کدخبر: 17454

قیمت دلار | قیمت ارز | قیمت دلار امروز

قیمت دلار همه را غافلگیر کرد | دلار در اولین روز آذر چقدر شد؟

تلاش‌های بازارساز برای مهار قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته توانست دلار را از محدوده قیمتی ۳۶ به ۳۵ بازگرداند.

قیمت دلار در آخرین روز آبان ۱۴۰۱ با روندی باثبات در کانال ۳۵ هزار تومان در نوسان است. روز گذشته نیز این اسکناس آمریکایی همانند امروز در پله ۳ و ۴ محدوده مذکور نوسان داشت.

تلاش‌های بازارساز برای مهار قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته توانست دلار را از محدوده قیمتی ۳۶ به ۳۵ بازگرداند. به نظر می‌رسد با هر بار افزایش قیمت دلار نهاد پولی کشور نیازمند تلاش بیشتر و استفاده از ابزارهای پیچیده‌تری است تا موفق به کنترل بازار شود. در حالی که با هر بار رشد قیمت دلار، تلاش بیشتری توسط بازارساز انجام می‌شود اما اقبال کمتری نصیبش می‌شود.

امروز دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ قیمت دلار در پله سوم کانال ۳۵ هزار تومانی قرار گرفت. این نرخ در مدت مشابه ماه قبل در کانال ۳۲ هزار تومان بود و هر برگ از این اسکناس آمریکایی ۳۰ مهر ۱۴۰۱ با قیمت ۳۲ هزار و ۶۵۵ تومان معامله می‌شد.

در هفته دوم آبان دلار به محدوده ۳۷ هزار تومانی هم رسید، اما بازارساز با ایجاد فضای انتظامی در بازار و تهدید به قطع یارانه خریداران دلار موفق به کاهش قیمت و جمع‌شدن صف متقاضیان از میدان فردوسی و سایر مراکز فروش ارز شد. در روزهای بعدی نیز سایر ابرازها را رو کرد و موفق شد دلار را نزدیک به ۲ کانال عقب بنشاند.

امروز نسبت به مدت مشابه ماه گذشته قیمت دلار ۸/۱۶ درصد رشد و در حدود ۲ هزار و ۶۶۵ تومان افزایش قیمت داشت.

به نظر می‌رسد فروش اوراق ارزی که از روز شنبه آغاز شد و بازارساز به امید جمع‌کردن نقدینگی از بازار و اقبال بسته جدید اقدام به رونمایی از آن کرده بود، تاثیر چندانی در بازار نداشته است.

در حالی که این اوراق بار اولی نیست که از سوی دولت ارائه می‌شود و تجربه قبلی نیز چندان خوشایند مردم نبود. با وجود کاهش ارزش محسوس ریال در ماه‌های گذشته مردم نسبت به تبدیل سرمایه‌هایشان به اوراق ارزی و اعتماد مجدد به نهاد پولی کشور چندان تمایلی ندارند.

با وجود اقدامات متعدد بانک مرکزی در ۱۰ روز گذشته برای سامان دادن به بازار ارز اما به نظر می‌رسد متقاضیان ارز سهمیه‌ای بار دیگر در میدان فردوسی و در صرافی‌های مجاز عرضه این ارزها جمع شده‌اند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها