کدخبر: 17574

علت گرانی تخم مرغ روشن شد | تخم مرغ شانه ای چند؟

بر اساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان و‌ شانه دو کیلوگرمی آن ۷۹ هزار و ۶۰۰ تومان است.

تخم مرغ در حال فتح قله‌های جدیدی از قیمت است. در برخی مناطق قیمت هر‌شانه ۳۰ عددی تخم مرغ از مرز ۱۰۰ هزار تومان نیز گذشته است. افزایش قیمت تخم مرغ در حالی است که، اتحادیه‌ها و تشکل‌های مرغداری از مازاد بر نیاز تولید و زیان تولیدکنندگان خبر می‌دهند.

بر اساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان و‌ شانه دو کیلوگرمی آن ۷۹ هزار و ۶۰۰ تومان است. اما، قیمت تخم مرغ در بازار بسیار بالاتر از نرخ‌های مصوب بوده و از هر‌شانه ۸۵ هزار تومان تا بیش از ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

همچنین در میادین میوه و تره بار، هر کیلوگرم تخم مرغ ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان، هر‌ شانه ۳۰ عددی آن ۸۹ هزار تومان، هر بسته ۲۴ عددی ۷۵ هزار و ۸۰۰ تومان، هر بسته ۲۰ عددی ۶۴ هزار و ۹۰۰ تومان، هر بسته ۱۵ عددی ۴۶ هزار تومان، بسته ۹ عددی ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان و تخم مرغ بسته ۶ عددی ۱۹ هزارتومان قیمت‌گذاری شده است.

فاصله گرفتن قیمت تخم مرغ از نرخ مصوب در حالی است که، اتحادیه و تشکل‌های مربوطه، از تولید مازاد آن و خرید با قیمت کمتر از نرخ مصوب از مرغدار خبر می‌دهند.

ناصر نبی پور، نائب رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن،  با تأکید بر اینکه وضعیت کنونی بازار تخم مرغ و گرانی‌های اخیر ارتباطی به تولید ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر روزانه ۳ هزار و ۲۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود که بیش از میزان نیاز بازار مصرف است.

وی ادامه داد: مازاد تولید در حالی است که افزایش مصرف تخم مرغ با گرانی سایر منابع پروتئینی اتفاق افتاده و سرانه مصرف تخم مرغ از ۱۱ کیلوگرم به ۱۵ کیلوگرم رسیده است. به گفته نبی پور؛ با در نظر گرفتن حداکثر سرانه مصرف، دست کم ۷۰ تا ۸۰ هزارتن تخم مرغ مازاد بر نیاز تولید و در بازار عرضه می‌شود.

وی میانگین قیمت خرید هر کیلوگرم تخم مرغ از مرغداران درب مرغداری را ۳۸ هزار ۴۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ بدون در نظر گرفتن سود برای مرغدار ۴۳تا ۴۸ هزار تومان است.

نبی پور تصریح کرد: به عبارت دیگر مرغداران هر کیلوگرم تخم مرغ را با زیان ۶ هزارتومانی تولید و عرضه می‌کنند.

نبی پور در پاسخ به این پرسش که، دلیل گرانی تخم مرغ در بازار به رغم مازاد تولید و فروش به زیان مرغداران چیست، گفت: سه دلیل عمده می‌توان برای افزایش قیمت تخم مرغ و ثبت رکورد‌های جدید برای آن عنوان کرد که هر یک اثر زیادی در بالا رفتن قیمت برای مصرف‌کننده دارند.

وی ادامه داد: اولین دلیل افزایش قیمت تخم مرغ، افزایش سرسام‌آور هزینه حمل و نقل است که، سالجاری شاهد آن بودیم.نبی پور دیگر دلیل گرانی تخم مرغ برای مصرف‌کننده را بالا رفتن هزینه بسته‌بندی با افزایش قیمت‌شانه و کارتن برشمرد.

نائب رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن همچنین تعدد دلالان که هر کدام به دنبال سود بیشتر برای خود هستند را دلیل مهم دیگر بر افزایش قیمت تخم مرغ عنوان کرد.

وی متعقد است؛ هر چند با توجه به تورم اقتصادی کشور، برای افزایش هزینه حمل و نقل و بسته‌بندی تخم مرغ کار چندانی نمی‌توان کرد اما، کاهش تعداد دلالان امکان‌پذیر است که به نظر می‌رسد همتی برای آن در بین مسئولان نیست.

نبی پور با یادآوری اینکه ما سال هاست پیشنهاد راه‌اندازی غرفه‌های عرضه مستقیم تخم مرغ از تولید به مصرف‌کننده با کمک اتحادیه‌ و تشکل ها را داده‌ایم، اظهار کرد: برای اینکار نیازمند دسترسی به غرفه‌ها و مراکز عرضه در میادین میوه و تره بار هستیم، اما تا امروز این درخواست محقق نشده است و میدان برای فعالیت دلالان باز است.

وی بر این باور است؛ با ادامه شرایط فعلی تولید، تا قبل از سال جدید شاهد حذف تعداد زیادی از گله‌های مرغ تخمگذار و کاهش تولید و کسری تخم مرغ در بازار خواهیم بود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها