کدخبر: 16703

اینستاگرام برای همیشه فیلتر می ماند؟

در حالی که محدودیت های اینترنتی به چهارمین هفته نزدیک می شود این عبارت، سوال بی پاسخ بسیاری از کاربران است و اگرچه مسئولان به صراحت در این باره صحبت نمی کنند اما رفته رفته نشانه های واضح تری از احتمال دایمی بودن این محدودیت ها شنیده می شود .

خراسان/در حالی حدود یک ماه از اعمال محدودیت برای برخی پلتفرم های کسب و کار اینترنتی می گذرد که آمارهای متفاوتی از میزان اشتغال در این فضا اعلام می شود و بحث و جدل در این باره بالا گرفته است. با ۲ فعال استارت آپی درباره چشم انداز ماجرا گفت وگو کرده ایم.

«اینستاگرام و واتس اپ برای همیشه فیلتر می‌ماند؟» در حالی که محدودیت های اینترنتی به چهارمین هفته نزدیک می شود این عبارت، سوال بی پاسخ بسیاری از کاربران  است و اگرچه مسئولان به صراحت در این باره صحبت نمی کنند اما رفته رفته  نشانه های واضح تری از احتمال دایمی بودن این محدودیت ها شنیده می شود . قطع اینترنت برخی پلتفرم‌ها در دوران نا‌آرامی به واسطه شرایط امنیتی نکته‌ای توجیه‌پذیر است و محل بحث این گزارش نیست. همچنین رهابودن فضای مجازی و ضرورت سامان‌دهی و قانونمند شدن آن به گونه‌ای که هر فردی باید پاسخگوی عمل و رفتار خود باشد، مورد قبول است اما در این میان، جدای از کارکردهای اجتماعی و ارتباطی این  پلتفرم ها و نبود جایگزین مطمئن و کارآمد داخلی برای آن ها ،آن چه باعث بحث و جدل جدی تری در این باره شده موضوع از بین رفتن کسب و کار بسیاری از مردم در نتیجه این محدودیت هاست . این که رقم این کسب و کارها عملا چقدر است خود محل بحث جدی شده است .

از سویی برخی فعالان اقتصادی مانند اتاق بازرگانی و فعالان فضای مجازی و استارت آپی و مراکز پژوهشی  همچون موسسه پژوهشی بتا ،آمارهای 9 تا 11 میلیون کسب و کار مرتبط با اینستاگرام را مطرح می کنند و از گردش مالی 18 تا 32 هزار میلیارد تومانی دراین پلتفرم سخن به میان می آورند اما از سوی دیگر معاون وزیر صمت  معتقد است :  «تجارت الکترونیکی» و کسب و کار مجازی در کشور  دست ‌کم ‌هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در سال فروش دارد و صدها زیرشاخه دارد و کسب‌وکارهایی که در اینستاگرام بودند، کمتر از 3 درصد این عدد بودند. سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (تتا)  هم در همین زمینه می گوید: تخمین زده می‌شود بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار نفر در اینستاگرام صفحه تجارت الکترونیک داشته باشند که بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل را شامل می‌شود. جدای از این اختلاف نظرهای جدی درباره  آمار دقیق این کسب و کارها سوال این است که  نحوه مواجهه یا برخورد درست با پلتفرم های فضای مجازی که محل درآمد  بسیاری از  کسب و کارها شده، چیست؟ آیا جایگزین مطمئنی برای آن ها وجود دارد؟ آیا می توان به یک باره پلتفرم های پرطرفدار را مسدود کرد و از آمارهای منتشر شده از خسارت به فعالان فضای مجازی و تاثیر ادامه فیلترینگ بر استارت آپ ها و متخصصان این حوزه چشم پوشید؟

آمار واقعی کسب و کارهای اینستاگرام  ؛800 هزار یا 9 میلیون ؟

محدودیت و اختلال در پلتفرم های خارجی، کسب‌وکارهای فضای مجازی  به ویژه اینستاگرام را تحت ‌تاثیر قرار داده است. اما سوال اساسی این است که این اختلال ها کسب وکار چند نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و آمار واقعی چقدر است ؟ مسئولان رسمی همچون وزارت صمت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (تتا) سهم اینستاگرام به عنوان پلتفرم شاخص در عرصه تجارت الکترونیک را از بازار تجارت الکترونیک کشور  حدود 3 درصد اعلام  می کنند .

 «علیرضا شاه‌میرزایی» معاون وزارت صمت اعلام کرد: «تجارت الکترونیکی» و کسب و کار مجازی در کشور، دست ‌کم ‌هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در سال فروش دارد و صدها زیرشاخه دارد و کسب‌وکارهایی که در اینستاگرام بودند، کمتر از 3 درصد این عدد بودند. وی افزود :متأسفانه عده‌ ای آمار‌های غلط از میزان کسب‌وکار‌های تعطیل شده می­‌دهند که هیچ پایه و اساسی ندارد و از سوی دیگر، عده‌­ای نیز ساده‌انگاری می­‌کنند و راه­‌حل­‌های سطحی می‌دهند که هر دو طرف غلط است.اگر می‌خواهیم پلتفرم­‌های داخلی، پذیرای کسب‌وکار باشند، باید کمبود‌های فنی آن‌ها رفع شود و از نظر جذابیت فرهنگی و اجتماعی هم ارتقا یابند.

 «امین کلاهدوزان» سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (تتا)  در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: مطابق آمارهای سال ۱۴۰۰ جمع گردش مالی رسمی تجارت الکترونیک کشور ‌هزار و ۲۳۰ همت (هزار میلیارد تومان) است؛ این آمار مربوط به شرکت‌ها و کسب و کارهایی است که نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسنامه داشته، «اینماد» گرفته یا عضو اتحادیه هستند و بر این اساس پایش و از حمایت‌های موجود بهره‌مند می‌شوند.  مطابق این گزارش، گردش مالی تجارت الکترونیک در فضای اینستاگرام در سالی که گذشت بین ۲۵ تا ۳۰ همت بود که حدود 2.7 درصد از کل گردش مالی تجارت الکترونیک کشور را شامل می‌شود؛ در این میان، حتی اگر تبلیغات، استوری‌ها و غیره در فضای اینستاگرام را به این رقم اضافه کنیم حدود 3.5 درصد از گردش مالی در این حوزه را شامل خواهد شد.

وی به اثرگذاری و درگیر شدن افراد در شبکه‌های اجتماعی اشاره و اظهارکرد: تخمین زده می‌شود بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار نفر در اینستاگرام صفحه تجارت الکترونیک داشته باشند که بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل را شامل می‌شود.کلاهدوزان در عین حال با اشاره به این که  تمام این مشاغل تمام وقت و کامل نیستند، می افزاید : متوسط دنبال‌کننده‌های اینستاگرامی در ایران ‌هزار و ۴۰۰ نفر بوده اند. وی  همچنین خاطر نشان می کند : ما توصیه می‌کنیم که دولت مداخله‌ای در حوزه انتخاب و معرفی پلتفرم و محیط کسب و کار نداشته باشد و اجبار نکند، اما می‌تواند توصیه و راهنمایی و مشوق هایی  داشته باشد.ولی بخش دیگری از فعالان اقتصادی و استارت آپی و مراکز پژوهشی آمارهای متفاوت تری ارائه می دهند .

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها