کدخبر: 76

خبرهای جدید از قیمت مرغ | قیمت مرغ به کجا رسید؟

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: مرغداران میزان جوجه ریزی را افزایش دادند و با ارسال روزانه هزار و ۶۰۰ تن مرغ، بازار به اشباع رسید و دیگر شاهد صف برای خرید مرغ نخواهیم بود.​

قیمت مرغ در دو فصل گذشته با نوسانات زیادی رو به رو بوده .قیمت مرغ در بازار دو نرخی و تا ماه رمضان تغییر نخواهد کرد. قیمت مرغ در بازار با دو نرخ دولتی و آزاد پخش می شود . قیمت مرغ با توجه به منجمد و غیر منجمد بودن متفاوت است . قیمت مرغ را با ما دنبال کنید.

محمدعلی کمالی‌سروستانی با اشاره به وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: پس از اعمال قیمت جدید برای خرید مرغ زنده، مرغداران میزان جوجه ریزی را افزایش دادند و با ارسال روزانه هزار و ۶۰۰ تن مرغ، بازار به اشباع رسید و دیگر شاهد صف برای خرید مرغ نخواهیم بود.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی تصریح کرد: دوره پرورش مرغ از ۴۰ به ۵۰ روز افزایش یافت که این تصمیم منجر به تولید ۵۵ هزار تن گوشت بیشتر از همین تعداد جوجه شده است.

وی افزود: قیمت اعلامی از سوی مرغداران به ازای هر کیلو مرغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود که پس از برگزاری جلسات متعدد ستاد تنظیم بازار قیمت خرید هر کیلو مرغ زنده را ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد.

کمالی تصریح کرد: بازار مرغ بازار رقابتی است که دولت نمی‌تواند به صورت دستوری اقدام به قیمت گذاری کند، در صورتی که روند موجود ادامه یابد قیمت مرغ از نرخ مصوب نیز پایین‌تر خواهد آمد.

به گفته وی؛ ظرفیت تولید مرغ در کشور حدود ۴ میلیون تن است که می‌تواند علاوه بر تامین نیاز بازار صادرات نیز انجام دهد.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی بیان کرد: با تمهیدات در نظر گرفته شد و همکاری قرارگاه ساماندهی مرغ نیاز بازار تامین شده است و دیگر احتیاجی به واردات مرغ نداریم.

در هفته پایانی اسفندماه سال گذشته، همزمان با کاهش عرضه مرغ به بازار و تخلف برخی از مرغ‌فروشان در فروش مرغ‌های قطعه‌بندی شرکتی با قیمت‌ های گران، مرغداران افزایش قیمت مصوب به ۲۴ هزار تومان را خواستار شدند، اما از آنجا که دولت تصمیم داشت تا پایان نوروز، هیچ کالایی گران نشود در برابرخواسته مرغداران مقاومت کرد. این اقدام ستاد تنظیم بازار موجب شد تا هم مرغداران ضرر کنند و هم مصرف‌کنندگان، زیرا دلالان با ورود به بازار مرغ توزیع را نابسامان کردند و قیمت را افزایش دادند. در این ایام به صورت محدود مرغ دولتی در تهران و سایر روستا‌ها توزیع شد، اما با صف‌های طولانی و چند ساعته همراه بود.

قیمت مرغ

قیمت انواع مرغ در بیستم فروردین ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۳۹,۹۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۴۶,۸۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۴۷,۷۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۴۳,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۴۳,۹۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۴۲,۱۰۰

بال کبابی ساده - بدون نوک بال

۳۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۳۵,۴۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۳۶,۳۰۰

فیله مرغ

۶۶,۴۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۱۲,۴۰۰

شنیتسل بدون آرد

۵۱,۵۰۰

جوجه چینی

۶۳,۶۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۵۴,۷۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۴۴,۰۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۴۲,۰۰۰

مرغ کنتاکی

۴۲,۱۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۳,۲۰۰

جگر مرغ

۷,۵۰۰

سنگدان مرغ

۱۲,۸۰۰

پای مرغ

۷,۶۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۵۵,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۳۰,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۶۵,۵۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

۱۹,۹۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۲۶,۵۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

۲۸,۰۰۰

مرتضی رضایی افزود: با توجه به افزایش تقاضا در بازار و عملکرد ضعیف در توزیع، بازار با تنش روبرو شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قرارگاه ساماندهی مرغ کشور با تمامی دستگاه‌های مرتبط با تولید، نظارت و توزیع با دستور رئیس جمهور تشکیل شده است و شبانه روزی در تمام کشتارگاه‌ها نیروهایی مستقر هستند.

وی درباره برنامه ریزی برای تأمین مرغ در بازار افزود: تعداد ۱۳۵ میلیون جوجه ریزی و تولید جوجه انجام شده است و مشکلی در تأمین گوشت مرغ ایجاد نشد، ولی تقاضا و تنش در بازار موجب کمبود گوشت مرغ شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۸ میلیون جوجه ریزی شده که گوشت مرغ آن از اواسط اردیبهشت وارد بازار خواهد شد که نسبت به سال قبل بسیار بالاتر است.

وی درباره توزیع نهاده‌ها با ارز ترجیحی گفت: تمام نهاده‌های وارداتی ذرت و سویای مورد نیاز پرورش طیور برای مرغ اجداد، گله‌های مادر و جوجه‌های گوشتی، کامل تأمین می‌شود و نظام‌مند (سیستمی) در سامانه بازارگاه بین مرغدارانی که جوجه ریزی کرده اند در کمترین زمان توزیع می‌شود.

رضایی افزود: در چند ماه اخیر با کمک بانک مرکزی تأمین نهاده‌ها صد درصد برای تمام مرغداران تأمین شده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر نهاده‌ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به مرغداران برسد قیمت تمام شده مرغ چقدر باید باشد گفت: قیمت اعلام شده توسط ستاد ساماندهی گوشت مرغ کشور شامل قیمت تمام شده به علاوه ۱۰ درصد سود برای مرغداران بوده است یعنی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان در مرغداری و حدود ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان در کشتارگاه قیمت مرغ می‌شود که ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان برای مصرف کننده تعیین شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی از مردم درخواست کرد بامشاهده تخلف در قیمت گوشت مرغ با عوامل نظارتی تماس بگیرند.

غلامرضا حسن پور عضو هیات عالی نظارت برسازمان های صنفی اعلام کرد: به فرموده پیامبراعظم هرکس یک شب درآرزوی گرانی برامت من باشد،خداونداعمال اوراتباه میکند.

وی افزود: باکمال تاسف ‌وتعجب هرروز شاهدگرانی های بی دلیل وسازماندهی شده هستم که مورداخیرآن گرانی مرغ توسط قرارگاه به اصطلاح ساماندهی به مسولیت وزیرکشاورزی وعضویت برخی وزارتخانه ها ونمایندگانی ازسایر قوا هستیم.

وی تصریح کرد: وقتی مسئولان محترم درسطوح مختلف نتوانستندمعضل تامین،تولید وتوزیع مرغ راحل کنند،به یکباره تسلیم برخی زیادی خواهی ها شده وبه جای حل مسآله،صورت مساله راپاک کردند وناگهان قیمت مرغ در اولین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ بیش ازبیست درصدافزایش یافت!

به گفته وی ادعای اولیه آقایان مسئول بویژه در وزارت کشاورزی، درتمام جلسات اعم ازجلسات وزارتخانه ومجلس شورای اسلامی که بنده نیزحضورداشتم ورسانه هابه آن پرداختنداین بودکه درتامین وتولیدمرغ هیچ گونه مشکلی نیست وتمام مشکلات به توزیع ونظارت برمیگردد.

وی تاکید کرد: برای رفع این مشکل ادعایی،وبه درخواست وزیرصنعت،معدن و تجارت، بسیج اصناف کشوربا ارائه طرح “کاسب امین” وطرح”همیاران بازرسی” واردمیدان شد وبدون هیچ چشم داشتی وباساماندهی نیروهای داوطلب درمرحله اول حدود ۱۰ هزار واحد صنفی امین رابرای توزیع اقلام ضروری بویژه مرغ به سازمانهای صمت سراسر کشورمعرفی نمود و۴هزار بازرس افتخاری نیز دراختیاراتاق اصناف وسازمانهای صمت قرار داد ولی باکمال تاسف مرغ مورد نیازمردم هیچ گاه تامین نشد و مقدارمرغ توزیع شده بامیزان مصرف تفاوت فاحشی داشت.

رییس بسیج اصناف کشور گفت: به طورمثال درروزهای دهم،یازدهم ودوازدهم فروردین کل مرغ توزیع شده برای مصرف استان تهران(تهران بزرگ وشهرستانهای تهران) به طورمیانگین ۲۵۰تن بود درحالی که مصرف خانوار در استان تهران درشرایط عادی حدودهزارتن است.به عبارتی در دوماه گذشته هیچ گاه نیاز هزار تنی استان تهران علی رغم همه ادعاهامبنی برجوجه ریزی گسترده وحتی ادعای توانمندی درصادادت مرغ، تآمین نشد.

قیمت مرغ

سوال اساسی اینجاست که علت کمبودمرغ وچندنرخی شدن آن وایجاد بازار سیاه چیست؟

حسن پور اظهارداشت: افزایش قیمت مرغ چه رابطه ای با اشباع بازاردارد؟این سوال میتواند یک پاسخ داشته باشد وآن اینکه دست هایی برای ایجاد کمبود کاذب مرغ درکاربوده تا همه را مجبور به تمکین درخصوص افزایش قیمت کنند واین عوامل آشکار وپنهان موفق شدندکه هم مردم راشرایط شیوع ویروس کرونا درصف های طولانی مرغ قرارداده و هم مرغ راباقیمت آزادحتی دوبرابرقیمت مصوب بفروشندوهم درنهایت قیمت مرغ رارسماافزایش دهند.

عضو هیات عالی نظارت برسازمان های صنفی می گوید: این درحالی است که به گفته مسولین تمام نهاده های با ارز ۴۲۰۰ به مرغداری ها تحویل داده شده ویکبارازجیب مردم این یارانه پرداخت شده است و هیچ اتفاق دیگری که بتواند در افزایش قیمت مرغ موثرباشد، نیفتاده است.

وی تاکید کرد: قطعا ما باافزایش قیمت مرغ مخالفیم زیرامردم تحت فشارهایی اقتصادی هستندو سزاوارنیست که بیش ازاین تحت فشارقرارگیرند بویژه در آستانه ماه مبارک رمضان بلکه راه کارآن را اعمال مدیریت صحیح ویکپارچه وصدور مجوزهای جدید برای راه اندازی مرغداریها وکشتارگاههای جدید به بخش خصوصی میدانیم.

حسن پور اعلام کرد: بسیج اصناف آمادگی خود را برای رفع این معضل بابکارگیری تمام ظرفیت ها به شرط واگذاری اختیارات کامل توسط دولت محترم، اعلام می دارد. همان گونه که درمدیریت ماسک درکشور کارنامه خوبی را ارائه داد.

وی در پایان با انتتقاد از عملکرد برخی مسئولان و عدم دسترسی به آنها در این ایام خاص گفت: برخی مسئولان چند روز مانده به پایان سال کشور را برای گذراندن تعطیلات نوروزی ترک کرده وامکان برقراری هیچ ارتباطی با آنها وجودندارد. این درحالی است که دراین شرایط سخت مسولیت خطیری به عهده آنهاست.

کانال تلگرام گسترش نیوز

لیست توزیع‌کنندگان امروز مرغ با قیمت مصوب در شهرستان‌های استان تهران اعلام شد، این فروشگاه‌ها هر کیلوگرم مرغ را به نرخ مصوب ۲۰۴۰۰ تومانی به فروش می‌رسانند.

در شهر تهران نیز مرغ به نرخ مصوب در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار شهرداری تهران و برخی از واحد‌های صنفی منتخب به فروش می‌رسد که بر سر در آنها بنر نصب شده است.

قطعه بندی مرغ و فروش آن با نرخ آزاد ممنوع است و مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این واحد‌ها می‌توانند شکلایت‌های خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند یا با شماره ۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی تماس بگیرند.

 حبیب اسدالله نژاد با اشاره به مشکلات صنعت مرغ گوشتی در سالی که گذشت، اظهار کرد: ۱۳۹۹ سال خوبی برای مرغداران نبود، این سال با مشکلات در تامین و نرخ نهاده‌های دامی شروع شد و با مشکلات در توزیع و تهدید مرغداران پایان یافت.

وی تصریح کرد: جای تاسف دارد کشوری با این ظرفیت به دلیل ضعف در مدیریت به جای رسیده که تصمیم به واردات مرغ بی‌کیفیت کشور ترکیه می‌گیرد.

وی ادامه داد: در سال گذشته مشکلات ارزی موجب شد عرضه نهاده‌های دامی در بازار به کندی انجام شود و کمبود و گرانی نهاده‌ها اتفاق بیفتد.

اسدالله نژاد افزود: نشت بخش قابل توجه نهاده‌های دامی واردتی با ارز ترجیحی(۴۲۰۰ تومانی) به بازار آزد از دیگر مشکلات سال گذشته مرغداران در این حوزه بود.

به گفته وی؛ نتیجه مشکلات بازار نهاده‌های دامی، صرف بخش قابل توجهی از سرمایه در گردش مرغداران به تامین دان مرغ‌ها بود.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه در این شرایط سخت به جای حمایت از مرغداران قیمت‌های دستوری به آنها تحمیل شد، گفت: قیمت‌های دستوری دولت با هزینه تمام شده تولید مرغ همخوانی نداشت و زیان مرغداران را رقم زد.

وی ادامه داد: دولت قیمت‌های را برای خرید مرغ زنده از مرغداران مصوب کرد که با هزینه تمام شده تولید همخوانی نداشت و در همین حال دستگاه‌های نظارتی را موظف به برخورد قهری با مرغداران کرد.

قیمت مرغ

اسدالله نژاد با بیان اینکه شرایط صنعت مرغ گوشتی در پایان سال نیز با چالش‌های جدی مواجه شد، افزود: در پایان سال به دلیل عدم نظارت، انحراف در توزیع مرغ و شکل گیری صف‌های طولانی اتفاق افتاد و این کالا بازار ملتهبی را تجربه کرد.

وی معتقد است؛ ضعف در مدیریت عامل مشکلات عنوان شده در بخش تولید و بازار مرغ بود.

اسدالله نژاد گفت: جالب آنکه به جای حل مشکلات و اصلاح مدیریت خود، انگشت اتهام به سمت تولید و تولیدکننده گرفته و با برخورد قهری راه چاره را واردات می‌دانند.

وی با یادآوری اینکه ایران رتبه ۷ تولید مرغ در جهان را دارد، اظهار کرد: کشور ما رتبه ۷ جهانی تولید مرغ را به خود اختصاص داده و در صورت استفاده از تمامی ظرفیت‌های ایجاد شده، توان صادرات ۱ میلیون تن مرغ داریم.

اسدالله نژاد ادامه داد: جای تاسف دارد کشوری با این ظرفیت تولید به دلیل ضعف در مدیریت به جای برسد که تصمیم به واردات مرغ بی‌کیفیت کشوری مانند ترکیه بگیرد.

وی تصریح کرد: بدون شک با عجله عجیبی که ما برای واردات مرغ در مدت زمان کوتاهی داریم، کالای کیفی و با سطح استاندارد بالا برای واردت کشور پیدا نخواهیم کرد.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه واردات مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومانی راه سوء استفاده را مانند قضیه نهاده‌های دامی باز می‌کند، افزود: هر جا که برای واردات کالای اساسی بحث پرداخت ارز ترجیحی مطرح شده رانت و سواستفاده اتفاق افتاده و یارانه آن به‌دست مصرف‌کننده نرسیده است.

وی تاکید کرد: با توجه به میزان جوجه ریزی و کاهش تقاضا در روزهای بعد از ایام نوروز افزایش عرضه مرغ و افت نرخ رخ خواهد داد، در این شرایط واردات دیگر معنای ندارد جز ایجاد فرصت برای سوءاستفاده برخی از افراد صاحب رانت.

در روزهایی که کادر درمان در جدال با کرونا روزهای سختی را سپری می‌کنند و دائما نسبت به خطر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی هشدار می‌دهند، تشکیل صف برای تامین کالاهای اساسی می‌تواند چالش‌های جدی را به وجود آورد. البته در این میان نمی‌توان تنها از مردم به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی خرده گرفت چراکه این‌روزها خبری از آرامش در بازارهای مختلف نیست و کار مردم این شده است که برای خرید مواد غذایی در صف‌های طولانی بایستند و خطر کرونا را به جان بخرند.

یک روز روغن نیست و روز بعد قیمت مرغ گران می‌شود

قیمت مرغ

طی چند وقت اخیر بازار کالاهای اساسی با تنش‌هایی همراه بوده است، به‌گونه‌ای که یا کمبود و گرانی روغن تیتر خبر رسانه‌ها می‌شود، یا گرانی گوشت قرمز نظرها را به خود جلب می‌کند. این در حالی است که این‌روزها در کنار گرانی اقلام مصرفی خانوارها ماجرای گرانی و کمیابی مرغ نیز به میان آمده و اماواگرهایی را به وجود آورده است. مرغ کالای پر مصرف در سبد غذایی خانوار‌های در چند‌ماه اخیر شاهد نوسانات قیمتی بسیاری بوده است و هر بار وزارت صمت و جهاد کشاورزی سعی کرده‌ است که با تزریق مرغ گرم و منجمد و تعدیل قیمت‌ها به صورت دستوری بازار را ساماندهی کنند. اما این بار وضعیت کمی متفاوت شده است. اخیرا با افزایش مجدد قیمت مرغ، مردم برای تهیه مرغ تنظیم بازاری با قیمتی پایین‌تر از بازار آزاد مجبور به ایستادن در صف‌های طولانی شده‌اند و بازتاب این صف‌های طولانی در رسانه‌های مجازی، سیلی از انتقادات را روانه دولت و نظام توزیع کرده است. البته پس از گرانی مرغ و ناتوانی مسئولان تنظیم بازار از کنترل قیمت ممنوعیت صادرات این کالا ابلاغ شد.علی‌اکبر شامانی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران ممنوعیت صادرات گوشت مرغ را به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، صادرات گوشت مرغ از ۲۰ اسفند‌ماه ممنوع شده است. اما اینکه ممنوع شدن صادرات تا چه اندازه می‌تواند بازار را آرام کند خود جای سوال دارد، چراکه به گفته برخی از کارشناسان سیاست‌های این‌چنینی که پس از گرانی صادر می‌شود زمان زیادی نیاز خواهد داشت تا تاثیر خود را بر بازار بگذارد بنابراین نباید انتظار اصلاح قیمت به واسطه این دستورالعمل در روزهای آتی را داشت.

چرا قیمت مرغ پرواز کرد؟

قیمت مرغ

میانگین قیمت مرغ در تهران به ۳۵ هزار تومان و در شهرستان‌ها نیز به حدود ۲۵ هزار تومان رسیده که این نرخ، مرغ را در شب‌های پایان سال دست نیافتنی‌تر از قبل کرده است. برخی‌ها توزیع نامناسب را مقصر گرانی مرغ دانسته و معتقدند که همه مشکلات و اتفاقات در مرحله نهایی رسیدن مرغ به دست مصرف‌کننده افتاده است. مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به چالش‌های یک‌سال گذشته بازار نهاده‌های دامی که به نظر می‌رسد نقش موثری در گرانی‌های اخیر مرغ، تخم‌مرغ و گوشت قرمز داشته، پرداخت. این مقام مسئول معتقد است بخشی از نهاده‌های دامی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی از بازار آزاد سر در می‌آورد و این ارتباطی به سامانه بازارگاه ندارد و دستگاه‌های نظارتی باید با ورود به مسئله، موضوع را بررسی کنند. وی تاکید دارد که جوجه‌ریزی برای تولید مرغ به اندازه کافی انجام شده و اگر امروز در بازار با گرانی و عرضه ناکافی مرغ با قیمت مصوب مواجه هستیم، باید علت را شبکه توزیع جست‌وجو کنیم.

در این میان برخی از مسئولان دولتی نیز نسبت به وضعیت آشفته بازار این کالای اساسی واکنش‌هایی را نشان دادند و معتقدند که هرچه سریع‌تر باید وضعیت بازار سروسامان بگیرد. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم یادواره شهدای بدر و خیبر که در مجتمع آیه‌ها برگزار شد با اشاره به مشکلاتی که مردم در حوزه تامین‌ مرغ دارند، گفت: « تا ۲۷ مهرماه به اندازه ۴.۲ میلیارد دلار در حوزه نهاده‌های کشاورزی، پول تخصیص و پرداخت شده است و با این‌ پول، قیمت مرغ هرگز نباید از حدود ۱۱ هزار تومان فراتر می‌رفت. پس مشکل ما پول نیست، بلکه ناکارامدی و ایده‌هایی است که به دنبال حل اساسی مشکلات نیستند.»

مرغداران چاره‌ای جز افزایش قیمت مرغ ندارد

قیمت مرغ

انتقاد برخی از مسئولان نسبت به افزایش قیمت مرغ و دستور بر کاهش نرخ در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که با توجه به گرانی و افزایش هزینه‌ها مرغداران چاره‌ای جز افزایش قیمت ندارند. شاید مصرف‌کننده در ابتدا نسبت به این مسئله جبهه بگیرد و هیچ حقی برای گران‌فروشی به مرغداران ندهد، اما با پاسخ به این پرسش که وقتی در قیمت نهاده‌ها، تورم افزایش یافته و اثر تورمی در همه کالا‌ها دیده می‌شود آیا می‌توان از مرغدار خواست که مرغ را به قیمت پایین بفروشد، می‌توان با نگاهی منصف، آنسوی ماجرا را بررسی کرد. این مسئله نشان می‌دهد که در روزهای پایان سال، قیمت مرغ تنها مصرف‌‌کنندگان را با چالش روبه‌رو نکرده و مرغداران نیز با مشکلاتی دست به گریبان هستند.

نمی‌دانیم چه اتفاقی در بازار افتاده!

با وجود اماواگرهای بسیار همچنان این پرسش مطرح است که چرا بازار مرغ این‌چنین آشفته‌ شده است؟ این پرسش در حالی مطرح می‌شود که برخی از نهادهای مسئول هنوز نمی‌دانند که دلیل این آشفتگی در بازار چیست، یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفته است: «وزارت جهاد کشاورزی تلاش‌های زیادی برای افزایش عرضه مرغ در بازار در حال انجام دارند؛ در استان‌های مختلف نیز بازار تحت کنترل است تا مشخص شود که چه اتفاقی در این بازار افتاده و باید مشخص شود که تقاضای مرغ در بازار خیلی بالا رفته یا اینکه تولید با نقیصه‌ای مواجه است. ما در وزارت صمت وظیفه نظارت برخرده فروشی داریم و این مسئولیت در سطح عمده‌فروشی و تولید بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است؛ آن وزارتخانه نیز از اوایل بهمن ماه برنامه‌های خوبی برای تولید داشتند اما اینکه چقدر جوجه‌ریزی شده و در آینده وارد بازار می‌شود باید خود پاسخگو باشد.»

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اشاره کرده است که برای تقویت عرضه مرغ در بازار ذخایر مرغ منجمد آزاد می‌شود و به قیمت هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بازار چه زمانی آرام می‌گیرد؟

با اینکه فضای ملتهب بازار نشانی از آرامش ندارد اما برخی از مسئولان نوید تنظیم بازار در روزهای آتی را می‌دهند. حبیب اسداله‌نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت‌وگویی درباره آینده بازار مرغ گفته است: «با توجه به بسته شدن راه انحراف مرغداران مبنی بر عرضه مرغ خارج از سیستم دولتی، پیش‌بینی می‌شود که در ایام عید التهابات کمتری در سطح بازار داشته باشیم.»

حال باید منتظر ماند و دید که وعده‌ها برای کاهش التهاب قیمتی مرغ در روزهای آتی محقق می‌شود یا خیر؟

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها