کدخبر: 2794

سهام عدالت/ارزش سهام عدالت/سود سهام عدالت

مشکل فروش سهام عدالت چیست؟

برای دارندگان سهام عدالت خبر «آغاز فروش سهام عدالت از شنبه ششم شهریور» بهترین خبر بود، فروش سهامی که از مرداد پارسال با سقوط شاخص کل بورس متوقف شد.

زمزمه‌هایی برای آغاز فروش سهام عدالت وجود دارد و به نظر می‌رسد همه‌ سهامدارانی که درخواست فروش سهامشان را داده‌اند باید درخواستشان را حذف کنند. علت چیست؟

برای دارندگان سهام عدالت خبر «آغاز فروش سهام عدالت از شنبه ششم شهریور» بهترین خبر بود، فروش سهامی که از مرداد پارسال با سقوط شاخص کل بورس متوقف شد. اما این خبر تکذیب شد و قرار نیست از امروز سهام عدالتی فروخته شود.

با وجود تکذیب این خبر، اما زمزمه‌های آغاز فروش سهام عدالت در آینده نزدیک شنیده می‌شود. در این شرایط حذف درخواست‌های قبلی سهامداران ضروری به نظر می‌رسد.

درخواست‌های فروش سهام عدالت را حذف کنیم؟

سهام عدالت

درخواست‌های فروش سهام عدالت با توجه به قیمت روز ثبت می‌شود. یه طور مثال فردی در زمستان سال گذشته درخواست خود را ثبت کرده، اگر در این هفته فروش سهام عدالت شروع شود سهام این سهامداران به قیمت زمستان فروخته می‌شود نه به قیمت امروز.

حذف درخواست فروش سهام عدالت از این جهت مهم است که بورس در ماه‌های اخیر رشد کرده، شاخص کل که تا یک میلیون ۱۰۰ هزار واحدی افت کرده بود این روزها در حال نزدیک شدن به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی است.

شاخص کل بورس در ابتدای خرداد به پایین سطح خود یعنی یک میلیون و ۹۵ هزار واحدی رسید، در این زمان ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده بود، همچنین ارزش ۶۰ درصد سهام عدالت قابل فروش پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود.

حالا که شاخص در حال رسیدن به سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی است، ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که ارزش ۶۰ درصد آن هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

در مجموع اگر سهامداران که در خرداد درخواست فروش ۶۰ درصد سهامش را ثبت کرده‌اند و آن را حذف نکنند، با آغاز فروش حدود دو میلیون تومان ضرر می‌کنند.

در این شرایط سهامداران سهام یک میلیون تومانی نیز حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ضرر می‌کنند.

فروش سهام عدالت در آینده نزدیک

سهام عدالت

در هفته گذشته شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد که احتمالا فروش سهام عدالت در آینده نزدیک آغاز شود.

براساس این خبر روابط عمومی سمات، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آن دسته از مشمولان سهام عدالتی که سفارش فروش سهام خود را در ماه‌های گذشته در درگاه‌های الکترونیکی شرکت‌های کارگزاری و یا سیستم بانکی ثبت کرده‌اند اما با توجه به تغییرات قیمتی ایجاد شده از روز ثبت سفارش تاکنون، قصد انصراف دارند، تنها تا پایان هفته جاری ( ۵ شهریورماه ۱۴۰۰) مهلت دارند، سفارش‌های خود را حذف کنند.

براساس این اطلاعیه، اینطور استنباط شد که فروش سهام عدالت از امروز آغا می‌شود، اما مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار این خبر را رد کرد. اما پارچینی از تقاضا برای شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت خبر داد که با با توجه به شفاف شدن وضعیت حاکم بر اقتصاد و فضای سیاسی کشور، در آینده امکان فروش سهام عدالت وجود دارد. اما آغاز فروش سهام عدالت به شرایط حاکم بر بازار به صورت بلوکی است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها