کدخبر: 76

پیش بینی قیمت مرغ همه را نگران کرد

حسن مهربانی یگانه گفت: «در سال ۱۴۰۰ قطعا با کمبود جوجه گوشتی مواجه خواهیم شد. پیش‌بینی می‌شود که آمار تولید مرغ آماده طبخ تا آبان ماه کاهشی باشد».​

قیمت مرغ در دو فصل گذشته با نوسانات زیادی رو به رو بوده .قیمت مرغ در بازار دو نرخی و تا ماه رمضان تغییر نخواهد کرد. قیمت مرغ در بازار با دو نرخ دولتی و آزاد پخش می شود . قیمت مرغ با توجه به منجمد و غیر منجمد بودن متفاوت است . قیمت مرغ را با ما دنبال کنید.

حسن مهربانی یگانه، استاد دانشگاه و رئیس اتحادیه تولیدکنندگان جوجه یک روزه در آخرین وبینار خود؛ گرانی مرغ، وضعیت کنونی بازار و دورنمای آن در سال جدید را تحلیل و پیش‌بینی کرد. با بررسی یافته‌های آماری او می‌توان به پاسخ بعضی سوالات مهم دست یافت. برای مثال مدتی است که درباره کاهش تولید بحث می‌شود؛ آیا واقعا یکی از دلایل اصلی گرانی مرغ، کاهش شدید تولید است؟ یگانه در بررسی آماری خود به این قبیل سوالات مهم پاسخ می‌‌دهد. برای بررسی بیشتر موضوع با گسترش‌نیوز همراه باشید.

کاهش بی‌سابقه تولید

حسن مهربانی یگانه ضمن یادآوری آمار تولید در سال گذشته اظهار داشت: «در سال ۱۳۹۹ جوجه‌ریزی مرغ مادر در نقطه اوج خود به ۹۹۵ هزار (خرداد) و در پائین‌ترین نقطه به ۴۴۷ هزار قطعه رسید. در مجموع حدود نه میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه بوده است. بررسی نمودار تولید نشان می‌دهد که توازن تولید در سال ۹۹ شدیدا به هم خورده و تبعات جدی این مسئله را در سال ۱۴۰۰ مشاهده خواهیم کرد. متوسط تولید در ماه‌های شهریور، مهر و آبان حدود ۶۴۰ هزار قطعه است. این به آن معناست که در فصل بهار و نیمه اول سال کمبود جوجه رقم خواهد خورد. در دهه گذشته، جوجه‌ریزی مرغ مادر به کمترین میزان خود رسیده است. حجم تولید سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۹ حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است. در سال ۱۴۰۰ قطعا با کمبود جوجه گوشتی مواجه خواهیم شد. از طرف دیگر حجم تولید واقعی در سال ۹۹ به مراتب کمتر از مقدار گفته شده یعنی نه میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه خواهد بود چون حدود ۱۰ درصد از این مقدار به جوجه آرین تعلق دارد و این نوع، متناظر با نژادهای دیگر تولید نخواهد کرد».

تلاطم شدید بازار در ۱۴۰۰

یگانه در ادامه گفت: «این کاهش شدید تولید در حالی رخ داده که جمعیت کشور در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۹ حداقل ۱۰ میلیون نفر افزایش یافته است. این کاهش بزرگ به شدت روی سرانه مصرف کشور در سال ۱۴۰۰ تاثیر خواهد گذاشت. با تکیه بر تجارب به جرئت می‌توان گفت که در ۴۰ سال گذشته هرگز چنین واریانسی نداشته‌‌ایم. در سال ۱۴۰۰ با یک تلاطم بسیار جدی در زمینه تولید جوجه یک‌روزه گوشتی مواجه خواهیم شد. پرونده تولید جوجه یک روزه در فروردین ماه با تولید ۱۲۳ میلیون قطعه بسته شد اما روند تولید جوجه گوشتی حداقل تا مهرماه کاهشی خواهد بود. در نتیجه روند تولید مرغ کاهشی است. البته این آمار از نوع محاسباتی است و در عمل معلوم نیست که به این اعداد [حداقلی] هم دست پیدا کنیم».

قیمت مرغ و جوجه متوازن نیست

وی درباره وضعیت قیمت جوجه یک‌روزه گفت: «قیمت در فروردین و اردیبهشت سال گذشته حدود ۵۴۰ تومان بوده است. این به معنای ضرر ۲ هزار میلیاردی برای مزارع مادر است. دو سه ماهی است که جوجه، بالاتر از قیمت مصوب به فروش می‌رود. همه از دلیل افزایش قیمت می‌پرسند. این وضعیت نتیجه کاهش تولید و افزایش تولید است. به هرحال افزایش قیمت کفاف ضرر مرغداران را نخواهد داد و بسیاری از شرکت‌ها از هستی ساقط شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که آمار تولید مرغ آماده طبخ تا آبان ماه کاهشی باشد. این موضوع اضطراب سنگینی را برای کشور به بار خواهد آورد. بسیاری از اقشار استطاعت خرید گوشت را ندارند و به خرید مرغ رو می‌آورند؛ مرغی که روند تولید آن کاهشی است. با تدبیری که اندیشیده شد قیمت مرغ کمی افزایش یافت اما قیمت مرغ و جوجه گوشتی همچنان منطبق نیست و پرورش‌دهندگان توان خرید به قیمت ۶ هزار تومان را نخواهند داشت».

حتی این آمار هم خوش‌بینانه است

وی در ادامه گفت: «به نظر من تخمین تعداد گوشتی تولید شده از هر مرغ مادر گزافه‌گویی است. به عبارت دیگر اعداد ارائه‌شده تخمین‌های رایانه‌ای و محاسباتی هستند و به نظر من حتی این اعداد اغراق‌آمیز هستند و به راستی‌آزمایی آماری و میدانی نیاز دارند. فاصله قابل‌توجهی بین تعداد جوجه تولیدی ادعایی و پرنده کشتارشده وجود دارد. گفته می‌شود که در فروردین ۱۲۵ میلیون قطعه شده است اما به اعتقاد من فاصله بین این عدد و پرنده کشتارشده حداقل سی درصد است. از طرف دیگر اختصاص ارز ترجیحی ۴۲۰۰ هزار تومانی برای تولید جوجه باعث شده که قاچاق نخم‌مرغ نطفه‌دار و جوجه یک‌روزه بسیار مقرون به صرفه باشد. نکته دیگر آنکه تلفات گله‌های مادر بیش از میزان در نظر گرفته شده است».

وی در تشریح بیشتر احتمالات قریب‌الوقوع گفت: «حجم جوجه تولیدی در استان‌های شمالی تفاوت معناداری با سایر نقاط کشور دارد. دو سوم مرغ تولیدی در فضاهای مرتفع پرورش پیدا می‌کند بنابراین نمی‌توان کمیت و کیفیت استان‌های شمالی و غیرشمالی را برابر دانست. در استان‌هایی مثل خوزستان و سیستان به دلیل موانع اقلیمی، تولید چندان بالایی محقق می‌شود».

حبیب اسدالله نژاد با اشاره به مشکلات اخیر بازار جوجه یکروزه، اظهار کرد: مرغداران در روزهای اخیر با مشکل جدی در تامین و قیمت جوجه یکروزه مواجه شده‌اند.

وی ادامه داد: کمبود جوجه یکروزه در بازار موجب شده تا تامین این نهاده مهم تولید، تبدیل به دغدغه مرغداران شود.

اسدالله نژاد دلایل کمبود جوجه یکروزه را کاهش تولید، دلالی و قاچاق برشمرد.

به گفته وی؛ تا کنون میزان جوجه ریزی ۱۰ تا ۱۲ میلیون قطعه کمتر از میزان تعیین شده در برنامه تولید بوده است.

اسدالله نژاد یادآور شد: بر اساس سیاست‌گذاری تولید مرغ، باید ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می‌شد درحالی که اکنون میزان آن حداکثر ۱۱۳ میلیون قطعه است.

وی با انتقاد از عدم نظارت بر بازار جوجه یکروزه جولان دلالان در بازار این نهاده در زمانی که تولید آن کاهش داشته است را عامل تشدید افزایش قیمت آن در بازار عنوان کرد.

اسدالله نژاد گفت: در حال حاضر قیمت هر قطعه جوجه یکروزه در بازار تا بیش از ۷ هزار تومان نیز رسیده است.

وی تصریح کرد: فروش هر قطعه جوجه یکروزه به قیمت بیش از ۷ هزار تومان در حالی است که قیمت مصوب آن ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.

اسدالله نژاد تاکید کرد: جوجه یکروزه با قیمت ۷ هزار تومان، دست کم یک هزار تومان قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ را افزایش می‌دهد.

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد، اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

او افزود: هم اکنون تامین نهاده با تاخیر در حال انجام است که این موضوع تا حدودی در کنار مباحثی که در خصوص عدم اختصاص ارز برای واردات نهاده‌های دامی از سوی بانک مرکزی مطرح است، طی یک ماه گذشته نگرانی را مضاعف می‌کند که امیدوار هستیم این موارد حل شود.

اسداله نژاد ادامه داد: بنابر آمار تولید جوجه ۱۰ درصد کاهش یافته که امیدوار هستیم با افزایش سن کشتار این کسری جبران شود.

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۴۰,۰۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۴۳,۰۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۴۸,۵۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۴۷,۵۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۴۵,۰۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۴۲,۱۰۰

بال کبابی ساده - بدون نوک بال

۳۸,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۳۳,۴۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۳۷,۳۰۰

فیله مرغ

۶۴,۴۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۱۲,۴۰۰

شنیتسل بدون آرد

۵۱,۵۰۰

جوجه چینی

۶۲,۰۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۵۳,۷۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۴۳,۰۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۴۱,۰۰۰

مرغ کنتاکی

۴۰,۱۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۳,۲۰۰

جگر مرغ

۷,۵۰۰

سنگدان مرغ

۱۲,۸۰۰

پای مرغ

۷,۶۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۵۵,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۳۲,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۶۵,۵۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

۱۹,۹۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۲۶,۵۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

۲۸,۰۰۰

تخم مرغ بسته بندی ۱۵ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۱۶,۱۰۰

تخم مرغ بسته ۲۰ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۲۸,۷۰۰

تخم مرغ بسته ۱۲ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۱۲,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۹ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۹,۷۰۰

تخم مرغ بسته ۶ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ

۷,۲۰۰

او با بیان اینکه نیازی به واردات تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک روزه نیست، گفت: با توجه به ممنوعیت صادرات جوجه باید مشخص شود که جوجه‌هایی که بدون مجوز از واحد مرغ مادر خارج شدند، کجا رفته است؟ چرا که با احتمال پدیده قاچاق، عرضه جوجه کاهش یافته است.نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه نیازی به واردات جوجه نداریم، بیان کرد: اگر از پتانسیل تولید جوجه به درستی استفاده کنیم، نه تنها نیازی به واردات نداریم، بلکه همیشه صادرات تخم مرغ نطفه دار بودیم که در برخی مواقع مدیریت ناصحیح باعث شده مزیت صادرات از بین رود.نیازی به واردات جوجه یک روزه نداریم

قیمت هر قطعه جوجه یک روزه ۶ هزار و ۲۰۰ تومان

اسداله نژاد نرخ مصوب هر قطعه جوجه یک روزه را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون هر قطعه جوجه با نرخ ۶ هزار و ۲۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه نیازی به تامین ذرت و کنجاله سویا از بازار آزاد نداریم، گفت: تاخیر در عرضه ذرت و کنجاله سویا مرغداران را مجبور به تامین از بازار آزاد می‌کند، در حالی که با مدیریت صحیح عرضه مبنی بر توزیع به موقع سهمیه، نیازی به تامین از بازار نیست.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به کاهش جوجه ریزی‌ها پیش بینی می‌شود که در نیمه دوم اردیبهشت قیمت افزایش یابد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مشکلی در عرضه مرغ وجود ندارد، افزود: هم اکنون مرغداران با نرخ مصوب اقدام به عرضه می‌کنند، چنانچه کمبودی در بازار دیده می‌شود به مشکلات سیستم توزیع باز می‌گردد و هیچ ارتباطی به مرغدار ندارد.

اسداله نژاد با بیان اینکه بازار جوجه یک روزه همچنان آشفته است، گفت: در حال حاضر بسیاری از واحدها به سبب عدم دسترسی به جوجه یک روزه امکان جوجه ریزی ندارند که این موضوع پیام خوبی برای آینده بازار مرغ نیست.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مشکلی در بحث تامین مرغ وجود ندارد، بیان کرد: در بحث توزیع مشکلات و نواقصی وجود دارد که موجب شده مرغ با نرخ مصوب در برخی فروشگاه‌ها عرضه نشود.

او در پایان تصریح کرد: علی رغم‌ تامین ۱۰۰ درصدی نهاده با نرخ مصوب، اما مشکلات تاخیر در توزیع نهاده ادامه دارد که این موضوع چالش‌هایی برای مرغداران ایجاد کرده است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها