کدخبر: 18293

قیمت دلار | قیمت دلار به نرخ امروز 10 دی ماه

قیمت دلار این ماه وحشتناک شد | نرخ دلار سر به فلک کشید!!

قیمت دلار امروز بازار را تکان داد.

هم اکنون دلار نسبت به کف ۱۴۰۰‌ دو برابر رشد کرده است و مجددا وارد ناحیه بالایی کانال شده است. طبق این کانال محدوده ۴۴ تا ۴۶ هزارتومان مقاومت سقف کانال میباشد

 قیمت دلار نسبت به کف ۱۴۰۰‌ دو برابر رشد کرده است و مجددا وارد ناحیه بالایی کانال شده است.

قیمت دلار

نرخ دلار از اواخر سال ۹۶ جهش خودرا آغاز کرد و تا نیمه سال ۹۷ رشد ۴ برابری را ثبت کرد و به ۱۷۵۰۰ تومان رسید. پس از آن اصلاح ۵۰٪ متحمل شد و تا نیمه سال ۹۸ در محدوده ۱۱هزار‌تومان درحال نوسان بود. سپس مجددا روند صعودی خود را ادامه داد و دلار طی یکسال از کف ۱۱‌ هزار تومان تا سقف ۳۳هزار تومان رشد کرد و وارد ناحیه بالایی کانال شد. پس از آن دلار مجددا متحمل ۳۵٪ اصلاح شد، وارد ناحیه پایینی کانال شد و تا نرخ ۲۱هزارتومان در اوایل سال ۱۴۰۰ اصلاح کرد.

 هم اکنون دلار نسبت به کف ۱۴۰۰‌ دو برابر رشد کرده است و مجددا وارد ناحیه بالایی کانال شده است. طبق این کانال محدوده ۴۴ تا ۴۶ هزارتومان مقاومت سقف کانال میباشد و احتمال وقوع اصلاح قیمتی در آن نواحی بالا است. اندیکاتور rsi نیز به سقف روند نوسانی خود و محدوده اشباع خرید رسیده است.

در صورت بروز اصلاح، خط میانی کانال یا نرخ ۴۰ هزارتومان حمایت اول‌ و ناحیه حمایتی بعدی کف کانال و نرخ ۳۶ هزار تومان میباشد.

۲ دلیل جدید درباره افزایش قیمت دلار

شنیده ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران در هفتمین روز از زمستان ۱۴۰۱ از فضای انتظامی بازار حکایت دارد.

گفته می شود مأموران پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ پس از اقدامات اطلاعاتی، امروز تعدادی از دلالان دلار که باعث ایجاد اخلال در بازار ارز شده بودند را بازداشت کردند.طرح برخورد با دلالان و اخلالگران بازار ارز از امروز شروع شده و تا ایجاد آرامش کامل در بازار ارز ادامه خواهد داشت. 

نرخ حواله درهم یک کانال بالا رفت

در این شرایط نرخ حواله درهم امروز هم مانند روزهای گذشته هیجانات ارزی معامله گران دلار را تقویت کرد. گفته می شود نرخ درهم امروز وارد کانال جدید شده بود و همین امر انتظارات صعودی برای نرخ دلار در تهران را بیشتر کرد.

قیمت دلار

افزایش ۲ هزار تومانی قیمت دلار در هرات و سلیمانیه

البته از سوی دیگر نرخ دلار در هرات و سلیمانیه هم امروز در مقایسه با ۲ روز قبل هر کدام در حول و حوش ۲ هزار تومان رشد کرد. از نظر معامله گران تهران شوک ارزی سه بازار یاد شده موجب شد بازیگران ارزی تهران در موقعیت خرید قرار بگیرند.

۲ دلیل جدید درباره افزایش قیمت دلار

درباره افزایش قیمت دلار علاوه بر عواملی مثل خروج سرمایه، افزایش تقاضای تجاری و نااطمینانی ناشی از اعتراضات، دو دلیل دیگر اضافه شده است.

معامله‌گران می‌گویند ۵ بانک ایرانی در عراق، همکاری ارزی خودشان را با ایران کاهش دادند. صرافی‌های دبی هم در همکاری با ایران به مشکل خوردند. گفته می‌شود برخی سرویس‌های جاسوسی با شناسایی صراف‌ها اطلاعات آن‌ها را در اختیار وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار می‌دهد.

قیمت دلار در بودجه سال آینده چقدر است؟

محمد حسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز و آذر شهر در مجلس در رابطه با جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی پیرامون سیاست‌های ارزی گفت: مشکل اصلی که در جلسه روز گذشته کمتر به آن پرداخته شده و صریح هم بیان نشد، تعیین مبنای محاسباتی ارز در بودجه سنواتی است.

وقتی که قیمت ارز در بازار ۲۵ الی ۲۶ هزار تومان بود، دولت مبنای محاسباتی را در لایحه بودجه ۲۳ هزار تومان گذاشت. طبیعی است که هر چه کمتر از آن باشد قیمت ارز و درآمد دولت کاهش پیدا می‌کند. وی در پاسخ به این سوال که مبنای محاسباتی ارز در لایحه بودجه ۱۴۰۲ چه میزان است؟ تصریح کرد: امسال هم صحبت از ۲۶یا ۲۸ هزار تومان است.

نماینده مردم تبریز در رابطه با پیش‌بینی خود از بالارفتن قیمت ارز خاطر نشان کرد: بالا رفتن قیمت ارز بسته به انواع مدیریت‌ها دارد. اینکه در بودجه ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده بود که کالابرگ به خانوارها داده شود ولی در عمل پول نقد داده شد این اثر تورمی دارد و اگر کالا و کالابرگ بود هم نیاز خانوار تامین می‌شد مواد پروتئینی و مواد شوینده و این اثر تورمی و تزریق نقدینگی هم اتفاق نمی‌افتد عوامل مختلفی دست به‌دست هم می‌دهند که این نوساناتی که سوال کردید به وجود بیایند.

قیمت دلار

قیمت دلار ریزش می کند؟

 به نقل از اکوایران، در مقابل این دیدگاه، برخی از فعالان ارزی باور دارند که دلار با تثبیت بالای مرز روانی 40 هزار تومانی، با تقاضای تازه‌ای مواجه خواهد شد که قیمت این ارز را به سطوح بالاتری هدایت خواهد کرد

گروه اول به افزایش قیمت دلار در مهر سال 99 اشاره می‌کنند؛ یعنی زمانی که اسکناس آمریکایی به‌یکباره تا مرز 32 هزار تومانی بالا رفت و بعد ناگهان تا مرز 20 هزار تومانی افت کرد.

گروه دوم اما عنوان می‌کنند که در هفته‌های اخیر بارها سقف‌های مختلفی برای قیمت دلار عنوان شده ولی هر بار این ارز با رفتن به سطوح نرخ‌های بالاتر، زمینه‌ساز جا ماندن برخی از معامله‌گران شده است.

برخی تحلیلگران باور دارند با ثبت بالاترین قیمت تاریخ اسکناس آمریکایی و ورود بازیگران هیجان‌زده به بازار، فرصت بزرگی در اختیار مالداران و بازارساز قرار می‌گیرد که معامله‌گران تازه‌کار را نقره‌داغ کنند و با فشار فروش خود این ارز را به زیر مرز 40 هزار تومان بازگردانند.

در این شرایط، انتظار می‌رود که برخی معامله‌گران در انتظار واکنش دلار به مرز 40 هزار تومان باقی بمانند. تثبیت بالای این مرز می‌تواند به مرور هراس معامله‌گران برای ورود به بازار را کم کند. گفته می‌شود در صورتی که اسکناس آمریکایی به زیر محدوده 38 هزار و 800 تومان برگردد، الگوی کاهشی فعال خواهد شد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها