کدخبر: 357

چند دوز واکسن کرونا وارد شده ؟

ریاحی با اشاره به روند طولانی شدن واردات واکسن کرونا گفت: همه کشورها می‌خواهند واکسن بخرند و واریانت های تازه کرونا سبب شد بسیاری از کشورهای تولیدکننده قید صادرات را بزنند و شرکت‌ها را مجبور کنند واکسن‌ها را برای خودشان نگه دارند.

«ناصر ریاحی» درباره آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا از هند و چین گفت: برای واردات ۳ میلیون دوز واکسن آسترازنکا از هند اقدام کردیم.

گشایش اعتبار انجام شده و همه مراحل طی شده اما به دلیل موج شدید بیماری در این کشور، واردات واکسن از هند دچار مشکل شده است.وی تصریح کرد: دولت این کشور صادرات واکسن را ممنوع اعلام کرده و هر محموله‌ای باید با مجوز دولت از این کشور خارج شود. واکسن‌های سفارشی ایران متعلق به هند نیست و از شرکت دیگری خریداری شده با این حال باید فرآیندهای اداری آن طی شود. دو هفته‌ای است که مجوزهای لازم در هند صادر نشده است.

همچنین برای واردات واکسن از چین از مسیر کشور ثالث اقدام کردیم.ریاحی با اشاره به روند طولانی شدن واردات واکسن کرونا گفت: همه کشورها می‌خواهند واکسن بخرند و واریانت های تازه کرونا سبب شد بسیاری از کشورهای تولیدکننده قید صادرات را بزنند و شرکت‌ها را مجبور کنند واکسن‌ها را برای خودشان نگه دارند.به گفته این فعال صنفی واردات دارو، در ۲ ماه نخست امسال به دلیل شرایط جهانی، فرصت خوبی برای خرید واکسن توسط بخش خصوصی فراهم شد اما به دلیل بوروکراسی داخلی این فرصت از دست رفت. در آن زمان مسئله پایداری واکسن و انقضای آن در کنار فرآیند کند واکسیناسیون در کشورهایی که واکسن سفارش داده بودند، دست به دست هم داد تا فرصتی برای دیگر کشورها فراهم شود.

اما از این فرصت استفاده نکردیم و با توجه به اینکه بحث تولید واکسن داخلی را هم داریم، مقررات در کشور ما پایدار نیست که این موضوع، ریسک کار را افزایش داده است.رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو ادامه داد: در یک دوره، به هر شرکتی مجوز واردات واکسن داده شد. شرکت‌هایی که در حوزه واردات دارو فعالیت نمی‌کردند هم مجوز گرفتند و قیمت‌هایی اعلام کردند که حاشیه ساز شد.وی یادآور شد: به تازگی اعلام شد شرکت‌هایی که از مجوز آنها ۶۰ روز گذشته دیگر نمی‌توانند دارو وارد کنند و باید دوباره برای مجوز اقدام کنند که به طور حتم، شرکت‌های نامرتبط، مجوز دریافت نمی‌کنند.

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: مردم هیچ نگرانی در زمینه تزریق واکسن نداشته باشند؛ تشکیل کمیته عوارض احتمالی واکسن کرونا در سطح ملی پیگیری می‌شود. تنها راه ایمن‌سازی جامعه در مقابل ویروس کرونا واکسیناسیون سراسری است.وی افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در وزارت بهداشت بزودی واکسیناسیون افراد زیر ۵۰ سال آغاز می‌شود.

وضعیت واردات واکسن کرونا

واکسن کرونا

ناصر ریاحی در مورد آخرین وضعیت واردات واکسن توسط بخش خصوصی اظهار کرد: ما دو سری سه میلیون دزی واکسن کرونا را رزرو کرده بودیم، ۳ میلیون دز آن از آسترازنکایی بود که در هند تولید می‌شود و ۳ میلیون دز دیگر سینوفارم چینی بود. از آنجا که نه می‌توانستیم پول آن را یکجا پرداخت کنیم و نه امکان تزریق آن به صورت یکجا وجود داشت، قرار شد که در ماه‌ها و هفته‌های مختلف بخشی از تولید آنها را بگیریم. قرارداد نیز بستیم که هنوز بر جای خود باقی است.

وی افزود: برای واردات اولین بخش یک میلیون دزی از واکسن هندی، اعتبار اسنادی هم در اروپا باز کردیم ولی مشکلاتی که در هند به وجود آمد باعث شد مجوز صادرات برای هر موردی فقط با امضای نخست وزیر هند انجام شود. البته سفیر ایران در هند نیز در حال کمک کردن به تسهیل واردات هستند. از آنجا که این واکسن برای خود هندی‌ها نیست و برای کمپانی آسترای سوئد است، تاکنون ۱۰ یا ۱۱ مجوز هم صادر کرده‌اند. ما تقریبا مطمئن هستیم که می‌توانیم این واکسن‌ها را وارد کنیم اما طول کشیده است.

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو تصریح کرد: در مورد سینوفارم نیز وزارتخانه و سازمان غذا و دارو مدارک بیشتری از ما خواسته و ما در حال تهیه آنها هستیم. متاسفانه موج کرونای هندی، آفریقایی و... کمی شرایط واردات واکسن کرونا را تغییر داد. تا دو یا سه ماه گذشته فرآیند کار آسان‌تر بود ولی این پیک‌های به وجود آمده محدودیت‌ها را بیشتر کرد.

ریاحی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت دریافت ارز توسط واردکنندگان دارو گفت: مدت زیادی بود که به ما ارز نداده بودند، روز گذشته سازمان غذا و دارو تخصیص ارز به شرکت‌ها را شروع کرد. همانطور که آقای وزیر گفتند شرکت‌هایی که در سال گذشته دارو وارد کرده‌اند و با حداقل اسناد و نامه وزارتخانه از گمرک ترخیص کرده‌اند ولی هنوز ارز نگرفته‌اند در اولویت هستند. اگر نرخ ارز دوباره تغییر کند این شرکت‌ها درگیر دردسرهایی می‌شوند که دوبار پیش از این هم درگیر آن شده‌اند. بعضی شرکت‌ها نتوانستند ارز با قیمتی که بر اساس آن کالای آنها قیمت‌گذاری شده و به فروش رفته بود دریافت کنند. شرکت‌هایی هم که توانسته‌اند این ارز را بگیرند با تاخیر و مشکلات دیگر مواجه بودند.

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: طبق قانون بودجه، ارز واردکنندگان دارو باید به مدت ۶ ماه باید به صورت ثابت و ۴۲۰۰ تومان بود. به همین علت به نظر نمی‌رسد تا شهریور تغییری ایجاد شود. ولی ما طرفدار تغییر آن هستیم و راه‌حل‌هایی هم برای اینکه پول به بیمه برسد و بیماران دچار مشکل نشوند ارائه داده‌ایم. ما متخصص اقتصاد نیستیم اما متخصصین می‌توانند این پیشنهادات را بررسی کنند. امیدواریم که در دولت جدید به این موارد توجه شود و منابع کشور به این ترتیب هدر نرود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها