عمان و قطر اشاره کرده بودند.

رفع تحریم‌ها نیازمند نوع جدیدی از مذاکره است

در حالی که به نظر می‌رسید موضع دو کشور برای توافق نرم‌تر شده است، اما دیروز در حالی که بازار ارز تعطیل بود باربارا اسلاوین، تحلیلگر ارشد مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با هم‌میهن گفته بود که برای بازگشت به میز مذاکره برای احیای برجام خیلی دیر شده است.

اسلاوین معتقد است برای دستیابی به کاهش تحریم‌ها، باید نوع جدیدی از مذاکره بین آمریکا و ایران انجام شود.

در حالی که برخی کارشناسان اقتصادی در ماه‌های گذشته به موضوع تاثیر مثبت توافق میان ایران و عربستان و بهبود روابط منطقه‌ای ایران با سایر کشورهای تاکید داشتند. اما اسلاوین معتقد است توافق ایران و عربستان و تنش‌زدایی میان دو کشور تنها یک صلح سرد خواهد بود. این کارشناس مسائل ایران همچنین می‌گوید ایران و آمریکا از این قطع روابط طولانی‌مدت متضرر شده‌اند اما کاهش تنش میان دو کشور به چند مؤلفه وابسته است.

علاوه بر آن روز گذشته اسپوتنیک اعلام کرد که رئیس شرکت «روسکاسموس» (Roscosmos-سازمان فضایی روسیه) خبر از آماده‌باش سامانه موشکی راهبردی «سرمت» (با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای) را داده است.

به گزارش تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ۲۳ فوریه سال جاری اعلام کرده بود که سیستم‌‌های «سرمت» با موشک‌‌های بالستیک قاره‌‌پیما در سال جاری در روسیه به انجام وظیفه خواهند پرداخت.

از آنجا که اخبار مربوط به روسیه مورد توجه معامله‌گران بازار ارز قرار می‌گیرد، این سیگنال می‌تواند اثر نامساعدی بر بازارهای مالی در روز جاری داشته باشد.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز پنجشبه نهم شهریور در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با یک تومان افزایش به  به قیمت ۴۱ هزار و ۲۸۹ تومان عرضه شد. دلار حواله نیز بدون تغییر قیمت و با رقم ۳۷ هزار و ۵۳۵ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز پنجشنبه اسکناس یورو با رقم ۵۳ هزار و ۲۳۸ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی افزایش ۴۷۷ تومانی داشت و با قیمت ۴۵ هزار و ۱۰۵ تومان رسید. یوروی حواله نیز با افزایش ۵۳۵ تومانی با رقم ۴۱ هزار و پنج تومانی عرضه شد.

در آخرین روز هفته گذشته درهم امارات با رقم ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۲۰ تومان مبادله شد و تغییری نداشت.  اسکناس درهم نیز بدون تغییر و با رقم ۱۱ هزار و ۲۴۲ تومان عرضه شد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها