کدخبر: 76

قیمت مرغ امروز کاهش یافت + جدول قیمت

قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد.

در هفته پایانی اسفندماه سال گذشته، همزمان با کاهش عرضه مرغ به بازار و تخلف برخی از مرغ‌فروشان در فروش مرغ‌های قطعه‌بندی شرکتی با قیمت‌ مرغ گران، مرغداران افزایش قیمت مرغ مصوب به ۲۴ هزار تومان را خواستار شدند، اما از آنجا که دولت تصمیم داشت تا پایان نوروز، هیچ کالایی گران نشود در برابرخواسته مرغداران مقاومت کرد. این اقدام ستاد تنظیم بازار موجب شد تا هم مرغداران ضرر کنند و هم مصرف‌کنندگان، زیرا دلالان با ورود به بازار قیمت مرغ توزیع را نابسامان کردند و قیمت مرغ را افزایش دادند. در این ایام به صورت محدود مرغ دولتی در تهران و سایر روستا‌ها توزیع شد، اما با صف‌های طولانی و چند ساعته همراه بود.اخبار قیمت مرغ را با ما دنبال کنید.

قیمت انواع مرغ در چهارم مرداد ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۴۰,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۴۳,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۴۹,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۴۹,۵۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۴۶,۰۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۴۲,۱۰۰

بال کبابی ساده - بدون نوک بال

۳۹,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۳۳,۴۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۳۷,۳۰۰

فیله مرغ

۶۴,۵۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۱۲,۴۰۰

شنیتسل بدون آرد

۵۱,۸۰۰

جوجه چینی

۶۲,۶۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۵۳,۷۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۴۳,۰۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۴۱,۰۰۰

مرغ کنتاکی

۴۰,۱۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۳,۲۰۰

جگر مرغ

۷,۵۰۰

سنگدان مرغ

۱۲,۸۰۰

پای مرغ

۷,۶۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۹۸,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۷۵,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۹۹,۵۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

۲۴,۹۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۲۶,۵۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

۲۸,۰۰۰

تخم مرغ بسته بندی ۱۵ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۲۲,۱۰۰

تخم مرغ بسته ۲۰ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۲۸,۷۰۰

تخم مرغ بسته ۱۲ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۱۲,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۹ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۱۳,۷۰۰

تخم مرغ بسته ۶ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۹,۹۰۰

حبیب اسداله نژاد با اشاره به اینکه بازار مرغ تعریفی ندارد، افزود: در حال حاضر بازار شرایط خوبی ندارد چرا که مدیریت دقیقی بر بازار صورت نمی‌گیرد که انتظار می‌رود در دولت آینده توجه جدی به مقوله تولید مرغ به عنوان کالای استراتژیک صورت گیرد.وی ادامه داد: علی رغم تمامی مشکلات و چالش‌های پیش روی تولید، مرغداران مرغ را با نرخ مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان در اختیار کشتارگاه‌ها قرار می‌دهند که با این وجود عرضه مرغ گرم بالاتر از نرخ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان گرانفروشی است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به تاثیر گرانی مرغ بر بازار بیان کرد: با توجه به آنکه گرانی مرغ منجر به کاهش قدرت خرید خانوار می‌شود، از این رو مرغداران موافق این موضوع نیستند، اما زمانیکه که قیمت مولفه‌های تولید همچون ذرت، کنجاله، دان آماده و حمل و نقل تغییر ‌ کند، چاره‌ای جز اصلاح قیمت نیست.

به گفته اسداله نژاد هم اکنون مرغداران مرغ تولیدی را با نرخ مصوب یا حداکثر ۵۰۰ تومان بالاتر از قیمت مصوب عرضه می‌کنند که با این وجود عرضه با نرخ‌های فعلی در بازار منطقی نیست.

وی درباره آینده تولید مرغ افزود: آینده تولید به میزان جوجه ریزی بستگی دارد، گرچه بنابر آمار سامانه سماصط مشکلی در جوجه ریزی وجود ندارد و علی القاعده نباید کمبودی در بازار داشته باشیم، اما به اعتقاد بنده آمار این سامانه باید راست آزمایی شود.نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران‌گوشتی با اشاره به اینکه بازار نهاده های دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: بارگیری نهاده‌های دامی با تاخیر در حال انجام است که این امر چالش های متعددی برای مرغداران ایجاد کرده است چرا که برخی واحدها به رغم خرید ذرت طی ۴۵ روز اخیر، اما هنوز نهاده به دستشان نرسیده که با این وجود ناگریز به تامین از بازار آزاد با نرخ بالا هستند.

اسداله نژاد با اشاره به انتقاد مرغداران از بی کیفیتی نهاده‌های دامی اظهار کرد: بخشی از کاهش کیفیت مربوط به نهاده پشتیبانی امور دام است که مرغداران نسبت به کپک زدگی آن  گلایه مند هستند و بخش دیگر بی کیفیتی نهاده های وارداتی است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کیفیت نهاده‌های دامی با استاندارد جهانی فاصله دارد، تصریح کزد: کاهش کیفیت نهاده به سبب تاثیر گذاری بر جیره غذایی منجر به افت تولید و کاهش وزن می‌شود.

قیمت مرغ چه تاثیری بر قیمت ماهی دارد؟

قیمت مرغ

مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی گفت: امسال با استمرار کم بارشی پیش بینی می‌شود که تولید قزل آلا نسبت به سال قبل ۲۰ هزار تن کاهش یابد.

آرش نبی‌زاده با اشاره به تاثیر خشکسالی اخیر بر تولید قزل آلا اظهار کرد: امسال خشکسالی شدید، تنش‌های آبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از آنجا که محیط زندگی ماهی در آب است، از این رو با کاهش سطح آب نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به تولید داشت.

او افزود: امسال اکثر مزارع به ویژه در تابستان به علت کم آبی مجبور شدند با احتیاط کار کنند که این امر در میزان تولید اثر گذاشته است که با این وجود پیش بینی می‌شود تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یابد.

نبی زاده با بیان اینکه سال گذشته ۱۳۵ تا ۱۴۰ هزار تن قزل آلا در کشور تولید شد، گفت: امسال با استمرار شرایط کم آبی پیش بینی می‌شود که تولید قزل آلا با کاهش ۲۰ هزار تنی به ۱۲۰ هزار تن برسد که این موضوع قیمت را خود به خود تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این مقام مسئول در واکنش به این موضوع که مرغ و ماهی به عنوان گوشت سفید در سبد کالایی خانوار قرار دارد، بیان کرد: بارها در جلسات اعلام کردیم که دولت از تمامی سبد کالا باید حمایت کند که متاسفانه در گوشت سفید دولت تمامی تمرکز خود را بر گوشت مرغ گذاشته که این موضوع موجب شده بخش آبزیان از ذهن دولت دور بماند.او ادامه داد: حمایت‌های نا به جای دولت در بحث یارانه و تخصیص نهاده به مرغ موجب شده تا قیمت این کالا نسبت به ماهی افت کند که در نهایت پایین نگه داشتن قیمت مرغ به صورت دستوری آسیب جدی به مرغداران می‌زند، در حالی که با واقعی شدن قیمت مرغ، ماهی جایگاه خود را پیدا می‌کند و در سبد تعادل ایجاد می‌شود.

این مقام مسئول درباره تاثیر قیمت مرغ بر بازار ماهی بیان کرد: با توجه به عرضه ماهی بر مبنای قیمت تمام شده، افت قیمت مرغ، تولیدکنندگان ماهی را به آستانه ورشکستگی می‌کشاند.

قیمت مرغ چگونه بازار ماهی را برهم ریخت؟

قیمت مرغ

او قیمت کنونی تمام شده هر کیلو قزل آلا در استان‌ها را ۳۸ تا ۴۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: تولیدکنندگان کمتر از این نرخ نمی‌توانند عرضه کنند و هم اکنون قیمت ماهی در عمده فروشی تهران به دلیل کمبود و روند افزایش قیمت مرغ به نرخ واقعی خود نزدیک شده است.

نبی زاده پایین نگه داشتن قیمت محصولات کشاورزی از جیب تولیدکننده به مصرف کننده را اشتباه محض دانست و افزود: پایین نگه داشتن دستوری قیمت منجر به ناپایداری تولید می‌شود، از این رو باید کاری کنیم که قدرت خرید مصرف کننده واقعی شود، چنانچه دولت به دنبال حمایت از مصرف کننده است، با قیمت واقعی باید کالا را از تولیدکننده خریداری کند و در اختیار مردم حتی رایگان قرار دهد، اما اینکه از جیب تولیدکننده و قیمت‌های دستوری بخواهد تولیدکننده را مجبور به فروش محصول با زیان کند، تولیدکننده در دوره بعد به دلیل عدم سود قادر به ادامه فعالیت نیست‌.مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی در پایان با اشاره به اینکه دخالت دولت در بازار منجر به آسیب بخش کشاورزی می‌شود، تصریح کرد: کاهش قدرت خرید خانوار منجر به افت خرید می‌شود، حال اینکه بگوییم قیمت مرغ و ماهی بالاست، اشتباه محض است و تنها برای حمایت از مصرف کننده باید قدرت خرید واقعی شود، در غیر این صورت کشاورزی جواب نمی‌دهد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها