کدخبر: 9934

معلمان| حقوق معلمان|معلمان پولدار شدند

خبر مهم درباره حقوق معلمان| معلمان پولدار شدند

براساس رایزنی‌های صورت گرفته بین کمیسیون آموزش مجلس و وزارت آموزش و پرورش حقوق معلمان بعد از اجرای رتبه‌بندی براساس پنج رتبه به آنان پرداخت می ‌شود.

اجرای رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ براساس مصوبه مجلس و با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد.

با مصوبه کمیسیون تلفیق و براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ طرح رتبه‌بندی معلمان در سال آینده با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی می‌وشد.

حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل مواردی است که به اعتبار رتبه‌بندی معلمان اضافه شده و عملاً فرهنگیان دریافتی خود را بر همین اساس خواهند داشت. ضمن اینکه پنج رتبه هم برای معلمان در نظر گرفته شده است.

معلمان دارای رتبه اول‌ که هم‌اکنون ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و براساس مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق حقوق پایه کارمندان در سال آینده ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد. ضمن اینکه براساس طرح رتبه‌بندی معلمان حائزین این رتبه با ۴۵ درصد افزایش حقوق مواجه شده و حداقل حقوق آنها به ۸ میلیون تومان می‌رسد.

معلمان حائز رتبه دوم علاوه بر حقوق پایه سال جاری که ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است با ۵۵ درصد افزایش حقوق مواجه می‌شود.

حائزین رتبه سوم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است با ۶۵ درصد افزایش حقوق خود را دریافت خواهند کرد.

حائزین رتبه چهارم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است با ۷۵ درصد افزایش دریافتی خواهند داشت.

حائزین رتبه پنجم هم علاوه بر حقوق فعلی که ۴ میلیون تومان است حقوق سال آینده آنها با ۹۵ درصد افزایش مواجه خواهد شد.

عمده معلمان در رتبه ۲ و ۳ هستند که بالای ۸ میلیون تومان حقوق دریافت خواهند کرد، بنابراین بعد از اجرای رتبه‌بندی معلمان کف حقوق آنان (حقوق پایه سال جاری که ۵میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است + افزایش حقوق رتبه‌هایی که کسب کرده‌اند) حداقل ۸ میلیون تومان به بالا خواهد بود.

علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: شورای نگهبان معتقد است تعیین این موضوع که معلمان کمتر از ۸۰ درصد حقوق دانشگاه خاصی را دریافت نکنند، صحیح نیست، چگونه حقوق جمعیت یک‌میلیونی معلمان را به جمعیتی که اندک است ارتباط می‌دهید، از سوی دیگر این دانشگاه هیئت امنایی است و حقوق مربی ۱۰ میلیون تومان بود که هیئت امنا دو میلیون تومان حقوق را پایین آورد.

وی افزود: تغییراتی را در لایحه رتبه‌بندی معلمان اعمال کردیم به این صورت که حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل تغییر یافت و برای نخستین رتبه معلمان، ۴۵ درصد این سه موضوع محاسبه می‌شود یعنی معلمی که هیچ سابقه‌ای ندارد یک‌میلیون و ۶۰۰ تا یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش حقوق خواهد داشت و سال آینده حداقل حقوق ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است بنابراین معلمان تازه‌کار حداقل ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

بودجه کفاف طرح رتبه‌بندی را می‌دهد؟

منادی با اشاره به اینکه تغییرات مدنظر شورای نگهبان در لایحه رتبه‌بندی معلمان اعمال شد، گفت: در لایحه آمده بود معلمان پس از دو سال ورود به این شغل مشمول رتبه‌بندی شوند که در مجلس آن را به از همان بدو ورود تغییر دادیم همچنین لایحه فاصله میان رتبه‌ها یعنی ارتقاء به رتبه بالاتر را شش سال تعیین کرده بود و در مجلس به پنج سال کاهش دادیم، این موارد با اشکال شورای نگهبان مواجه شد و گفتند که «این تغییرات با بار مالی همراه است.»

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح کرد: این مسائل را با توجه به دو موضوع تغییر دادیم؛ نخست آن که لایحه خودش پول دارد و رقم آن مشخص است و چون رتبه‌بندی برای سال ۱۴۰۰ از نیمه دوم سال اجرا خواهد شد، پول کفایت می‌کرد همچنین دولت در بودجه سال ۱۴۰۱، ۲۵ هزار میلیارد تومان اختصاص داد در حالی که دولت قبل رقم پایین‌تری را می‌پذیرفت همچنین مجلس ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص داد تا اگر پول برای اجرای رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۰کفایت نکرد، اعتبار وجود داشته باشد.

۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۱ و نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تعیین شده است.

پیش از این مجلس با اعمال تغییراتی در لایحه رتبه‌بندی معلمان، مصوب کرده بود هیچ معلمی کمتر از ۸۰ درصد مربی رتبه‌یک دانشگاه تهران دریافت نکند.

این موضوع با اشکال اصل ۷۵ شورای نگهبان مواجه شد بنابراین در تغییرات جدید این‌گونه مصوب شد:

برای رتبه‌های موضوع این قانون، فوق‌العاده رتبه‌بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می‌شود.

فوق‌العاده مذکور برای معلمان با رتبه آموزشیارمعلم حداقل چهل و پنج درصد (۴۵%)، مربی‌معلم حداقل پنجاه و پنج درصد (۵۵%)، استادیارمعلم حداقل شصت و پنج درصد (۶۵%)، دانشیارمعلم حداقل هفتاد و پنج درصد (۷۵%) و استادمعلم حداقل نود درصد (۹۰%) مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق‌العاده شغل است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها