کدخبر: 2722

آزیتا حاجیان / عکس آزیتا حاجیان / بیوگرافی آزیتا حاجیان

محمد هراتی شوهر جدید آزیتا حاجیان کیست؟

آزیتا حاجیان در سال ۱۳۳۶ در تهران به دنیا آمد.

آزیتا حاجیان در سال ۱۳۳۶ در تهران به دنیا آمد. آزیتا حاجیان تباری لری دارد و اصالت ملایری دارد. آزیتا حاجیان همسر محمدرضا شریفی‌نیا (بازیگر) و مادر مهراوه شریفی‌نیا و ملیکا شریفی‌نیا (دو بازیگر سینما) است. آزیتا حاجیان لیسانس بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه هنر است. آغاز فعالیت هنری آزیتا حاجیان از ۱۳۵۴ با نمایش «خورشید خانم آفتاب کن» بود. از دیگر نمایش‌های آزیتا حاجیان می‌توان به «بهرام چوبینه»، «ژاندارک»، «نسل آواره»، «نمایش بی کلام»، «دایره گچی قفقازی» و … اشاره کرد. 

مصاحبه با آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیان

در «کیمیا» نقش مادری به نام «مهری» را بازی کردید که انگار قرار بود زنان ایرانی را در چهار دهه نمایندگی کند.

به نظر من سریال «کیمیا» نمی خواست ماکت و الگویی از زن ایرانی را نشان بدهد و بگوید باید مادران این طوری باشند. همان طوری که در سریال دیدی در جاهایی مادر بنا به مصلحت حفظ جان دخترش دروغ هم گفت و از شوهرش خیلی از مسائل را مخفی کرد و در رفتارهای مخفیانه دخترش با او مشارکت داشت تا شوهرش بویی از قضیه نبرد. بنابراین آدمی خاکستری بود و به هیچ وجه نمی تواند الگو باشد و شخصیت معمولی و عادی دارد و در جاهایی دچار چالش هم می شد و حتی کارهایش هم باعث به خطر افتادن خانواده می شد. تعریف الگو هم در کشور ما کلیشه ای است و آدمی معصوم و بیگناه الگو محسوب می شود. در کلیت «مهری» زن تلاشگر و فعالی بود!

به نظر شما تصویری که از زن ایرانی در سینما و تلویزیون نشان داده می شود منطبق بر واقعیت وجودی زن امروز ایرانی است؟

در تصویرسازی زنان چنان که باید به سمت واقع گرایی نرفته ایم. اغلب تصویر غیرواقعی ارائه می شود و دلیل ریزش مخاطب تلویزیون در سال های اخیر همین غیرواقعی بودن شخصیت زن در سریال های تلویزیونی است و شاید برای همین است که اغلب زنان خانه دار ایرانی مشتری پر و پا قرص سریال های ترک هستند.

آیا جذب ماهواره شدن و دیدن سریال های ترک توسط زن خانه دار ایرانی به دلیل رنگ و لعاب سریال ها است یا سیر اتفاقات داستان ها؟

هر دوی اینها تاثیر دارد. موقعی که در یک سریال فرم جذابی ارائه می شود، به تدریج محتوا هم برای مخاطب جذاب می شود. مردم اگر به طور حقیقی انعکاسی از زندگی شان را به طور واقعی در سریال ها ببینند با کار ارتباط برقرار می کنند منتها در آثار این سال ها و به خصوص در تلویزیون آن قدر این زندگی با محدودیت و ممیزی ارائه می شود که مخاطب از دیدن فیلم و یا سریال عصبانی می شود و می گوید:«نه بابا اینها اصلا زندگیشان مثل زندگی ما نیست یا اینها یک مشت آدم قهرمان و مثبت خیالی هستند.»

محمد هراتی شوهر آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیان

محمد هراتی (۱۲۹۵ یزد - ۱۳۵۷ تهران) بازرگان، کارآفرین و سیاستمدار، مؤسس کارخانجات نساجی درخشان هراتی یزد و نماینده یزد در مجلس شورای ملی بود.

تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خود گذراند و از جوانی در کنار پدر به کار تجارت مشغول شد. در زمستان ۱۳۲۵ در انتخابات دوره پانزدهم مجلس شورای ملی شرکت کرد و با دخالت و اعمال فشار علی‌اکبر موسوی‌زاده و احمد آرامش، وزیران کابینه قوام‌السلطنه به مجلس راه یافت.نمایندگی او در دوره شانزدهم مجلس شورای ملی با کشمکشهای زیادی از جمله ملی شدن صنعت نفت و قتل رزم‌آرا همراه بود.

هراتی در سال ۱۳۵۷ پس از دستگیری در محل سکونتش در تهران اعدام شد.

سریال های آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیان

1394کیمیاجواد افشار

1390تا ثریاسیروس مقدم

1387آینه های نشکنجواد اردکانی

1387دومین انفجارجواد اردکانی

1386ساعت شنیمحمد بهرامیان

1380آخرین روزهای شاد بودنحجت قاسم زاده اصل

1380سفر سبزمحمدحسین لطیفی

1375دومین انفجارنادر مقدس

1374–1375دبیرستان خضراءاکبر خواجویی

1373آپارتماناصغر هاشمی

1373آوای فاختهبهمن زرین پور

1370–1375امام علیسید داود میرباقری

1388سال های مشروطهمحمدرضا ورزی

افتخارات آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیان

برای فیلم روبان قرمز در هفدهمین جشنواره فیلم فجر(۱۳۷۷) بخش بین‌الملل

نامزد جایزه بهترین نقش مکمل زن برای فیلم خط فرضی از سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

فیلم های سینمایی آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیان1395زیر سقف دودیروان شناسپوران درخشنده

1394ماه در جنگلسیامک شایقی

1392لالهاسدالله نیک نژاد

1387کیمیا و خاکعباس رافعی

1387تاکسی نارنجیابراهیم وحیدزاده

1386سایه هاحسین شهابی

1386خواب زمستانیسیامک شایقی

1386دیوارمادرمحمدعلی طالبی

1386محیااکبر خواجویی

1384باغ فردوس، پنج بعدازظهرسیامک شایقی

1382شمعی در بادپوران درخشنده

1382معادلهابراهیم وحیدزاده

1379موج مردهفاطمهابراهیم حاتمی کیا

1377روبان قرمزمحبوبهابراهیم حاتمی کیا

1375ابر و آفتابمحمود کلاری

1373آدم برفیداوود میرباقری

1373راه افتخارداریوش فرهنگ

1372راز گل شب بوسعید خورشیدیان

1371دایان باخفرهاد پوراعظم

1371هنرپیشهمحسن مخملباف

1370اوینارشهرام اسدی

1369سفر جادوییابوالحسن داوودی

1368دزد عروسک هاعجوز / مادرمحمدرضا هنرمند

شروع کار آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیانحاجیان لیسانس بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیکِ دانشگاه هنر است. آغاز فعالیت هنری او از 1354 با نمایش «خورشید خانم آفتاب کن» بود. از دیگر نمایش های او می توان به «بهرام چوبینه»، «ژاندارک»، «نسل آواره»، «نمایش بی کلام»، «دایره گچی قفقازی» و ... اشاره کرد.

حاجیان فعالیت در سینما را از سال 1368 با فیلم دزد عروسک ها ساخته محمدرضا هنرمند آغاز کرد. او در این فیلم به همراه دخترش مهراوه به ایفای نقپ پرداخت.

مادر لیلا و بهرام قرار است با گرفتن وام مسکن و خریداری یک خانه بچه هایش را از دردسرهای صاحب خانه شان، خورخور، نجات دهد....

آزیتا حاجیان در سال 1377 در هفدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر برای بازی در فیلم روبان قرمز برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در بخش بین الملل شد.

آزیتا حاجیان حضور در تلویزیون از سال 1373 با مجموعه آپارتمان آغاز کرد و پس از آن در سریال هایی همچون آوای فاخته ، امام علی و دبیرستان خضراء به ایفای نقش پرداخت.

همسر جدید آزیتا حاجیان

آزیتا حاجیانهمسرم آقای هراتی در سال 1356 هم دانشگاهی من در دانشکده هنرهای دراماتیک بودند، ایشان طراح صحنه تئاتر هستند و در یکی از نمایش ها که من نقش ژاندارک را بر عهده داشتم به عنوان طراح صحنه در کنار گروه حضور داشتند.

ایشان با یکی از دوستان خوب من که هم دانشگاهی ما بود ازدواج کردند و به خارج از کشور مهاجرت کردند، اما متاسفانه همسر ایشان بر اثر بیماری از دنیا رفتند و ایشان دوباره چند سال پیش به ایران بازگشتند. آقای هراتی علاوه بر اینکه رشته طراحی داخلی را در کانادا خوانده اند، فارغ التحصیل رشته معماری نیز هستند و به طور حرفه ای نقاشی می کنند. 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها