کدخبر: 18400

وام مسکن | وام مسکن دی ماه | وام مسکن ویژه تازه زوجین

وام مسکن ویژه تازه زوجین و خانه اولی ها | شرایط آسان و فوری وام مسکن ویژه این افراد

وام مسکن ویژه تازه زوجین و خانه اولی ها را در ادامه بخوانید.

وام مسکن یکی از اهرم‌های کمک کننده به مردم برای خرید خانه است که تحت عناوین و انواع مختلفی به متقاضیان ارائه می‌شود. یکی از انواع این تسهیلات، وام مسکن خانه اولی هاست که شرایط ویژه‌ای دارد.

تاهل، عدم مالکیت زمین یا واحد مسکونی و توانایی پرداخت اقساط، از جمله شرایط ثبت نام وام مسکن خانه ‌اولی ‌هاست و بر همین اساس مجردها تنها در برخی موارد خاص قادر به ثبت نام برای دریافت این وام هستند. همچنین، مالکیت ملک و یا دریافت تسهیلات مسکن در تاریخ‌های معین، سبب قرمز شدن فرم «ج» و رد درخواست متقاضیان می‌شود.

به این ترتیب افراد بالای 18 سال که تا کنون خانه‌ای خریداری نکرده و از تسهیلات دولتی خرید مسکن نیز استفاده نکرده‌اند، جزو دسته خانه ‌اولی‌ها محسوب می‌شوند. پیش از این خانه‌ اولی ها باید شرط تاهل و توانایی پرداخت اقساط را هم محقق می‌کردند که این دو شرط امسال هم وجود دارد.

شروط دریافت وام مسکن خانه اولی ها

اولین شرط برای ثبت نام خانه اولی ها این است که ثبت نام کننده و افراد تحت تکفل او در 5 سال گذشته، زمین مسکونی یا واحد مسکونی را تحت مالکیت خود نداشته باشند و از تاریخ 22 بهمن 57 بدین سو برای اخذ وام دولتی یا بخش‌های عمومی غیردولتی که اختصاص به خرید و یا ساخت مسکن داشته، استفاده نکرده باشند. علاوه بر این متقاضی وام مسکن خانه اولی ها نباید از ابتدای سال 1384 تا کنون، هیچ‌گونه تسهیلات ساخت یا خرید مسکن را از سیستم بانکی کشور دریافت کرده باشد.

تاهل و یا سرپرستی خانوار نیز شرط دیگری برای دریافت وام خانه اولی هاست. شرط تاهل البته استثنائاتی هم دارد؛ از جمله بانوان مجرد خودسرپرست که حداقل 35 سال سن داشته باشن،. بانوان مطلقه، سایر مجردهای مرد بالای 23 سال (به شرط ارائه تعهدنامه محضری مبنی بر ازدواج تا تاریخ تحویل مسکن)، نخبگان علمی کشور (مشروط به ارائه معرفی‌نامه بنیاد ملی نخبگان کشور) و معلولان جسمی و حرکتی (مشروط بر داشتن حداقل 20 سال سن و ارائه معرفی‌نامه سازمان بهزیستی کشور) از شرط تاهل مستثنی هستند.

شرط مهم برای ثبت نام خانه اولی ها این است که متقاضی باید در شهر مورد تقاضا، حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر داشته باشد. سپرده‌‌گذاری حداقل 400 میلیون ریال در مرحله اول اجرای طرح و توانایی مالی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی، نیز از جمله مهمترین شروط دریافت این وام است.

وام فوری

مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی با بیان اینکه نیروگاه‌های خورشیدی بسته به توان تولید و تعداد پنل‌ها دارای قیمت‌های متفاوتی هستند و کمیته امداد استان مرکزی همواره حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: طرح تولید برق خورشیدی با هدف ایجاد اشتغال و خودکفایی برای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد که هیچ منبع درآمد یا توان اشتغال ندارند، به منظور توانمندسازی و حفظ کرامت آنها راه اندازی شده است

بانک‌های مختلف شرایط متفاوتی را برای پرداخت وام مسکن در نظر گرفته‌اند. در این گزارش شرایط وام مسکن در دو بانک بررسی و مقایسه شده است.

رشد قیمت مسکن در سال‌های اخیر باعث شده که تقاضا برای وام مسکن در میان اقشار مختلف جامعه افزایش یابد. بانک‌های مختلف شرایط متفاوتی را برای پرداخت تسهیلات مسکن در نظر گرفته‌اند.

در این گزارش شرایط پرداخت وام مسکن در دو بانک بررسی می‌شود تا متقاضیان با در نظر گرفتن شرایط خود، از این بانک‌ها تسهیلات دریافت کنند.

بانک سامان در طرح وام مسکن خود، تا سقف یک میلیارد و 500 میلیون تومان به متقاضیان وام می‌دهد.

البته وام مسکن بانک سامان تا 50 درصد ارزش ملک معرفی شده از سوی متقاضی را پوشش می‌دهد که این مبلغ برای شهرهای بزرگ 750 میلیون تومان و برای باقی شهرها، 500 میلیون تومان است.

سود اسمی این وام 18 درصد است. با این حال بانک سامان سه درصد بیمه نظارت و یه درصد سود ریسک اعتباری نیز برای پرداخت این وام دریافت می‌کند. به این ترتیب نرخ سود واقعی این تسهیلات 24 درصد است.

از سوی دیگر هزینه‌های جانبی وام شامل بیمه، تشکیل پرونده و حق کارشناسی به حدود 50 میلیون تومان می‌رسد. به علاوه وام‌گیرنده باید بین سه تا ۶ ماه در بانک سامان میانگین حساب داشته باشد و 25 درصد از مبلغ وام نیز نزد بانک مسدود می‌شود.

با این تفاسیر هر قسط وام یک میلیارد و 500 میلیون تومانی بانک سامان به حدود 38 میلیون تومان می‌رسد. در نتیجه در پایان سرسید پنج ساله این وام، وام‌گیرنده بیش از دو میلیارد و 235 میلیون تومان به بانک پرداخت می‌کند.

متقاضی دریافت این وام نباید هیچ‌گونه چک برگشتی و  بدهی به سیستم بانکی کشور داشته باشد. همچنین سن ملک موردنظر باید زیر 25 سال و سند آن به نام متقاضی یا همسر وی باشد.

طرح‌های سه‌گانه بانک ملی برای متقاضیان دریافت وام فوری

متقاضیان دریافت وام مسکن از بانک ملی ایران، باید در ابتدا یک حساب سپرده سرمایه‌گذاری خاص گواهی مسکن افتتاح کند. این حساب علاوه بر اینکه برای سپرده‌گذاران سود کوتاه مدت را به همراه دارد، دربرگیرنده سه طرح است که متقاضیان باید حساب خود را در قالب یکی از این سه طرح افتتاح کنند.

در طرح اول وام مسکن بانک ملی، متقاضی باید حداقل 16 میلیون تومان در این بانک سپرده‌گذاری کند و این سپرده را حداقل یک ماه نزد بانک نگه دارد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها