کدخبر: 7005

سیل در راه این استان ها | مراقب باشید

بنابر آخرین آمار متوسط بارش کشور از ابتدای سال زراعی نسبت به سال قبل ۴۳.۵ درصد و دوره بلندمدت ۳۸.۳ درصد کاهش یافته است.

سازمان هواشناسی نسبت به بارش شدید باران در چهار استان جنوب کشور و سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز با اشاره به تشدید و تداوم فعالیت سامانه بارشی آورده است: فردا (۱۲ دی ماه) بارش شدید باران و تداوم آن همراه با وقوع رعد و برق و ریزش تگرگ و وزش باد شدید در استان‌های بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان و فارس پیش‌بینی می‌شود.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی به سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی گسترده معابر شهری، امکان آبگرفتگی منازل در مناطق مستعد، جاری شدن رواناب، اختلال درتردد، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها، احتمال تخریب پل و مسدود شدن جاده و وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی می‌توان اشاره کرد.

سامان هواشناسی نسبت به اجتناب از توقف، تردد و جمع‌آوری تجهیزات در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از سفر و تردد در جاده‌ها، عدم تردد در خیابان‌های واقع شده در مسیل‌ها، پاکسازی کانال‌ها و آبراهه‌ها، بازگشایی دهانه پل‌ها، پاکسازی آبروهای منازل، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، آمادگی راهداری‌ها، فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌های امدادی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی سیل و آبگرفتگی توصیه می‌کند.

هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار است که در آن پیش‌بینی می‌شود که یک پدیده جوی خسارت‌های وسیعی به دنبال داشته باشد. از این‌رو سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌کند که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده‌های جوی انجام دهند.(ایسنا)

آنطور که باشگاه خبرنگاران جوان نوشته، مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی درباره آخرین وضعیت بارش کشور گفت: بنابر آخرین آمار متوسط بارش کشور از ابتدای سال زراعی نسبت به سال قبل ۴۳.۵ درصد و دوره بلندمدت ۳۸.۳ درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، با وجود بارش های مناسب در جنوب کشور در هفته آینده میزان کم بارشی در مقایسه با سال قبل کمتر می شود.

مدیرکل پایش هواشناسی کشاورزی ادامه داد: بنابر آمار در خیلی از مناطق نسبت به دوره بلندمدت کاهش بارش داریم و تنها در استان های یزد، البرز، مرکزی و گیلان افزایش بارش داشتیم.

حقیقت بارش های زمستان را نرمال و قدری بیش از نرمال پیش بینی کرد و گفت: البته بارش های نرمال زمستان، کم بارشی قبل را جبران نمی کند.

وی گفت: از ابتدای سال زراعی تاکنون بارش ها نسبت به دوره بلندمدت و مدت مشابه سال قبل همچنان کمتر از نرمال است، اما در دی ماه بارش در اکثر نقاط نرمال و فراتر از نرمال خواهد بود.

ارسال نظر: