کدخبر: 18504

معرفی انواع آسانسور برای ساختمان های مسکونی

منظور از انواع آسانسور مسکونی، در واقع یک نمونه کوچک شده آسانسور های تجاری است که در ساختمان ها و خانه هایی با طبقات کم تر مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت عمودی بین طبقات حرکت می کند و اعضای ساختمان را به مقصدشان  می رساند. انواع متفاوتی از آسانسور های مسکونی موجود است، اما همه آن ها دارای یک کابین نسبتا کوچک و یک سیستم عامل هستند که اغلب تفاوت انواع آسانسور مسکونی در سیستم عامل آن ها است. هزینه آسانسور های مسکونی با توجه به چیدمان، اندازه و نوع سفارشی شما متغیر است، اما یک نمونه معمولی با کابین متوسط از قیمت نسبتا معقولی برای منزل شما برخوردار است.

انواع آسانسور مسکونی

که در ساختمان ها استفاده می شوند، به سه دسته کلی تقسیم می گردند:

  • آسانسور های مسافربر
  • آسانسور های بالا برنده در مسیر پله ها، که خود به دو دسته آسانسورهای ویلچربر عمودی و ویلچر بر روی مسیر راه پله ها تقسیم می شوند.
  • آسانسور های باری کوچک

معمولا آسانسور هایی که برای ساختمان های مسکونی استفاده و نصب می شوند، از اندازه و ابعاد کوچکتری نسبت به آسانسور های تجاری و صنعتی برخوردار هستند.

آسانسور های مسافربر از جمله آسانسور های خانگی به شمار می روند، که برای جابه جا نمودن ساکنان ساختمان در طبقات مختلف استفاده می شوند. این نمونه خدمات آسانسور برای ساختمان مسکونی را می توان هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان به صورت الکتریکی، هیدرولیکی، شیشه ای یا کابلی نصب نمود.

آسانسور های بالا برنده نیز بیشتر برای آن دسته از افراد خانواده که مشکل بالا رفتن از پله ها را دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت نیز آسانسور های باری کوچک هستند، که می توان با استفاده از آنها به راحتی اشیا و اشخاص را از طبقه ای به طبقه دیگر جابجا نمود. این آسانسورها معمولا در کنار دیوار نصب می شوند.

آسانسور های مسکونی برای چه کسانی مناسب است؟

انواع آسانسور مسکونی، برای هر خانه ای که دارای بیش از یک طبقه است، استفاده می گردد. ممکن است گاهی یک سالمند یا فرد معلول در خانه داشته باشیم که حتی یک طبقه هم نتواند حرکت کند. در این صورت از انواع یک نفره و خانگی آن استفاده می شود. البته مدل های مختلف و با کارآیی بسیار گسترده ای از انواع آسانسور مسکونی موجود است که در ادامه مطلب به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع آسانسور های مسکونی

آسانسور های کششی

این آسانسور، در میان انواع آسانسور مسکونی بسیار مشهور است، زیرا از امنیت و کارآیی خوبی برخوردار است. با استفاده از طناب و تسمه های فولادی و نیرویی که از موتور آسانسور می گیرد، بر روی یک قرقره شیار دار چرخیده و کابین آسانسور را به سمت بالا و پایین هدایت می کند. سیستم این مدل از انواع آسانسور مسکونی، با استفاده از وزنه تعادل سعی در جبران وزن مسافر و استفاده بهتر و کارآمد تر از انرژی دارد. موتور آسانسور های کششی به طور مستقیم و در قسمت بالای آن قرار می گیرد، در نتیجه هیچ نیازی به اشغال کردن فضایی دیگر برای جا سازی موتور و ماشین آلات دیگر ندارد. این آسانسور می تواند به راحتی بین ۲ تا 5 طبقه را طی کند

مزایای آسانسور های کششی

فضای بسیار کم تری نسبت به انواع آسانسور مسکونی دیگر اشغال می کند

معایب

با توجه به اندازه آن، به یک گودال ۶ تا ۱۲ اینچی نیاز دارد که می تواند کمی دردسر ساز باشد.

آسانسور های کششی، هنگام حرکت کمی پر سر و صدا هستند.

آسانسور های زنجیره ای

این آسانسور در اصفهان در واقع یک مدل از نمونه های کششی است که درست مانند قبلی یک وزنه تعادل جهت دریافت بهتر انرژی و جبران وزن مسافران دارد. به این صورت که از یک طرف وزنه، دو زنجیر متصل می شود و با استفاده از یک درایو مشخص به سر دیگر آن خواهد رسید.

مزایای آسانسور زنجیره ای

فضای کم تری از خانه شما را اشغال می کنند

معایب

تعمیر کار آسانسور جهت بررسی و تعمیر آن مجبور است به صورت ماهیانه داخل چاهک آسانسور زنجیره ای برود و با توجه به زحمت زیادی که دارد، ممکن است از شما هزینه بیش تری جهت بررسی و سرویس دریافت کند.

آسانسور های کابلی

آسانسور های کابلی، در میان انواع آسانسور مسکونی با نام درام سیم پیچ نیز شناخته می شوند. به دلیل این که از دو کابل بر روی درام فولادی جهت حرکت آسانسور استفاده می کند. بر خلاف آسانسور های کششی، این مدل نیاز به یک فضای اضافی جهت قرار گیری موتور آسانسور دارد که فضای بیش تری را اشغال خواهد کرد. با توجه به نوع آن، تا ۵ طبقه را می تواند طی کند

آسانسور در تهران‌ | ورناپ

مزایای آسانسور های کابلی

برخی از قسمت های قابل نصب، برای بیش از دو طبقه می توانند با انعطاف بیش تری صورت گیرند و کار نصاب را راحت تر کنند.

معایب

قسمت هایی که در طبقات پایه نصب می گردد، به انعطاف پذیری طبقات بالا نیست.

آسانسور های هیدرولیک

این مدل در میان انواع آسانسور مسکونی مشهد ، با استفاده از پمپ هیدرولیک که به یک طرف سیلندر وصل شده است، سعی در جا به جایی کابین آسانسور دارد. این مدل آسانسور کمی سنگین است و جهت استفاده پی در پی بسیار مناسب است. آسانسور های هیدرولیک اغلب به یک فضای اضافه جهت قرار گیری موتور و پمپ نیاز دارد. حدودا تا ۶ طبقه را به خوبی می تواند طی کند.

مزایای آسانسور های هیدرولیک

این آسانسور می تواند در ارتفاع های کوتاه نیز نصب گردد.

با توجه به داشتن فضای جداگانه برای پمپ و موتور، کابین به تنهایی فضای زیادی را اشغال نمی کند.

وزن بیش تری را نسبت به چند نمونه ای که در بالا معرفی کردیم، تحمل می کند.

معایب

نیاز به یک فضای جداگانه جهت قرار گیری ماشین آلات خود دارد.

آسانسور های پنوماتیک

این مدل آسانسور در میان انواع آسانسور مسکونی، به طور کامل با استفاده از هوا کار می کند. یعنی از یک سیستم خلاء در یک لوله جهت مکیدن هوا و حرکت کابین آسانسور استفاده می کند. این نمونه هیچ نیازی به چاله های عمیق آسانسور یا فضای جداگانه برای نصب ندارد.

آسانسور در تهران‌ | ورناپ

مزایای آسانسور های پنوماتیک

اگر برق قطع شود، شما می توانید با استفاده از نیروی جاذبه زمین، به سلامت پایین بیایید

معایب

درایو خلاء این آسانسور که موجب حرکت کابین می شود، ممکن است کمی سر و صدا ایجاد کند و باعث از بین رفتن آرامش شما شود.

فضای مورد نیاز برای نصب سیستم آسانسور مسکونی

ایجاد فضا برای نصب آسانسور بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی می توانیم فضای مورد نیاز برای نصب سیستم آسانسور مسکونی را به سه دسته تقسیم بندی نماییم:

  1. فضای مورد نیاز برای موتورخانه آسانسور
  2. فضای مورد نیاز در مقطع افقی که تعیین کننده عرض و عمق چاه است
  3. فضای مورد نیاز در مقطع عمودی که از کف تا سقف چاه را در بر میگیرد

مهم‌ترین قطعاتی که در همه آسانسورها وجود دارد عبارت است از: ریل، موتور، کابین و تابلو فرمان که توجه به کیفیت آنها بسیار اهمیت دارد. آسانسورها در فضای بین راه پله‌ها ساخته می‌شوند و طراحی و نصب آنها بسیار مهم است و باید توسط شرکت‌هایی انجام شود که دارای پروانه لازم برای فعالیت باشند.

ارسال نظر: