کدخبر: 3586

اخباراقتصادی| قیمت برنج| قیمت برنج امروز

قیمت برنج امروز 5 بهمن 1400| برنج ارزان شد

قیمت جدید انواع برنج در بازار را در این گزارش مشاهده کنید.

قیمت برنج امروز افزایشی شد.قیمت برنج امروز با نوسان همراه بود.قیمت برنج برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.قیمت برنج اوج گرفته است.در ادامه یه بررسی قیمت برنج می پردازیم.

قیمت برنج امروز 5 بهمن 1400

قیمت برنج

نام کالا قیمت (تومان)
برنج ارگانیک گلستان - 900 گرم ۶۸,۸۵۰
برنج پاکستانی کشتی نشان - 10 کیلوگرم ۲۳۷,۵۰۰
برنج دم سیاه کاویش - 5 کیلوگرم ۳۱۸,۰۰۰
برنج البرز - 10 کیلو گرم ۳۲۴,۰۰۰
برنج لوکس - 10 کیلوگرم ۳۳۰,۰۰۰
برنج شکسته طارم معطر گلستان - 4.5 کیلوگرم ۲۳۳,۹۵۰
برنج هاشمی آقامیر - 5 کیلوگرم ۳۵۰,۰۰۰
برنج طارم استخوانی آقاجانیان - 5 کیلوگرم ۳۵۱,۰۰۰
برنج دم سیاه درجه یک آقاجانیان - 5 کیلوگرم ۳۵۸,۰۰۰
برنج دم سیاه ممتاز عماد - 5 کیلوگرم ۳۶۰,۰۰۰
برنج هاشمی چاپار - 5 کیلوگرم ۳۹۷,۵۰۰
برنج هاشمی معطر گیلان سرازارع - 5 کیلوگرم ۳۸۴,۰۰۰
برنج کشت دوم گلستان - 4.5 کیلوگرم ۳۸۴,۷۰۰ 
برنج هاشمی معطر گیلان سرازارع - 10 کیلوگرم ۶۳۴,۰۰۰
برنج دم سیاه درجه یک آقاجانیان - 10 کیلوگرم ۷۰۰,۰۰۰
برنج طارم هاشمی دودی ممتاز برنج تو - 10 کیلوگرم ۸۳۹,۰۰۰

او تأکید می‌کند: گرانی‌ برنج از شمال سرچشمه می‌گیرد، ما تعیین‌کننده نرخ نیستیم و فقط خریداریم، برنج را به هر قیمتی که بخریم با سود قانونی خود به فروش می‌رسانیم اما این گرانی‌ها علاوه بر اینکه به مصرف‌کننده آسیب وارد می‌کند به زیان ما هم هست و سرمایه ما را کاهش می‌دهد. به‌گفته این مقام صنفی، توزیع برنج‌ از سوی شرکت بازرگانی دولتی با تامین نیاز بازار عطش ناشی از کمبود را برطرف می‌کند اما این اقدام درکاهش قیمت برنج تأثیر زیادی نداشته است.

برنج‌های مرغوب و نام‌آشنایی که سال‌ها پیش در آشپزخانه هر ایرانی پیدا می‌شد، حالا کیمیا شده‌ و به اسم برنج لوکس، فقط برای یک دهک از جامعه قابل تهیه است. قیمت ۸۰ هزار تومانی هر کیلو از این برنج‌های لوکس در تهران که یک ماه پیش عجیب و باورنکردنی به‌نظر می‌رسید حالا نه‌تنها عجیب نیست بلکه از قلب پایتخت به شمال هم رسیده و امروز آنهایی که می‌خواهند برنج مصرفی‌خود را با واسطه‌های کمتر و به‌طور مستقیم از شمال کشور سفارش بدهند هم با قیمت‌هایی مواجه می‌شوند که به سختی می‌شود آن را باور کرد:

قیمت برنج

قیمت برنج به ثبات می رسد؟

 انواع برنج‌های ایرانی، اغلب از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تنوع آن‌ها  بسیار زیاد است. در ایران برنج های مختلفی کشت می‌شوند که هر کدام شکل ظاهری خاص خود را دارند. برای یک مصرف کننده عادی تشخیص تفاوت ظاهری این برنج‌ها کار سختی است.

در این گزارش به بررسی  چند نمونه از برنج‌های ایرانی  پرداخته‌ایم؛

رنج ایرانی طارم هاشمی مژده : این برنج در بسته های ۱۰ کیلویی عرضه می‌شود و اندازه‌ دانه‌های این برنج دانه کامل است. برای خرید این برنج باید ۵۹۰ هزار تومان هزینه کنید. 

 حجت براتعلی افزود: در راستای تأمین نیاز بازار در دو مرحله برنج خارجی از سه کشور هند، پاکستان و تایلند در بازار توزیع شد که در مرحله اول صد هزار تن از این انواع برنج از ابتدای شهریور وارد بازار شد و در حال حاضر هشتاد درصد از این برنج، برنج تخصیصی جذب بازار شده است.

وی گفت: علاوه بر آن برای استمرار توزیع و رسیدن به ثبات قیمتی، توزیع ۵۰ هزار تن برنج وارداتی دیگر هم از ۱۵ مهرماه در بازار آغاز شده و این روند ادامه دارد به این ترتیب حجم توزیع به ۱۵۰ هزار تن رسیده است.

مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی افزود: شرایط توزیع ادامه می‌یابد تا شرایط نسبی برای پایدار شدن بازار برنج ایجاد شود.

وی گفت: در حال حاضر قیمت مصرف کننده برنج هندی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، تایلندی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و پاکستانی ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان است که در سطح شبکه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌های مصرف و واحدهای صنفی منتخب در حال فروش است.

براتعلی افزود: این برنج‌ها از محل ذخایر راهبردی شرکت بازرگانی دولتی در حال توزیع است و تا هر مرحله‌ای که نیاز باشد توزیع ادامه می‌یابد تا کمبودی احساس نشود و شرایط برنج در بازار پایدار شود.

وی گفت: هدف اصلی برنج وارداتی از یک سو کنترل قیمت این نوع برنج است و از سوی دیگر کنترل نسبی برنج داخلی به طوری که سطح عمومی قیمت برنج داخلی در یک شرایط منطقی قرار گیرد و افزایشی نباشد.

مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی افزود: شرایط خشکسالی باعث شد برنج داخلی تا ۱۸ و نیم درصد کاهش تولید داشته باشد و همین موضوع باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت شد حتی شیوع کرونا نیز در کاهش تقاضای برنج داخلی تأثیر چندانی نداشت چرا که برنج به عنوان کالای عمده و اساسی در سبد کالای ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی گفت: با توجه به این که در فصل برداشت برنج پاییزه قرار داریم به نظر می‌رسد در این فصل به دلیل افزایش سطح عرضه و همچنین کنترل قیمت برنج وارداتی بتوانیم بازار برنج داخلی را نیز به ثبات برسانیم.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها