کدخبر: 17955

قیمت خودرو | اخبار روز قیمت خودرو | قیمت خودرو به نرخ امروز

قیمت خودرو امروز 20 آذر | افزایش جهشی قیمت خودرو همه را انگشت به دهان کرد!!

قیمت 207 اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای با رشد پنج میلیونی در بازار به ۶۷۵ میلیون رسید. تیبا صندوقدار را معادل ۲۳۳ میلیون معامله می‌کنند و خرید آن نسبت به اولین روز هفته سه میلیون بیشتر تمام می‌شود.

قیمت خودرو با نوسان همراه است. قیمت خودرو به دلیل قیمت گذاری دستوری گران شد. قیمت خودرو پس از افزایش تقاضا رو به گرانی رفت. قیمت خودرو  طی ماه های گذشته افزایش یافت. قیمت خودرو امروز را ادامه می خوانیم.

قیمت خودرو

قیمت محصولات سایپا
پراید ۱۳۱ یا همان پراید صندوقدار ارزان‌ترین خودرو سایپا در بازار آزاد است و الان کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود. نسخه هاچ‌بک با قیمت بیشتری معامله می‌شود و الان معادل تیبا ۲، ساینا و کوییک دنده‌ای ارزش دارد. تیبا به عنوان جایگزین پراید روانه بازار شد و در حال حاضر مدل صندوقدار این خودرو ارزان‌ترین محصول تولیدی سایپا به شمار می‌رود.
ساینا دنده‌ای بعد از تیبا صندوقدار، ارزان‌ترین خودرو در حال تولید توسط سایپا محسوب می‌شود. ساینا دنده‌ای ذاتا  نسخه به‌روزرسانی‌شده تیبا است. تیبا ۲ یا تیبا هاچ‌بک بعد از تیبا صندوقدار و ساینا، ارزان‌ترین خودرو تولید شده سایپا هستند. همه تولیدات داخلی سایپا از جمله تیبا، تیبا۲، ساینا، کوئیک، ساینا s، کوئیک در بخش پیشرانه یکسان هستند. این خودرو‌ها به یک پیشرانه ۱۵۰۰ سی سی و جعبه دنده پنج‌سرعته مجهز شده‌اند.
قیمت روز محصولات سایپا در بازار آزاد
خودرو یک شنبه امروز
پراید 111 218 میلیون تومان 218 میلیون تومان
پراید 131 207 میلیون تومان 207 میلیون تومان
پراید 151 203 میلیون تومان 204 میلیون تومان
تیبا 230 میلیون تومان 233 میلیون تومان
تیبا 2 235 میلیون تومان 238 میلیون تومان
ساینا 240 میلیون تومان 242 میلیون تومان
ساینا S 244 میلیون تومان 244 میلیون تومان
کوئیک دنده‌ای 238 میلیون تومان 240 میلیون تومان
کوئیک اتوماتیک پلاس 305 میلیون تومان 305 میلیون تومان
سیتروئن C3 یک میلیارد و 480 میلیون تومان یک میلیارد و 480 میلیون تومان
چانگان CS35 765 میلیون تومان 765 میلیون تومان
وانت زامیاد 363 میلیون تومان 363 میلیون تومان
کیا سراتو 2000 مونتاژی یک میلیارد و 400 میلیون تومان یک میلیارد و 400 میلیون تومان
آریو 490 میلیون تومان 490 میلیون تومان
شاهین 390 میلیون تومان 390 میلیون تومان

قیمت خودرو

واکاوی اثر عرضه خودرو در بورس کالا بر قیمت بازار
 با وجود اما و اگرهایی که در مورد عرضه خودرو در بورس کالا وجود داشت، پس از تصویب عرضه خودرو در بورس کالا توسط شورای عالی بورس، در نیمه نخست امسال، عرضه خودرو در بورس کالا آغاز شد.
وزارت صمت نگران سه‌نرخی شدن قیمت خودرو به دنبال عرضه در بورس کالا بود و مسؤولان بورس کالای ایران نیز کاهش زیان خودروسازها و حذف دلالان را از جمله مزایای عرضه خودرو در بورس کالا عنوان می‌کردند.
اکنون نیز با گذشت چند ماه از آغاز عرضه برخی از انواع خودروها در بورس کالا و افزایش قیمت خودرو طی هفته‌های اخیر برخی کارشناسان و دست‌اندرکاران معتقدند که عرضه خودرو در بورس کالا باعث افزایش قیمت خودرو در بازار شده است و برخی نیز معتقدند که عرضه خودرو در بورس کالا تأثیری بر افزایش قیمت نداشته و همان مؤلفه‌های قبلی از جمله افزایش قیمت ارز بر افزایش قیمت خودرو در بازار اثرگذار بوده است.
* عرضه خودرو در بورس به سود مصرف‌کننده نشد
در این باره سپهر زنگنه کارشناس صنعت خودرو به خبرنگار فارس،‌گفت: عرضه خودرو در بورس کالا منافع مصرف‌کننده را تأمین نکرده است، بلکه سود حاصل از آن به جیب خودروسازان می‌رود.
وی با اشاره به عرضه محدود خودرو در بورس کالا اظهار داشت:‌ لازمه حذف قیمت‌گذاری دستوری، افزایش تولید است، زیرا تا زمانی که خودرو به صورت محدود عرضه شود، حتی اگر این عرضه در بورس صورت گیرد، باز هم نمی‌توان قیمت را کنترل کرد، زیرا خودرو با قیمتی در بورس عرضه می‌شود و خریدار هم ممکن است با قیمت‌ پایین‌تر از قیمت بازار آن را خریداری کند، اما در نهایت خریدار یا دلالان خودرو،  به علت نیاز بازار، خودروی خریداری شده از بورس کالا را با قیمت بالاتری در بازار عرضه می‌کنند و این مسأله نیز منجر به جهش قیمت در بازار می‌شود.
* عرضه قطره‌چکانی خودرو در بورس کالا عامل افزایش قیمت
سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو نیز درمورد افزایش قیمت خودرو با بیان اینکه عرضه قطره‌چکانی از عوامل افزایش قیمت است، گفت:‌ عرضه خودرو در بورس کالا به صورت محدود و با قیمتی بیشتر از قیمت کارخانه بر رشد قیمت خودرو در بازار اثرگذار شده است.
وی با اشاره به افزایش قیمت ارز به عنوان یکی از عوامل اثرگذار بر افزایش قیمت خودرو بیان داشت: اخیرا نیز عرضه خودرو در بورس کالا به عوامل مؤثر بر افزایش قیمت خودرو در بازار اضافه شده است.
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو افزود: بارها گفته شده بود عرضه خودرو در بورس در صورتی منجر به نتایج مثبت و کنترل قیمت می‌شود که این عرضه به صورت مستمر باشد، در شرایط فعلی، عرضه خودرو در بورس بسیار محدود است، بنابراین قیمت عرضه در بورس از نظر خریداران همان قیمت کارخانه قلمداد می‌شود، با این تفاوت که قیمت عرضه در بورس بالاتر از قیمت کارخانه است و همین موضوع نیز در افزایش قیمت در بازار تأثیرگذار است.
*  افزایش قیمت خودرو را نمی‌توان به عرضه آن در بورس نسبت داد
میلاد بیگی کارشناس صنعت خودرو در رابطه با عوامل افزایش قیمت خودرو و اینکه آیا عرضه در بورس در قیمت‌ها مؤثر بوده است، گفت:‌ افزایش قیمت خودرو را نمی‌توان به عرضه آن در بورس نسبت داد. طی چند سال گذشته مهمترین فاکتورهایی که بر قیمت خودرو اثرگذار بود‌ه‌، قیمت ارز و نااطمینانی‌های موجود در بازار بوده که این مسائل نیز همچنان بسیار فعال‌اند.

قیمت خودرو

وی اظهار داشت:‌ طی یک ماه گذشته هم افزایش قیمت ارز را شاهد بوده‌ایم و هم نااطمینانی‌های سیاسی افزایش یافته است و این مسائل از جمله فاکتورهایی است که تا پیش از عرضه خودرو در بورس کالا در بازار خودرو و قیمت آن تأثیر جدی داشته است، بنابراین اکنون نیز به عنوان عوامل اصلی همچنان اثرگذار هستند، لذا نمی‌توان افزایش اخیر قیمت خودرو را به عرضه آن در بورس کالا نسبت داد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها