کدخبر: 55

پیش بینی جدید از وضعیت بورس | بورس همچنان قرمز است +جزئیات مهم

کارشناسان همچنان نسبت به بورس ناامید هستند.​

وضعیت ​​بورس در سال اخیر با نوسانات زیادی روبه رو بوده .وضعیت بورس در ماه اخیر با روند نزولی همراه بوده است . اما وضعیت بورس امروز با افت شاخص ها روبه رو بوده است.وضعیت بورس تاثیر مستقیم دارد از قیمت دلار و وضعیت تجارت .اخبار وضعیت بورس را با ما دنبال کنید.​

آنطور که به نظر می‌رسد بورس امروز نیز منفی خواهد بود. البته برخی از کارشناسان اعتقاد به بورس متعادل دارند. در ادامه این نظرات به صورت کامل آورده شده است.

اگرچه بورس در سال گذشته تجربه شیرینی برای تازه‌واردان نبود و اعتماد بسیاری از سهامداران را از بین برد اما کارشناسان عقیده دارند بورس در سال ۱۴۰۰ نسبت به سایر بازارهای مالی وضعیبت بهتری دارد.

بررسی‌ سال‌های گذشته نشان می‌دهد سهامداران بورس در ۱۰ سال گذشته نسبت به دیگر بازارها سود بیشتری کسب کردند و همین موضوع گواهی بر بازدهی بیشتر بورس در بلندمدت است. اما حالا شرایط فرق کرده و به عقیده کارشناسان دیگر قرار نیست جهش شاخص کل در سال ۱۴۰۰ تکرار شود و بورس رفتار منطقی‌تر دارد. اما از طرف دیگر متغیرهای سیاسی مانند انتخابات ریاست جمهوری و روابط دیپلماتیک ریسک بازار سهام در سال ۱۴۰۰ را بیشتر کرده و شاید همین موضوع باعث شود بورس در سال ۱۴۰۰ پرنوسان‌تر باشد.

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با پیش‌بینی بورس در سال ۱۴۰۰ گفت: درسال ۱۴۰۰ انتظاری که از بورس و سایر بازارها می‌توان داشت به شرایط تورمی بستگی دارد. در نیمه اول سال ۱۳۹۹ انتظاراتی که افراد از وضعیت اقتصادی کشور داشتند باعث شتاب در خرید دارایی‌ها و تبدیل نقدینگی به دارایی‌های مالی بود. اما در نیمه دوم سال و بعد از انتخابات امریکا این انتظارات کاهش پیدا کرد.

این کارشناس با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: با توجه به بودجه انبساطی دولت در سال جدید می‌توان انتظار تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی را داشت، اگرچه تورم می‌تواند تاثیر مثبتی بر بازارها داشته باشد اما تورم ۲۵ درصدی به این معنا نیست که بتوان از همه بازارها این بازدهی را کسب کرد. در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ در اقتصاد شاهد تورم بودیم اما رشد بازارها به این اندازه نبود. پس لزوما کسب این بازدهی بنابر تورم قطعی نیست.

این کارشناس در ادمه گفت: بنظرم باید بدانیم که بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ کمتر از سال ۱۳۹۹ است و با توجه به وقایع پیش ‌رو از جمله انتخابات ریاست جمهوری و احتمال گشایش سیاسی، باید انتظار نوسانات زیادی را داشته باشیم. اما به نظر می‌رسد که بازار سرمایه در امسال، در مقایسه با سایر بازارها پیشرو است.

به گفته این کارشناس با توجه به وضعیت کامودیتی‌ها در پساکرونا می‌توان از نمادهای وابسته به قیمت‌های جهانی انتظار بازدهی بهتری نسبت به سایر گروه‌ها داشت. گروه‌های ارزمحور نیز از جمله گروه‌هایی هستند که می‌توانند در رشد شاخص آن را همراهی کنند.

رئیسی در رابطه با دامنه نوسان نامتقارن گفت: همچنین در صورت تداوم شرایط موجود در دامنه نوسان (دامنه نوسان نامتقارن) نمی‌توان انتظار عددهای پایینی را از شاخص کل داشت و صرفا با یک بازار فرسایشی روبه‌رو خواهیم بود. در کل امیدوارم شرایط نقدشوندگی بازار بهبود و روند معاملات از صف‌نشینی خارج شود.

وضعیت بورس 21 فروردین 1400

وضعیت بورس

وضعیت بورس

 

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، حفاری (حفاری شمال) و کاوه (فولاد کاوه جنوب کیش) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت توزیع داروپخش (دتوزیع)، پتروشیمی غدیر (شغدیر) و موسسه اعتباری ملل (وملل) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

وضعیت بورس

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه ۴ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومانی بسته شد.

تداوم رشد ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات یکشنبه ۴۰۳ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۱۱ بود. ارزش صف‌های خرید نسبت به روز ‌شنبه ۳۴ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۸۲ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۵۷ درصد افزایش یافت و ۴ هزار و ۷۱۲ میلیارد تومان شد که بالاترین رقم در ۲۳ روز کاری گذشته از پایان دی ماه به این سو است.

بیشترین تقاضاها

وضعیت بورس

در دومین روز هفته شرکت رایان هم افزا (رافزا) برای دومین روز متوالی بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۷۵ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از رافزا، غگیلا (پگاه گیلان) و امید (تامین سرمایه امید) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز یکشنبه بیشترین صف فروش نیز به شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۹۹ میلیارد تومانی داشت. پس از شستا، سایپا و شپنا بیشترین صف فروش را داشتند.وضعیت بورس

در دومین روز هفته همه شاخص‌‌های تابلوی بورس نزول کردند. شاخص کل هم‌وزن هزار و ۱۴۷ واحد افت کرد و تعداد نمادهایی که افت قیمت داشتند بیشتر از نمادهای با رشد قیمت بودند. ۳۹۱ نماد کاهش قیمت و تنها ۴۳ نماد رشد قیمت داشتند.

دیروز افت ارزش معاملات بازار ادامه یافت. ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۹ هزار و ۲۱۲ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌شنبه ۷ درصد کاهش یافته است. همچنین ارزش معاملات خرد نیز ۴۷ درصد کاهش یافت و به رقم ۲ هزار و ۷۰۵ میلیارد تومان رسید.

همچنین سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خریدها بود. در سمت تقاضا، ۶۷ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۳۳ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز ۹۲ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۸ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

همچنین رقم خروج پول حقیقی ۶۷۴ میلیارد تومان بود و در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش بیش از صف‌های خرید بود و ارزش صف‌های فروش به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در ۲۳ روز کاری گذشته از پایان دی ماه به این سو است.

بورس گرفتار صف‌های فروش سنگین شده است. مشکلی که در نتیجه تغییر دامنه نوسان دامن گیر بازار سهام شده و موجب کاهش نقدشوندگی بازار نیز شده است. به نظر می‌رسد اعتماد سهام‌داران به بورس از دست رفته و انتظارات آن‌ها در جهت نزول بازار شکل گرفته است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها