کدخبر: 17052

آبله میمون در کمین این افراد | راهکار مقابله با آبله میمون را بدانید

برای این مطالعه، محققان از داده‌های بیش از ۲۷۰۰ فرد در بریتانیا استفاده کردند که بین ۶ می تا ۱ آگوست ۲۰۲۲ آزمایش ویروس آبله میمون آنها مثبت شده بود.

بله میمونی نام یک بیماری وحشت آور است که ضایعات جلدی (بثورات پوستی) در صورت و قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌کند. آبله میمون اولین بار در سال 1958 زمانی که شیوع دو بیماری شبیه آبله در بین میمون‌هایی که برای تحقیق نگهداری می‌شدند، کشف شد. از این رو آبله میمون‌ها نامگذاری شد. اولین مورد انسانی آبله میمون در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو در طی یک دوره ثبت شد. از آن زمان آبله میمون در سایر کشورهای آفریقای مرکزی و غربی در انسان‌ها گزارش شده است.

آبله میمون از طریق تماس نزدیک با فرد یا حیوان آلوده یا با مواد آلوده به ویروس (تماس نزدیک با ضایعات، مایعات بدن، قطرات تنفسی و مواد آلوده) و ارتباط جنسی به انسان منتقل می‌شود. آبله میمون در موارد نادر از حیوانات وحشی مانند موش یه انسان منتقل می‌شود.

متخصصین معتقد هستند موارد جدید ابتلا به آبله میمون بسیار غیرمعمول است و تعدادی از مبتلایان همجنسگرایانی هستند که با مردان دیگر ارتباط داشته‌اند.به گفته محققان، بیش از نیمی از انتقال آبله میمونی در بریتانیا در مرحله پیش علامتی رخ داده است.

یافته‌های جدید ممکن است توضیح دهد که چرا آبله میمون به سرعت گسترش می‌یابد. از زمان شروع شیوع جهانی در ماه مه، بیش از ۷۰۰۰۰ مورد در سراسر جهان شناسایی شده است، اما به نظر می‌رسد موارد ابتلاء در حال کاهش باشد.

آبله میمونی همانند ویروس آبله مرغان است و واکسن آبله می‌تواند از مردم در برابر آبله میمونی محافظت کند.انتقال آبله میمون تا چهار روز قبل از شروع علائم مشاهده شده است و محققان تخمین زدند که ۵۳ درصد از انتقال در این مرحله رخ داده است.

این یافته‌ها همچنین می‌تواند پیامدهای مهمی برای کنترل جهانی عفونت داشته باشد و این سوال را ایجاد کند که آیا دستورالعمل فعلی، یعنی درخواست از مردم برای ایزوله کردن پس از بروز علائم، برای جلوگیری از انتقال ویروس کافی است یا خیر. برای این مطالعه، محققان از داده‌های بیش از ۲۷۰۰ فرد در بریتانیا استفاده کردند که بین ۶ می تا ۱ آگوست ۲۰۲۲ آزمایش ویروس آبله میمون آنها مثبت شده بود.

محققان افراد را در قالب دو مدل قبل از شروع علائم و بعد از بروز علائم بررسی کردند. متوسط دوره کمون در یک مدل ۷.۶ روز و در مدل دیگر ۷.۸ روز برآورد شد. فاصله تخمین زده شده در قالب زمان بین شروع علائم در یک فرد و در فردی که آلوده شده است، در یک مدل ۸ روز و در مدل دیگر ۹.۵ روز بود.

این مطالعه نشان داد که چهار روز حداکثر زمانی بود که انتقال قبل از ظاهر شدن علائم آبله میمون تشخیص داده شد.گفتنی است مدتی قبل یورونیوز ارتباط بیماری آبله میمون و روابط جنسی همجسنگرایان را تایید کرده بود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها