کدخبر: 2853

واکسن کرونا/واکسیناسیون/کرونا

مرگ اولین نفر بعد از واکسن کرونای فایزر / فایزر بزنیم یا نه؟

وزارت بهداشت نیوزیلند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، یک هیات مستقل پایش ایمنی واکسن کرونا علت مرگ این زن را التهاب عضله قلب دانست که یکی از عوارض واکسن آمریکایی فایزر است.

دولت نیوزیلند روز دوشنبه اعلام کرد یک زن بعد از تزریق واکسن کرونای فایزر در این کشور جان باخت.

وزارت بهداشت نیوزیلند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، یک هیات مستقل پایش ایمنی واکسن کرونا علت مرگ این زن را التهاب عضله قلب دانست که یکی از عوارض واکسن آمریکایی فایزر است.

در این بیانیه آمده است این هیات خاطرنشان کرد مسائل پزشکی دیگری نیز در همان زمان رخ داده که ممکن است بر نتیجه تزریق واکسن تاثیر بگذارد.

همچنین هفته گذشته، تزریق محلول آب و نمک به جای واکسن کرونا در ۵ فرد مبتلا به دلتا و احتمال گسترده بودن این اشتباه در دوز دوم تزریق عمومی؛ در نیوزلند جنجال گسترده‌ای به پا کرده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که پنج فرد مبتلا به سویه دلتای کرونا، در دوز دوم واکسیناسیون خود به جای فایزر، محلول نمک دریافت کرده اند.

انتشار این خبر از سوی وزارت بهداشت نیوزیلند باعث جنجال بزرگی در این کشور شده و بر اساس گزارش‌ها احتمالا افراد بیشتری به اشتباه واکسن محلول نمک به جای واکسن کرونا دریافت کرده باشند.

تاثیر واکسن کرونای فایزر 

واکسن کرونا

مرگ این زن در نیوزیلند در حالی اتفاق افتاد که ژاپن تزریق ۱.۶۳ میلیون دُز واکسن کرونای مدرنا را روز (پنج شنبه) یک هفته پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر وجود آلودگی در برخی از ویال‌های این واکسن متوقف کرد.

مسئولان ژاپن و شرکت مدرنا اعلام کرده اند هیچ مشکلی در رابطه با ایمنی یا کارآیی این واکسن‌ها مشخص نشده و تنها برای احتیاط تزریق این واکسن‌ها به حالت تعلیق درآمده است، اما این اقدام باعث شده تا چندین شرکت ژاپنی واکسیناسیون کارکنان خود را که طبق برنامه ریزی برای امروز تعیین شده بود، لغو کنند.

شرکت مدرنا در گزارشی تایید کرده است که مواردی از وجود "ذرات خارجی" در ویال‌های واکسن کووید-۱۹ مشاهده شده است. این شرکت در حال بررسی گزارش‌ها است و همچنان متعهد به همکاری با شریک خود شرکت "تاکدا"ست که مسئولیت توزیع واکسن در ژاپن را بر عهده دارد.

یک مقام وزارت بهداشت ژاپن گفته است که شرکت تاکدا ابتدا در ۱۶ ماه آگوست از ویال‌های آلوده مطلع شده و این موضوع را روز چهارشنبه به دولت گزارش کرده است. این تاخیر به این دلیل بوده که شرکت تاکدا به زمان نیاز داشته تا اطلاعاتی را در مورد ویال‌های آلوده و اینکه در کدام استان‌ها توزیع شده، جمع آوری کند.

شرکت مدرنا اعلام کرده است که این آلودگی می‌تواند به دلیل بروز مشکل در یکی از خطوط تولید واکسن در اسپانیا باشد.

در حالی که دولت آمریکا سعی دارد به گونه ای القا کند که طرفداران واکسن فایزر در دنیا زیاد هستند اما رسانه های رسمی کشورها در گزارش هایی از تلفات و تبعات واکسن فایرز و مدرنا خبر می دهند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها