کدخبر: 15822

هواشناسی|هواشناسی امروز| هواشناسی فردا

هشدار جدی هواشناسی به این استان ها| بخوانید

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از شکل‌گیری ابرهای همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت خبر داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از رشد ابرهای همرفتی همراه با رخداد رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و احتمال خیزش گرد و خاک از بعداز ظهر تا اواخر وقت دوشنبه (۲۱ شهریورماه) در جنوب غرب کرمان، شمال هرمزگان و جنوب شرق فارس خبر داد.

بر اثر این مخاطرات احتمال جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، وقوع صاعقه، خسارت بر اثر وزش باد شدید، در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک موقت و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب احتمالی، اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی،عدم تردد عشایر کوچ‌رو در ارتفاعات و پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه با هشداری زردرنگ از شکل‌گیری ابرهای همرفتی همراه با رخداد رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت خبر داد.

این وضعیت جوی روز دوشنبه (۲۱ شهریورماه) در ارتفاعات و دامنه در مرکز کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و غرب هرمزگان و ارتفاعات استان‌های مازندران، تهران و شمال سمنان و روز سه‌شنبه (۲۲ شهریورماه) در ارتفاعات و دامنه در مرکز و جنوب غرب کرمان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیلها، کاهش شعاع دید، اختلال در ترددهای برون شهری، احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر بطور محلی، احتمال آسیب به سازه‌های موقت پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از هرگونه تردد و اسکان موقت مسافران در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط از هرگونه فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط درجابجایی عشایر کوچ‌رو و انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارت در فعالیت‌های کشاورزی را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار نسبت به افزایش گرادیان فشاری، وزش باد و گردوخاک و نفوذ گردوغبار هشدار داد.

این شرایط جوی در روز دوشنبه (۲۱ شهریورماه) در شمال سیستان و بلوچستان و نوار شرقی استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی، روز سه‌شنبه (۲۲ شهریورماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، خوزستان، ایلام، کردستان و کرمانشاه و روز چهارشنبه (۲۳ شهریورماه) درآذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، زنجان، همدان، مرکزی، لرستان، ایلام و خوزستان پیش‌بینی می‌شود.

براثر این مخاطرات احتمال وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، احتمال کاهش کیفیت هوا و دید افقی، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، امتناع از ترددهای غیر ضروری در فضای باز برای سالمندان، کودکان و افراد آسیب‌پذیر با بیماری‌های تنفسی، همراه داشتن ماسک کافی توسط زائرین شرکت کننده در راهپیمایی اربعین در عبور از گذرگاه‌ها، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، خودداری از توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها را توصیه می‌کند.

 به گزارش ایسنا ، در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.


 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها