کدخبر: 4658

طالبان | حمله طالبان | طالبان در افغانستان

طالبان برای نفت ایران رویا دیدند!

​پس از اعلام ممنوعیت استفاده از ارز خارجی در افغانستان، عده‌ای نگران مبادلات نفتی ما با این کشور شدند.

طالبان در جدیدترین اقدام خود استفاده از ارزهای خارجی را ممنوع کرده است. گفتنی است که طالبان چند وقت پیش از ایران درخواست صادرات سوخت کرده‌اند. حالا این سوال پیش می‌آید که آیا مجبوریم با افغانستان هم تهاتر کنیم؟

پس از اعلام ممنوعیت استفاده از ارز خارجی در افغانستان، عده‌ای نگران مبادلات نفتی ما با این کشور شدند.

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در ایتالیا و افغانستان و معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی این تصمیم جدید طالبان را چندان تاثیرگذار بر ایران نمی‌بیند. او در همین مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: موضع طالبان ارتباطی به رابطه با ما ندارد. مساله در معامله‌های داخلی افغانستان اعمال می‌شود و تجار داخلی باید با افغانی معامله کنند.

ظهره‌وند اظهار می‌کند: ما در معاملات با افغانستان، خارجی حساب می‌شویم و پرداخت پول ما می‌تواند به تمامی ارزها باشد.

با افغانستان هم وارد تهاتر می‌شویم؟

احتمالا، کاهش ارزش پول افغان‌ها باعث شده طالبان این تصمیم جدید را بگیرند.

اما اگر مجبور به تهاتر با طالبان شویم آیا افغانستان کالای با ارزشی برای دادوستد دارد؟ سیگنال تصمیم جدید طالبان بر بازار نفت ایران چیست؟ بنا بر گزارش، افغانستان، ۹۰ درصد از محصولات خود را با واردات تامین می‌کند.

سفیر سابق ایران در افغانستان و ایتالیا ادامه می‌دهد: افغان‌ها کالای با ارزشی برای تهاتر ندارند. مگر این که بخواهیم مواد معدنی و خاک از این کشور وارد کنیم.

او درباره جزئیات این دادوستد بیان می‌کند: شاید بتوان در بلند مدت مواد معدنی با ارزش افغانستان را با نفت تهاتر کرد. اما در کوتاه مدت چنین امکانی وجود ندارد.

او همچنین توضیح می‌دهد: اگر طالبان استفاده از ارز خارجی را به کلی ممنوع کرده باشد و باید افغانی، روپیه یا پول‌های دیگر یا طلا انتخاب کرد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها