کدخبر: 11386

عزیز خادم رسوا شد| پاداش های نجومی فدراسیون فوتبال به چه کسانی است؟

​کلیه عوامل فدراسیون فوتبال از صدر تا ذیل به خاطر صعود تیم ملی فوتبال ایران رقم هایی را به عنوان پاداش دریافت کرده اند که بیشترین رقم به بازیکنان تیم ملی و کمترین رقم برای کارمندان بخش های مختلف در نظر گرفته شده است که همه آنها تایید هیات رئیسه را دارند.

جنگ و درگیری در فدراسیون فوتبال به مرحله افشای سند رسیده است و دو طرف درگیر در این دعوا هر روز علیه طرف مقابل سند و مدرک رو می کنند.افشا پشت افشا، سند پشت سند، مدرک پشت مدرک؛ نه شهاب عزیزی خادم که تصور می کند با مجمع ده خرداد به فدراسیون فوتبال بر می گردد و نه اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال که تلاش می‌کنند تا قبل از روز برگزاری مجمع حکم محرومیت شهاب عزیزی خادم را از کمیته اخلاق بگیرند، خیال عقب نشینی ندارند و در جنگ قدرت علیه جبهه مقابل سند و مدرک منتشر می کنند. فوتبال ایران این روزها شاهد افشاگری های پی در پی دو جناح درگیر در جنگ جهانی فدراسیون فوتبال (!) است، جنگی که بازنده ای غیر از فوتبال ایران ندارد.

امروز در ادامه این جنگ و درگیری ها که با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری مجمع عمومی فدراسیون فوتبال شدت پیدا کرده است، هر دو طرف درگیر در دعوا علیه طرف مقابل سند و مدرک رو کردند. تیم هیات رئیسه فدراسیون فوتبال از طریق خبرگزاری ایسنا پاداش های دریافتی تیم رسانه‌ای شهاب عزیزی خادم را برملا کرد و جبهه مقابل نیز از طریق خبرگزاری مهر علیه اعضای هیات رئیسه و دبیر کل فدراسیون دست به افشاگری زد تا دست مدعیان خدمت به فوتبال رو شود!

هفت عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به همراه دبیرکل این فدراسیون برای صعود تیم ملی به مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی که در بحرین برگزار شد، مبلغی بالای ۴ میلیارد ریال پاداش دریافت کرده‌اند.

صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی ۲۰۲۲ هر چند کام مردم را شیرین کرد اما اتفاقات پس از آن اوضاع این رشته پرطرفدار را در بی ثبات ترین شرایط خود قرار داده است. با شرایطی که برای فوتبال رقم خورده به نظر می رسد تا روز ۱۰ خرداد که مجمع تعیین کننده این فدراسیون برگزار خواهد شد، اوضاع به همین منوال خواهد بود.

پررنگ ترین بخش صعود تیم ملی پاداش هایی است که به مسئولان بخش های مختلف فدراسیون فوتبال از رئیس و سرپرست و اعضای کادر فنی گرفته تا اعضای هیات رئیسه و روسای کمیته های اخلاق و استیناف و انضباطی و ... پرداخت شده است.

 پاداش پیروزی ها و صعود تیم ملی در دو مقطع پرداخت شده که مقطع اول مربوط به چهار دیدار حساس و سرنوشت ساز به میزبانی بحرین بود که تیم ملی با کسب چهار برد مقتدرانه توانست به مرحله نهایی انتخابی صعود کند.

مقطع دوم پرداخت پاداش ها هم به بعد از صعود تیم ملی مربوط می شود. مقطع دوم در شرایطی پرداخت شد که شهاب الدین عزیزی خادم با تصمیم و رای اعضای هیات رئیسه از مسئولیت خود موقتا عزل شده بود و پاداش صعود تنها به اعضای کادر فنی و سرپرستی و بازیکنان تیم ملی پرداخت شده است.

اولین جرقه افشای پاداش های دریافتی به شهاب الدین عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال مربوط می شد که مخالفان او و آنهایی که زمینه برکناری موقتش را فراهم کرده بودند، میزان پاداش دریافتی او را در اختیار رسانه ها قرار دادند که طی آن رئیس معزول ۳۰۶ میلیون تومان دریافت کرده بود.دومین نفری که میزان پاداش او در مدت حضورش افشا شد، مجتبی خورشیدی سرپرست تیم ملی فوتبال ایران بود که عنوان شد مبلغی حدود ۹۱۵ میلیون تومان دریافت کرده است.

این افشاگری ها در شرایطی صورت گرفت که هیچکدام از افرادی که اسناد پاداش و حقوق رئیس را به بیرون داده بودند، حاضر نشدند اشاره ای به میزان دریافت پاداش صعود تیم ملی از سوی اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال کنند. این در حالی است که اعضای هیات رئیسه هم بعد از بازیهای بحرین پاداش صعود را دریافت کرده اند.

 از بین اعضای هیات رئیسه حیدر بهاروند، شهره موسوی و حمیدرضا مهرعلی رقمی به عنوان پاداش دریافت نکرده اند اما میرشاد ماجدی، مهرداد سراجی، احمدرضا براتی، خداداد افشاریان، بهرام رضاییان، احسان اصولی و طهمورث حیدری مبالغ مختلفی را به عنوان پاداش چهار بازی تیم ملی برابر هنگ کنگ، کامبوج، بحرین و عراق دریافت کرده اند.

ضمن این که حسن کامرانی فر دبیرکل فدراسیون نیز به همین خاطر رقمی را دریافت کرده که جمع کل این پاداش ها به بالای ۴ میلیارد ریال می رسد. رقم دریافتی اعضای هیات رئیسه و دبیرکل فدراسیون بر اساس اسنادی که در اختیار خبرنگار مهر قرار گرفته ۴۰۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

نکته عجیب اینجاست که در بین دریافت کنندگان پاداش اسامی روسای کمیته های انضباطی، اخلاق، استیناف و تعیین وضعیت که باید به عنوان ارکان قضایی فدراسیون دارای استقلال باشند هم دیده می شود. این در حالی است که هم عزیزی خادم و هم اعضای هیات رئیسه قرار است شکایت خود را در کمیته اخلاق پیگیری کنند.

در بین افرادی که این پاداش را دریافت کرده اند منصور قنبرزاده سرپرست سابق دبیرکلی فدراسیون فوتبال هم قرار دارد که مبلغی بالغ بر ۳۵ میلیون تومان دریافت کرده است.خالص دریافتی پاداش اعضای هیات رئیسه (که در این لیست عنوان حقوقی و مسئولیت آنها در کمیته های مختلف درج شده)، دبیرکل و ارکان قضایی فدراسیون فوتبال به شرح زیر است:

- مهرداد سراجی : ۵۸۵ میلیون ریال

- احمدرضا براتی : ۵۸۵ میلیون ریال

- خداداد افشاریان: ۵۸۵ میلیون ریال

- احسان اصولی : ۵۸۵ میلیون ریال

- طهمورث حیدری: ۵۸۵ میلیون ریال

- میرشاد ماجدی : ۵۸۵ میلیون ریال

- بهرام رضاییان(دریافتی ۱۵ درصد): ۳۵۱ میلیون ریال

- حسن کامرانی فر(دریافتی ۱۰ درصد): ۲۳۴ میلیون ریال

- یونس اسدی مقدم - رئیس کمیته اخلاق(۵ درصد): ۱۱۷ میلیون ریال

- ابوالفضل حسن زاده محمدی - رئیس کمیته انضباطی: ۱۱۷ میلیون ریال

- علیرضا صالحی - رئیس کمیته استیناف: ۱۱۷ میلیون ریال

- جمشید نورشرقی - رئیس کمیته تعیین وضعیت: ۱۱۷ میلیون ریال

- منصور قنبرزاده - سرپرست سابق دبیرکلی(۱۵ درصد): ۳۵۱ میلیون ریال

کلیه اسناد و مدارک پرداخت پاداش به عوامل فدراسیون فوتبال در تمامی بخش ها و حوزه های این فدراسیون در اختیار گروه ورزشی خبرگزاری مهر قرار دارد.مشاوران رسانه‌ای رییس معزول فدراسیون فوتبال تنها در سه سفر خارجی مبالغ هنگفتی را به عنوان پاداش و تنخواه دریافت کرده‌اند که در نوع خود جالب توجه است.

با گذشت حدود ۷۰ روز از عزل رییس فدراسیون فوتبال و آغاز حسابرسی اسناد فدراسیونی که در سال ۱۴۰۰ تنها به بودجه و اعتبارات دولتی متکی بوده، مستندات افشای تخلفات متعدد و گسترده این دوره که به فدراسیون خوبان عالم مشهور است، هم چنان ادامه دارد.پیش از این اسنادی از پاداش رییس معزول و سرپرست پرحاشیه تیم ملی منتشر و مورد توجه قرار گرفت و حالا فهرست بلندبالایی از تخلفات گسترده در بخش رسانه و روابط عمومی فدراسیون فوتبال مشاهده می‌شود که در نوع خود بی‌سابقه به نظر می‌رسد.

فدراسیون فوتبال در این دوره از حضور چهره‌هایی هم‌چون محمودرضا رضایی در جایگاه مدیر رسانه‌ای تیم ملی استفاده کرده که البته از تصویربرداران با سابقه در تلویزیون به شمار می‌رود اما در حوزه مدیریت رسانه و روابط عمومی تیم‌های ملی و باشگاه‌ها همچنین تجربه و دانش حوزه افسر رسانه‌ای فوتبال گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسید و گفته می شد بر مبنای برخی ارتباطات شخصی و معرفی یکی از نزدیکان پرحاشیه رئیس وقت، به این سمت انتخاب شده است.

در سایر بخش‌های حوزه رسانه و روابط عمومی فدراسیون نیز افرادی به کار گرفته شدند که برخی از آن‌ها دو شغله و یا حتی سه شغله بودند، با این وجود با حقوق، کارانه، اضافه کار و مزایای کامل بیش از سایر کارکنان فدراسیون و البته بدون ثبت ساعت ورود و خروج و بر خلاف ضوابط اداری مشغول به کار شدند.

سفرهای پرحاشیه و خبرساز برون مرزی و حتی داخلی اعضای این گروه نیز قابل توجه و مصداق تخلفات متعدد و گسترده به شمار می‌رود.

بر اساس اسناد حسابرسی شده علی عالی (مشاور و دستیار رییس)، حسین شریفی (مدیر روابط عمومی)، حسین قهار (خبرنگار و کارمند روابط عمومی) و سعید زارعیان (عکاس و کارمند روابط عمومی) بدون دریافت مجوز شورای برون مرزی و به صورت غیرقانونی تیم ملی را در سفر به کشورهای بحرین، اردن، لبنان و امارات همراهی کردند و علاوه بر هزینه‌های اقامتی به ترتیب ۸۵، ۱۵۰، ۱۳۱ و ۱۴۶ میلیون تومان پاداش دریافت کردند.

هم‌چنین علی عالی ۶۰۰ یورو و سایر نفرات هر کدام ۸۵۰ یورو به عنوان حق ماموریت سفر های برون مرزی را تنها در سفر به بحرین دریافت کردند که این پرداختی نیز چندین برابر دستورالعمل پرداخت حق ماموریت در سفرهای خارجی وزارت ورزش و جوانان بوده است.

در مستندات این سفر، اسامی علی رستم منش، حمیدرضا مهرعلی و امیر اسماعیلی نیز دیده می‌شود که باز هم بدون دریافت مجوز شورای برون مرزی اعزام شدند و رستم منش هم‌چنین اسماعیلی پاداش صعود را نیز علاوه بر حق ماموریت برون مرزی دریافت کرده‌اند.رستم‌منش به عنوان آشپز تیم ملی را در سفر به بحرین همراهی کرد در حالی که تیم‌های ملی در کشورهای عربی معمولا مشکلی از جهت تهیه غذای مناسب نداشته‌اند و در هتل ۵ ستاره منامه به همراه داشتن آشپز ضروری به نظر نمی‌رسید. همچنین در صورت نیاز به آشپز نیز احتمالا استفاده از آشپزی که سابقه همکاری با خورشیدی سرپرست تیم ملی در برخی از رستوران های تهران را داشته از دیگر عجایب این دوران به نظر می‌رسد.

هم‌چنین بر اساس اعلام مسوولان فدراسیون فوتبال، علی عالی و حسین شریفی بدون دریافت مجوز شورای برون مرزی تیم ملی فوتسال را نیز در سفر به کشور لیتوانی همراهی کردند که گزارشی از پاداش و یا حق ماموریت های این سفر در اسناد حسابرسی به ثبت نرسیده است.

عالی، شریفی، قهار و زارعیان در سفر به لبنان، اردن و امارات نیز مجوز شورای برون مرزی را دریافت نکرده و تخلف قبلی را مجددا تکرار کردند که در این سفرها نیز ۸۵۰ یورو (شریفی ۷۰۰ یورو) به عنوان حق ماموریت برون مرزی دریافت کردند.

موارد پرداختی ارزی و ریالی فوق تحت عنوان حق ماموریت خارجی و پاداش صعود به جام جهانی جدا از پرداخت حقوق، اضافه کار، کارانه و سایر مزایا صورت پذیرفته است که البته در این بخش نیز به ضوابط و دستورالعمل های اداری و سازمانی توجهی صورت نگرفته است.

سند دیگری در اسناد حسابرسی فدراسیون فوتبال نشان می دهد حسین شریفی، قهار و زارعیان مجموعا مبلغ ۶ هزار یورو از امور مالی فدراسیون دریافت کرده‌اند که باید اسناد مرتبط با هزینه آن به عنوان تنخواه و یا عین مبلغ به امور مالی بازگردانده می‌شد که این اقدام تاکنون صورت نگرفته است.

ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که حتی بدون داشتن مجوز هیات رئیسه و مجوز سفر از جانب شورای برون مرزی شاید اگر پاداش‌های اختصاص یافته یا سایر پرداختی و هزینه‌ها با تلاش رئیس وقت فدراسیون از محل اسپانسر تامین شده بود، جای توجیه را باقی می‌گذاشت اما با وجود مشکلات عدیده و بدهی‌های سنگین فدراسیون فوتبال، اینگونه پاداش‌های ریالی و ارزی از محل اعتبارات و کمک‌های دولتی پرداخت شده آن هم در شرایطی که پرداخت پاداش بیش از ۱۰۰ میلیون تومانی بابت صعود از مرحله اول دور مقدماتی جام جهانی به نفرات تیم رسانه‌ای همراه با تیم ملی که حتی مجوز سفر را نیز دریافت نکرده بودند بی‌سابقه به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر برخی از این نفرات در سفرهای داخلی و حتی برون مرزی تیم ملی فوتبال بانوان نیز حضور داشته‌اند که این تخلف بر خلاف ضوابط صریح ابلاغی وزارت ورزش و جوانان و ممنوعیت حضور آقایان به عنوان اعضای تیم های ملی بانوان روی داده و در نوع خودش قابل بحث و بررسی است.مجموع هزینه‌های هتل مشاوران رسانه‌ای در اردن معادل ۱۰۰ میلیون تومان شده است.همچنین در گزارش ارائه شده، ۳۴ هزار و ۷۰۰ یورو برای پرواز چارتر به قطر هزینه شده که قابل تفکیک نیست. این مبلغ معادل یک میلیارد و ۴۱ میلیون تومان است.

علاوه بر این، مبلغ ۶۵ هزار و ۸۱۰  یورو هزینه صورت حساب هتل در امارات شده که میزان خدمات و نوع اتاق استفاده شده قابلیت تفکیک ندارد. این مبلغ معادل  یک میلیارد و ۹۷۴ میلیون تومان است.

مدارک رسمی این پرداخت‌ها به شرح زیر است:

عزیزی خادم

عزیزی خادم

عزیزی خادم

عزیزی خادم

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها