کدخبر: 8770

رضا شاه| شاه پهلوی| پهلوی

لیموزین طلای رضا شاه چقدر می ارزد؟

دو تاج پهلوی که نگینی سبزرنگ روی آنها دیده می‌شد، بر درهای دو طرف این خودرو قرار دارند

 نیویورک‌تایمز در آن زمان، از این خودرو به عنوان «مجلل‌ترین مرکب اربابان تخت طاووس در طول تاریخ» نام برد.پیرس- آرو مدل A، خودرویی لیموزین و سفارشی است که شرکت پیرس- آرو ساخته است. این شرکت سازنده خودروهای لوکس و گران‌قیمت در آمریکا بوده است. مدل A یک لیموزین هفت نفره است و بزرگ‌ترین و قدرتمندترین خودرو پیرس- آرو در سال ۱۹۳۰ میلادی ( ۱۳۰۹ خورشیدی) به شمار می‌رود. اتاق راننده این خودرو از سرنشینان عقب کاملا جداست و از این نظر جزو اولین نمونه‌های لیموزین شمرده می‌شود که اینگونه ساخته شده‌اند.

نمونه موجود در ایران که تصاویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید سفارشی است. کلنل رضاقلی خسروی، رئیس بانک پهلوی وقت و نماینده انحصاری واردات پیرس- آرو به ایران، مدل A را برای رضا شاه، پهلوی اول، در سال ۱۳۰۹ خورشیدی سفارش داده است.

رضا شاه

به گزارش بی‌بی‌سی، متوسط بهای خودروهای تجملاتی پیرس ارو در آن سال‌ها حدود ۲۵ هزار دلار بود، به گفته «کورتیس پوول» از مسئولان انجمن دوستداران پیرس ارو در آمریکا، «رضاشاه پهلوی مشتری گران‌ترین خودروی تولید شده به وسیله این شرکت است.» و خرید این خودرو ۳۰ هزار دلار هزینه داشت؛ این خودرو به پول امروز تقریبا معادل ۴۹۰ هزار دلار ارزش دارد. 

نیویورک‌تایمز در آن زمان، از این خودرو به عنوان «مجلل‌ترین مرکب اربابان تخت طاووس در طول تاریخ» نام برد. به نوشته نیویورک‌تایمز، رضاشاه به دنبال خودرویی متفاوت بود تا در مراسم رسمی از آن استفاده کند. دربار سلطنتی ایران برای سفارش خودروی تشریفاتی مورد نظر رضاشاه به سراغ نمایندگی پیرس ارو در تهران رفت.

رضا شاه

به گفته پوول، بعضی از خصوصیات این خودرو که در اسناد باقی مانده ذکر شده، به این شرح است: 

 آب طلاکاری کلیه یراق آلات برنزی ماشین مانند دستگیره‌ها، قاب پنجره‌ها، قاب چراغ‌ها و سپرها؛

 تودوزی ماشین از ابریشم اعلا؛

 کفپوش پشمی مرغوب روسی.

دو تاج پهلوی که نگینی سبزرنگ روی آنها دیده می‌شد، بر درهای دو طرف این خودرو قرار گرفته بودند و نشان پادشاهی پهلوی هم بر روی صندلی‌ها حک شده بود. دو تاج طلایی‌رنگ دیگر هم بر بالای قاب چراغ‌های جلوی خودرو نصب شده بودند. یراق آلات این خودرو آب طلا داده شده بودند.

به نوشته نیویورک تایمز، جاسیگاری داخل اتاق این ماشین به طور کامل از طلا ساخته شده بود و چند نگین الماس بر روی آن قرار داشت.

رضا شاه

دو تاج پهلوی که نگینی سبزرنگ روی آنها دیده می‌شد، بر درهای دو طرف این خودرو قرار دارند.

علاوه بر تغییر رنگ در تهران، کورتیس پوول به یک تغییر دیگر هم در ظاهر این خودرو اشاره می‌کند. به گفته او در تصاویر موجود از خودروی رضاشاه در آمریکا، چرخ یدکی بر روی رکاب ماشین نصب نشده است در حالی که در تصاویر آن در تهران چرخ یدکی به چشم می‌خورد.

رضا شاه

پوول می‌گوید دربار ایران پیش از سفارش خودروی تشریفاتی رضاشاه، یک خودروی دیگر از پیرس ارو خریده بود. او معتقد است که بعدها به دلایلی، رکاب آن خودرو جایگزین رکاب خودروی تشریفاتی شده است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها