کدخبر: 7384

بنزین | افزایش قیمت بنزین | بنزین لیتری چند؟

سهمیه بنزین جدید برای این افراد | کارت سوخت کی شارژ می شود؟

بنا بر نامه و دستور معاونت اقتصادی دولت، قرار شد سهمیه‌بندی بنزین در دو جزیره کیش و قشم اجرا شود و اگر طرح موفقیت‌آمیز بود، به کل کشور تعمیم داده شود. اما آیا زمان اجرای سراسری این طرح مشخص است؟

به گفته معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت، این که آغاز اجرای طرح آزمایشی بنزینی دولت، اوایل بهمن باشد یا چند روز دیگر مشخص نیست.

بنا بر نامه و دستور معاونت اقتصادی دولت، قرار شد سهمیه‌بندی بنزین در دو جزیره کیش و قشم اجرا شود و اگر طرح موفقیت‌آمیز بود، به کل کشور تعمیم داده شود. اما آیا زمان اجرای سراسری این طرح مشخص است؟

آنطور که باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داده، به گفته هوشنگ فلاحتیان، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در حال تهیه زیرساخت‌های لازم نرم افزاری و سخت افزاری است و هر زمان که این زیرساخت‌ها آماده شود، اجرای طرح «بنزین برای همه» را انجام خواهند داد.

وزارت اقتصاد، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و سازمان پدافند غیرعامل، در اجرای این طرح مسئولیت‌هایی دارند که باید مجموعه‌ای از اقدامات را به صورت هماهنگ انجام دهند تا نتیجه نهایی حاصل شود.

روز ششم دی، جواد اوجی وزیر نفت، اعلام کرده بود، طرح دولت برای اختصاص بنزین به افراد بر حسب کدملی به جای اختصاص این حامل انرژی بر حسب پلاک خودروها، در دو جزیره کیش و قشم، به صورت آزمایشی و با اختصاص ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی به هر فرد، آغاز خواهد شد و در صورت کسب نتیجه مطلوب، با تایید تیم اقتصادی دولت در سراسر کشور قابل اجرا خواهد بود.

سیدمحسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره علت در نظر گرفتن این طرح گفته است: دولت سالانه ۱۲۴ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین پرداخت می‌کند که ۶۰ درصد آن برای ۴ میلیون خانوارِ دارای بیش از دو خودرو است. ۱۴ میلیون خانواده بی‌خودرو هیچ سهمی از این یارانه نمی‌برند.

پیش‌بینی می‌شود در صورت موفق بودن اجرای طرح آزمایشی دولت در دو جزیره کیش و قشم، با اجرای آن به صورت سراسری، سالانه به هر خانواده با جمعیت چهار نفری، حدود یک میلیون و صد هزار تومان یارانه بنزین برسد؛ این یارانه اکنون فقط به افراد دارای خودرو پرداخت می‌شود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها