کدخبر: 3085

کرونا/آمار کرونا/ویروس کرونا

این دارو کرونا را تشدید می کند | جزئیات مهم

اخیرا اما برخی متخصصان عفونی کشور برای درمان بیماری کرونا نیز اقدام به تجویز داروی سووداک می کنند.

 عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تاکید بر اشتباه بودن تجویز داروی سووداک برای درمان بیمارن مبتلا به کرونا، تصریح کرد: نحوه درمان کرونا برای افرادی که دو دُز واکسن دریافت کرده اند، با افرادی که هنوز واکسن دریافت نکرده اند، هیچ تفاوتی ندارد. داروی سووداک یک داروی ضد ویروس است. داروی سووداک برای درمان بیماری هپاتیت C تجویز می شود. اخیرا اما برخی متخصصان عفونی کشور برای درمان بیماری کرونا نیز اقدام به تجویز داروی سووداک می کنند. این در حالی است که به گفته رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، داروی سووداک هیچ جایگاهی در پروتکل درمانی ایران و سایر کشورها ندارد و تجویز داروی سووداک برای درمان کرونا اشتباه است.

در روزهای اخیر برخی متخصصان عفونی کشور برای برخی بیماران مبتلا به کرونا که پیش از ابتلا دو دُز واکسن کرونا دریافت کرده اند، بعد از مراجعه به مراکز درمانی به جای داروهای معمول در درمان کرونا یعنی فاویپیراویر و رمدسیویر، داروی سووداک تجویز کرده اند. این در حالی است که داروی سووداک اساسا برای درمان هپاتیت C استفاده می شود و تجویز آن برای بیماران کرونایی منجر به کمیاب شدن این دارو در بسیاری از داروخانه ها شده است.

در این میان سوال مهم این است که آیا درمان دارویی افرادی که بعد از تزریق دو دُز واکسن به کرونا مبتلا می شوند، با کسانی که هنوز واکسن نزده اند، اما به کرونا مبتلا شده اند، تفاوتی دارد یا خیر؟

دکتر پیام طبرسی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سوال به رکنا گفت: درمان دارویی کسی که بعد از تزریق دو دُز واکسن به کرونا مبتلا می شود با کسی که قبل از تزریق واکسن به کرونا مبتلا می شود، هیچ تفاوتی ندارد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تاکید کرد: کرونا درمان خاصی ندارد و داروهای تجویزی براساس شدت بیماری تنظیم می شود، به نحوی که در مراحل خفیف، درمان کرونا به هیچ دارویی احتیاج ندارد.

CT اسکن برای بیماران خفیف کرونایی

کرونا

به گفته طبرسی، بیشتر کسانی که هر دو دُز واکسن کرونای را تزریق می کنند، به بیماری خفیف مبتلا می شوند، اما درمان این افراد در صورت ابتلا به بیماری علامت دار و افت سطح اکسیژن با بیمارانی که هنوز واکسن کرونای خود را دریافت نکرده اند، هیچ تفاوتی ندارد.

وی افزود: مراحل درمان بیماری کرونا کاملا بستگی به علایم افراد مختلف دارد؛ به نحوی که اگر یک نفر دچار بیماری خفیف باشد و دچار افت اکسیژن نشده باشد، برای او CT اسکن تجویز نمی شود. بلکه CT اسکن برای افرادی تجویز می شود که دچار سرفه، تنگی نفس و افت سطح اکسیژن هستند و تجویز یا عدم تجویز CT اسکن ربطی به دریافت یا عدم دریافت واکسن ندارد.

داروی سووداک و کرونا 

کرونا

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشتباه توصیف کردن تجویز دارووی سووداک برای بیماران کرونایی گفت: سووداک داروی بیماری کرونا محسوب نمی شود و تجویز این دارو اشتباه است و اگر یک متخصص برای بیمار کرونایی سووداک تجویز کند، حتما کار اشتباهی انجام داده است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تصریح کرد: داروی سووداک نه در دستورالعمل کشوری درمان کرونا وجود دارد و نه در هیچ یک از دستورالعمل های موجود در جهان برای درمان کرونا مطرح شده است.

طبرسی با اشاره به کمیاب شدن داروی سووداک به دلیل تجویز اشتباه آن از سوی برخی متخصصان عفونی عنوان کرد: مشکل اصلی این است که برخی متخصصان به اشتباه دارویی را تجویز می کنند و آن را سر زبان ها می اندازند که نه در دستورالعمل کشوری و نه در دستورالعمل سایر کشورها وجود دارد و همین تجویزهای اشتباه نیز موجب کمیاب شدن این دارو می شود.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه داد: داروی ایورمکتین نیز از جمله داروهایی است که در هیچ کدام از دستورالعمل های مربوط به درمان کرونا در جهان وجود ندارد، اما برخی متخصصان آن را به اشتباه تجویز می کنند؛ دقیقا مشابه داروی سووداک که چنین وضعیتی دارد.

وی در پایان تصریح کرد: سووداک داروی درمان هپاتیت C است و برای درمان کرونا تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است. کمیاب شدن این دارو برای تجویز کرونا نیز باعث می شود که این دارو به میزان کافی به بیماران مبتلا هپاتیت C نرسد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها