کدخبر: 17287

سیل تحریم ها علیه ایران | قیمت ها چند برابر بیشتر می شود؟

بعد از حملات موشکی که حدودا 50 روز پیش سپاه به مقر تروریست های تجزیه طلب در اقلیم شمال عراق کرد، روز گذشته بار دیگر سپاه پاسداران حمله ای را به صورت گسترده علیه تروریست های اقلیم کردستان انجام داد.

اقتصادنیوز در گزارش زیر مروری بر مهم ترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر کرده است.به گزارش اقتصادنیوز، از حمله موشکی سپاه به مقر تروریست ها در اقلیم شمال عراق تا تحریم های جدید اروپا و البته راهکارهای خاتمی برای حل مساله اعتراضات از مهمترین خبرهای یک روز اخیر بوده است. در این «بسته خبری اقتصادنیوز» به آینده برجام نیز اشاره شده و البته نگاهی به پاسخ ایران به تهدیدات اخیر اوکراین و آذربایجان علیه ایران شده است.

بعد از حملات موشکی  که حدودا 50 روز پیش سپاه به مقر تروریست های تجزیه طلب  در اقلیم شمال عراق کرد، روز گذشته بار دیگر سپاه پاسداران حمله ای را به صورت گسترده علیه تروریست های اقلیم کردستان انجام داد.

سردار پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه با تأیید این خبر گفت: قبل از عملیات ربیع در ششم مهر ماه امسال، به طور مرتب به اقلیم شمال عراق و دولت مرکزی عراق هشدار داده بودیم که گروهک‌های تجزیه‌طلبی که در شمال اقلیم عراق هستند را یا اخراج و خلع سلاح و یا اردوگاه‌نشین کنند؛ اما به هر شکل این اتفاق رخ نداد.

این اقدام نیروی زمینی سپاه واکنش هایی را از سوی عراق و آمریکا به دنبال داشت. مقام عراقی مدعی شد که این اقدام خطرناک امنیت و ثبات عراق را تهدید می‌کند.از سوی دیگر آلینا رومانوسکی، سفیر آمریکا در بغداد، ایران را به توقف حملات علیه این کشور دعوت کرد.بعد از مدتها سکوت رئیس دولت اصلاحات، روز گذشته خبر دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی رییس جمهور پیشین کشورمان با جمعی از خیراندیشان مطلع و علاقه مند به مسائل سیستان و بلوچستان رسانه ای شد.

خاتمی در این دیدار تاکید کرد؛«چنانکه بارها گفته ام و گفته اندریشه حوادث تلخ را باید در درون جستجو کردو آنرا ناشی از سازوکار و شیوه پر اشتباه و نادرست حکمرانی دانست و چاره کار نیز شناخت ویژگی های حکمرانی خوب و تن دادن به آن است.»

رئیس دولت اصلاحات این را هم گفت که کم هزینه ترین و پرفایده ترین راه کار که نتیجه آن ثبات و پیشرفت و بازسازی اعتماد از دست رفته بخش مهمی از جامعه از حکومت است، خود اصلاحی نظام است، هم در ساختار، هم رویکرد و هم رفتار؛ امری که همواره از سوی خیرخواهان گفته و پیشنهاد شده است ولی ظاهراً حتی نیاز به شنیده شدن آن احساس نمی شود چه رسد به عمل کردن آن.

«تحریم های جدید علیه ایران در راه است»، این خبری بود که روز گذشته مقام بلندپایه اروپایی اعلام کرد. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قبل از آغاز نشست وزرای خارجه در بروکسل از افزایش تحریم ها علیه ایران خبر داد و گفت؛«در آستانه افزایش تحریمهای بیشتر علیه افراد و نهادهای مسئول در ارتباط با آنچه که وی خشونت علیه معترضان خوانده است، هستیم.»

همچنین آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان در این نشست اعلام کرد که بسته تحریمی دیگری علیه ایران اعمال خواهند کرد.

فوری/ تحریم ۳۲ شخص و نهاد ایرانی توسط اتحادیه اروپا

در پی این اظهارات روز گذشته اتحادیه اروپا از تحریم 29 شخص و سه نهاد ایرانی خبر داد و دولت انگلیس نیز اعلام کرد که  علیه ۲۴ شخص و نهاد مرتبط با ایران به دلایل حقوق بشری  تحریم اعمال کرده است.این تحریم های ضدایرانی با واکنش واشنگتن مواجه شد و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، از این اقدام استقبال کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه، دیروز در نشست خبری خود به مذاکرات برجام پرداخت و در پاسخ به سوالی در این مورد که آیا مذاکرات برجام از دستورکار ایران خارج شده است یا نه گفت: مذاکرات از دستورکار ایران خارج نشده است و  طرف‌های مقابل نسبت به ادامه مذاکره برای احیای توافق و اجرای برجام پایبند هستند. 

«رابرت مالی»، نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران نیز روز دوشنبه گفت: سرکوب معترضان توسط ایران و فروش پهپادها به روسیه، تمرکز ایالات متحده را از احیای توافق هسته‌ای تغییر داده است. رابرت مالی در گفتگو با خبرنگاران در پاریس تاکید کرد که آمریکا درها را برای از سرگیری دیپلماسی باز خواهد گذاشت، اما در حال حاضر واشنگتن به سیاست تحریم و فشار علیه ایران ادامه خواهد داد.

ارسال نظر: