کدخبر: 14768

هواشناسی | آب و هوا | باران و سیل

هواشناسی هشدار داد | باران و سیل در کمین این استان ها

فردا پنجشنبه بارش در جنوب کشور کاهش یافته و در نوار شمالی این وضعیت ادامه خواهد داشت. روز جمعه در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آرامی استقرار می‌یابد.

هشدار هواشناسی در اکثر استان های کشور داده شده است. اخبار هواشناسی امروز توسط سازمان هواشناسی منتشر شد. سازمان هواشناسی از تداوم بارش ها خبر داد. هشدار هواشناسی امروز از احتمال وقوع سیلاب در 8 استان خبر می دهد.سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به تداوم بارش‌های موسمی از احتمال سیلاب ناگهانی در ۸ استان و وقوع طوفان گردوخاک در ۹ استان خبر داد.

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات زاگرس مرکزی در استان‌های چهارمحال و بختیاری،‌کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر ابرناکی،‌بارش پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. در سایر مناطق کشور جو آرام و پایداری انتظار می‌رود.فردا پنجشنبه بارش در جنوب کشور کاهش یافته و در نوار شمالی این وضعیت ادامه خواهد داشت. روز جمعه در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آرامی استقرار می‌یابد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی شنبه و یکشنبه هفته آینده با گذر امواج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور در برخی مناطق واقع در شمال غرب، سواحل شمالی، خراسان شمالی، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران و دامنه‌های زاگرس مرکزی در استان‌های همدان، مرکزی، قم، شرق لرستان،‌ غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد ابرناکی، رگبار باران،‌ وزش باد شدید و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی هواشناسی

هواشناسی

در این مدت برای سواحل شمالی کشور کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

* توصیف سامانه اول: تداوم رگبارهای موسمی و فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: به‌صورت محلی رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردو خاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲: جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق خوزستان، شمال غرب کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز، ارتفاعات غربی مازندران.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۳: کهگیلویه و بویراحمد.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب و آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه‌ای همراه با خیزش گردوخاک موقت و کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل‌و‌نقل.

توصیه: اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، عدم صعود به ارتفاعات، عدم اتراق در بستر رودخانه‌ها، عدم قرار گرفتن در مسیل‌ها، عدم پارک خودرو‌ها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه‌های اجرایی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و ... جهت مقابله با بحران.

*توصیف سامانه دوم: وزش باد و گردوخاک

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک و نفوذ گردوغبار، وزش باد شدید و در نواحی مستعد طوفان گردوخاک

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها