کدخبر: 3155

اخبار روز/اخبار مهم روز/اخبار حوادث

محدودیت تردد شبانه برداشته می شود | جزئیات

بر اساس نظر کمیته کارشناسی، در شهرهایی که واکسیناسیون به صورت شبانه‌روزی انجام می شود؛ منع تردد شبانه لغو خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ممکن است در آبان خیز جدید کرونا داشته باشیم، گفت: بر اساس نظر کمیته کارشناسی، در شهرهایی که واکسیناسیون به صورت شبانه‌روزی انجام می شود؛ منع تردد شبانه لغو خواهد شد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما گفت: با توجه به روند واردات خوب واکسن؛ حتماً نیاز است که مراکز تجمیعی افزایش پیدا کند و همچنین همه مراکز بایستی به صورت دو شیفت فعالیت کنند.

وی ادامه داد: امروز تا الآن حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار دُز واکسن تزریق شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دو موضوع برای تأمین واکسن مهم است؛ اول به میزان کافی واکسن موجود باشد و دوم تداوم واردات واکسن؛ چون اگر مطمئن باشیم که واکسن به اندازه کافی موجود است؛ نگران تأمین دُز دوم نخواهیم بود ولی اگر غیر از این باشد روند با احتیاط پیش خواهد رفت بنابراین با این روند پایدار واردات قطعاً مراکز تزریق واکسن را افزایش خواهیم داد.

وی افزود: همه سازمان‌ها و ارگان‌ها پای کار آمدند و بسیج هم با قوت در میدان حضور دارد تا به روند واکسیناسیون کمک کنند و یک انگیزه مضاعف در بین همه ادارات دولتی، سازمان‌ها و ارگان‌ها ایجاد شده است.

رئیسی درباره مراکز شبانه‌روزی واکسیناسیون هم گفت: مراکز شبانه‌روزی به عهده رؤسای دانشگاه‌ها است یعنی دانشگاه‌‌هایی که احساس می‌‌کنند مراجعه در شب هم خواهند داشت اجازه شبانه‌روزی شدن پایگاه‌ها به آنها داده شده است تا در همان مراکز تجمیعی به صورت سه شیفت فعالیت کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مراکز شبانه روزی واکسیناسیون در برخی استان‌ها وجود دارد، افزود: در استان تهران هم برنامه‌ای برای ایجاد مراکز شبانه‌روزی وجود دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اگر شهری مرکز شبانه‌روزی راه‌اندازی کند حتماً منع تردد شبانه در آنجا لغو خواهد شد.

وی درباره منع تردد بین استان‌ها هم گفت: الآن در وضع کلی کشور یک سیر نزولی شروع شده است اما با توجه به این که قله این موج بسیار مرتفع بود و هنوز با این که سیر کاهشی داریم ولی در ارتفاع بسیار بالا هستیم؛ بنابراین این طور نیست که شهر قرمز نداشته باشیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: با توجه به روندی که شاهد هستیم حدود ۲۸ استان روند نزولی را طی می‌کنند، البته کردستان و زنجان هم به قله رسیدند و الآن سیر نزولی را طی می‌کنند، استان کرمانشاه تا پایان هفته به روند نزولی می‌رسد، آذربایجان غربی هم تا ۱۰ روز آینده سیر نزولی را طی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: امیدواریم در سه هفته آینده میزان مرگ و میر به طور قابل توجهی کمتر شود البته برای دو رقمی شدن مرگ و میر زود است.

محدودیت تردد و موج جدید کرونا در آبان

محدودیت تردد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس رفتارشناسی این بیماری؛ ممکن است در آبان خیز جدید کرونا داشته باشیم؛البته تا آبان شش تا هشت هفته طلایی فرصت داریم که اگر سرعت واکسیناسیون را بالاتر ببریم و درصد بالایی را واکسینه کنیم با خیال بسیار راحت به مقابله با پیک بعدی خواهیم رفت.

رئیسی افزود: زمانی ممکن است خیز بیماری داشته باشیم ولی مرگ و میر بسیار پایین باشد و این در شرایطی است که واکسیناسیون بالای ۷۵ درصد انجام شده باشد که این هدف اول ماست.

وی خاطر نشان کرد: تجربه پنج موج قبلی این است که کوچکترین غفلت موجب اوج گیری بیماری می‌شود ولی رعایت شیوه نامه های بهداشتی، فاصله گذاری و ماسک موجب کاهش ابتلا خواهد شد.

رئیسی گفت: بر اساس نظر کمیته کارشناسی، در شهرهایی که واکسیناسیون به صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود؛ منع تردد شبانه لغو خواهد شد.

وی ادامه داد: در صحبت‌های رئیس جمهور؛ راهبردهای مختلفی مطرح شد از جمله واردات حداکثری واکسن که با تلاش هلال احمر، بانک مرکزی، وزارت امورخارجه و سازمان مدیریت برنامه ریزی و البته معاون اول رئیس جمهور انجام شده است و در جلسات حتی اگر بخش خصوصی ادعا کند واکسن را وارد می‌کند تصمیم‌گیری خواهد شد و یک همکاری بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد.

رئیسی خاطرنشان کرد: ما با رفتار ویروس آشنا هستیم؛ در این شرایط پاندمی؛ فقط تزریق واکسن ایمنی ایجاد نمی‌کند چون فردی که واکسن زده ممکن است ایمن ولی ناقل و حامل ویروس باشد و اگر ماسک نداشته باشد؛ این ویروس را منتشر می‌کند، البته خود فرد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.

وی گفت: هر نوع واکسنی که در دنیا وجود دارد؛ خود ویروس نیست که وارد بدن می‌شود بلکه ترکیب یا مدلی از ویروس است که سیستم ایمنی بدن را فریب می‌دهد و سیستم ایمنی با فرض این که ویروس وارد بدن شده علیه آن آنتی بادی تولید می‌کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: فردی که واکسن زده با اینکه ایمنی نسبی دارد ممکن است در فضایی که ویروس باشد دوباره بیمار شود ولی شاید این نوع آلودگی برای فرد علامتی ایجاد نکند ولی می‌تواند ناقل باشد.

رئیسی درباره بعضی از شهرها که به تازگی در وضع قرمز وارد شدند، گفت: این الگوی رفتاری ویروس می‌باشد که مثل یک ابر حرکت می‌کند؛ در یک استان ممکن است برخی از شهرها وضع خوبی داشته باشند و شهری که قبلاً وضع بهتری داشته تبدیل به یک وضع شدیدتر شود یعنی در رنگ بندی به وضع نارنجی و قرمز برسد و این خاصیت ویروس است.

وی ادامه داد: تا زمانی که پاندمی وجود دارد در امان نیستیم حتی اگر واکسن زده باشیم.

رئیسی درباره بیماری قارچ سیاه گفت: قارچ ها زمانی در بدن غالب می‌شوند که سیستم ایمنی بدن دچار ضعف شده باشد، به همین دلیل بیمار کرونایی که مراجعه می‌کند اول خود کرونا موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود و دوم داروهای کورتون با دُز بالا زمینه را برای شکل‌گیری قارچ‌ها فراهم می‌کند.

وی افزود: بیماری قارچ سیاه در بیمارانی پدیدار می‌شود که زمان بستری آنها طولانی‌تر و سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: دلیل این که هنوز سیر نزولی بیماری خیلی با سرعت پایین نمی آید این است که بیماران سرپایی که رمدسیویر میگرفتند و نیاز به بستری دارند در بیمارستان ها بستری می کنند و این جزو آمار می آید و همچنین زمانی که تعداد بیمار بالاست درصد خیلی کمی از آنها امکان ابتلا به قارچ سیاه را دارند.

رئیسی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت داروی کرونا در کشور خوب است و کمبود دارویی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: تا الآن حدود ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار واکسن به دست ما رسیده که پنج میلیون از این تعداد؛ واکسن برکت است و پنجشنبه این هفته هم یک محموله پنج میلیونی خواهد رسید و تا پایان شهریور پیش بینی می کنیم حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون واکسن برسد یعنی تا شهریور حدود ۶۵ میلیون واکسن به دست ما خواهد رسید

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها