کدخبر: 13551

وبا جایگزین کرونا شد| اوج گیری وبا همه را خانه نشین کرد| علائم بیماری وبا چیست؟

تاکنون مورد مشکوک از ابتلا به بیماری میکروبی وبا در استان مشاهده نشده است.

وبا یک عفونت حاد اسهالی است که در اثر خوردن و نوشیدن غذا یا آب‌آلوده به نوعی باکتری ایجاد می‌شود اما با رعایت برخی نکات بهداشتی به راحتی قابل پیشگیری است. وبا،  یک عفونت در روده باریک است که از طریق آب توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می‌شود. این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا خوردن ماهی نپخته یا خوردن صدف‌ها وارد بدن می‌شود.مهم‌ترین راه انتقال وبا، سبزی‌های آلوده‌است. سبزی‌هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی تغذیه می‌شوند دارای بیشترین آلودگی هستند. وبا در طول تاریخ هفت بار همه‌گیری جهانی گسترده داشته‌است. امروزه وبا بیشتر در کشورهای جهان سوم به علت وضعیت ناسالم و آلودگی برخی آب های آشامیدنی دیده می‌شود.

 

علائم وبا چیست؟

وبا

بسیاری از افراد آلوده به باکتری عامل وبا، هیچ علامتی ندارند، اگرچه این باکتری به مدت یک تا 10 روز پس از عفونت در مدفوع آنها وجود دارد. این بدان معنی است که باکتری‌ها به محیط باز می‌گردند و می‌توانند افراد دیگر را آلوده کنند.

در میان افراد دارای علائم، اکثریت علائم خفیف یا متوسط دارند، اما تعداد کمی دچار اسهال آبکی حاد همراه با کم آبی شدید می‌شوند. اولین شکایت بیمار احساس پری و صدای شکم است و سپس اسهال آبکی شبیه به آب برنج دیده می‌شود.

وبا کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در صورت عدم درمان می‌تواند ظرف چند ساعت باعث مرگ بیمار شود.

شدت بیماری به تعداد میکروب‌های خورده شده، نقص ایمنی اکتسابی، حاملگی، عدم شیردهی با شیر مادر و به دنبال آن عدم انتقال ایمنی از مادر به کودک بر علیه وبا، نقصان تولید اسید معده به خاطر بیماری‌های گوارشی و سوء تغذیه، بستگی دارد.

چگونه از ابتلا به وبا پیشگیری کنیم؟

وبا

وبا اغلب قابل پیش‌بینی و پیشگیری است. بهترین راه پیشگیری از بیماری وبا، بهبود دسترسی به آب تمیز و دفع مناسب فاضلاب و واکسیناسیون علیه وبا است. روش پیشگیری از بیماری، داشتن رفتارهای بهداشتی شامل شستن دست‌ها با صابون بعد از اجابت مزاج و قبل از دست زدن به غذا یا خوردن غذا و همچنین تهیه و نگهداری ایمن غذا است.

شست‌وشوی میوه‌ها و سبزیجات اهمیت بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا به بیماری دارد بنابراین توصیه می‌شود پیش از خوردن سبزی، آنها را ابتدا با آب سالم شست‌وشو دهید؛ سپس به ازای هر یک لیتر آب، سه تا پنج قطره مایع ظرفشویی اضافه و پس از چند دقیقه بعد آب‌کشی کنید.جوشاندن یک دقیقه‌ای آبی که از سلامتش اطمینان ندارید نیز می‌تواند از ابتلا به وبا پیشگیری کند.

درمان وبا

وبا

وبا به راحتی قابل درمان است و اکثر بیماران را می‌توان از طریق تجویز سریع محلول آب‌رسانی خوراکی (ORS) با موفقیت درمان کرد. بیماران دچار کم‌آبی شدید در معرض خطر شوک هستند و نیاز به تجویز سریع مایعات داخل وریدی دارند. همچنین به این بیماران آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای کاهش مدت اسهال، کاهش حجم مایعات مورد نیاز و کاهش مقدار و مدت دفع ویبریوکلرا در مدفوع داده می‌شود.

چند نفر در کشور وبا گرفتند

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون مورد مشکوک از ابتلا به بیماری میکروبی وبا در استان مشاهده نشده است. بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، علی احمدی اظهار کرد: در گذشته، با شروع فصل گرما "وبا" به عنوان یک بیماری بومی در کشور شناخته می‌‎شد که خوشبختانه طی چند سال اخیر این بیماری در کشور کنترل شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون شیوع وبا در کشورهای همسایه به ویژه در عراق اهمیت این بیماری را برای ایران دوچندان کرده است، افزود: در استان کردستان و سنندج ایران موارد مشکوک ابتلا به بیماری وبا شناسایی شده، اما تاکنون مورد قطعی ابتلا به این بیماری میکروبی در کشور گزارش نشده است.

احمدی اضافه کرد: علایم این بیماری شامل اسهال، استفراغ، کم آبی بدن، ضعف و بی‌حالی است که در صورت عدم جبران کم آبی بدن، منجر به مرگ خواهد شد. وی با بیان اینکه در صورت شیوع این بیماری کنترل آن بسیار سخت خواهد بود، یادآور شد: انتقال این بیماری از طریق مدفوع و یا مصرف خوراکی‌های آلوده و ناقل میکروب از انسانی به انسان دیگر است.

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به راه‌های ساده و آسان پیشگیری از وبا گفت: شستن دست‌ها پس از دستشویی، و قبل از غذا خوردن، مصرف آب آشامیدنی سالم و مواد غذایی سالم با نشان سیب سلامت و تاریخ انقضا در حفظ سلامتی و جلوگیری از ابتلا به بیماری بسیار مؤثر است.

احمدی تصریح کرد: مردم درصورت مشاهده علایم بیماری از خوددرمانی پرهیز و با مصرف مایعات فراوان و مراجعه به پزشک مراحل درمان را سپری کنند. وبا یک عفونت حاد اسهالی است که در اثر خوردن و نوشیدن غذا یا آب‌آلوده به نوعی باکتری به نام "ویبریو کلرا" ایجاد می شود.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تخمین زده می‌شود که هر سال 1.3  تا 4 میلیون مورد وبا و 21 هزار تا  تا 143 هزار مرگ و میر ناشی از این عفونت در سراسر جهان گزارش می‌شود.

وبا می‌تواند باعث اسهال آبکی حاد همراه با کم‌آبی شدید شود. حدود 12 ساعت تا 5 روز طول می‌کشد تا فرد پس از مصرف غذا یا آب آلوده علائم را نشان دهد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها