کدخبر: 18438

یارانه نقدی | جاماندگان یارانه نقدی | یارانه دی ماه

واریز یارانه نقدی دی ماه منتفی شد | کالابرگ جایگزین یارنه نقدی از همین ماه!

جزئیات جدید از یارانه نقدی دی ماه 1401 را در این گزارش بخوانید.

یارانه نقدی به زودی حذف می شود. یارانه نقدی شامل همه افراد نمی شود. یارانه نقدی مبلغ چندانی نداشت. یارانه نقدی با چالش زیادی همراه بود. جزئیات حذف یارانه نقدی را بخوانید.

یارانه

جبار کوچکی‌نژاد با بیان اینکه استیضاح وزیر اقتصاد منتفی نشده‌ است، اظهار داشت: با تغییر رییس بانک مرکزی استیضاح وزیر اقتصاد از دستور کار خارج نشده اما در حال حاضر استیضاح وزیر بهداشت در اولویت کار مجلس است.

وی ادامه داد: وزرای زیادی در برنامه استیضاح هستند و نمایندگان استیضاح‌های زیادی را دنبال می‌کنند. وزیر بهداشت، وزیر ورزش، وزیر اقتصاد در اولویت استیضاح‌ها قرار دارند و به دلیل ناکارآمدی‌هایی که در حوزه اقتصاد و درمان دیده می‌شود مجلس به این موضوعات ورود کرده و اگر دولت خودش به حذف این افراد ناکارآمد اقدام کند مجلس زمان بیشتری برای بررسی بودجه و برنامه هفتم خواهد داشت. هر چند با توجه به برنامه کاری مجلس زمان محدود است اما در همین زمان محدود استیضاح‌ها را دنبال می‌کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات افزود: اگر وزرای ناکارآمد را حذف کنیم امیدواری مردم به بهبود شرایط بیشتر می‌شود و شرایط برای بر سرکار آمدن نیروهای توانمند ایجاد خواهد شد.

کوچکی‌نژاد درباره عدم اجرای کالابرگ در سال آینده و در نظر گرفتن یارانه نقدی در بودجه ١۴٠٢ گفت: بودجه ١۴٠٢ هنوز منتشر نشده‌است اما دولت درباره یارانه باید طبق قانون عمل کند و کالابرگ را به اجرا برساند. سفره مردم با حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و دولت باید کالای اساسی را برای مردم تامین کند نه اینکه پول نقد را به عنوان یارانه بین مردم توزیع کند چراکه این اقدام هم اثر تورمی خواهد داشت.

وی همچنین درباره زمان آغاز بررسی بودجه ١۴٠٢ تاکید کرد: در این شرایط اقتصاد کشور، ایجاد هرگونه شوک کمکی به مردم نخواهد کرد و تهدیداتی دارد. دولت در ارائه لایحه بودجه به مجلس یک ماه تاخیر داشته و با تاخیر بودجه را تحویل داد و از سوی دیگر عده‌ای در مجلس اصرار دارند که دولت در ابتدا برنامه هفتم را ارائه دهد و مشخص است که این دعوا بر سر بودجه و برنامه هفتم مشکلاتی را در کشور اضافه می‌کند. باید توجه داشته که برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران سند بودجه و برنامه هفتم بسیار مهم است حال اینکه هر دوی این سند در ابهام هستند و همین ابهام آسیب‌هایی را به اقتصاد وارد می‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: دولت و مجلس باید با همکاری این مشکل را حل کنند نباید این روش که بودجه را گرو گرفته‌اند تا برنامه ارائه شود و دولت هم برنامه را نمی‌آورد ادامه پیدا کند و این مشکل سریعا حل شود.

یارانه

وی با بیان اینکه بودجه ١۴٠٢ سه دوازدهم خواهد بود، گفت: آیین نامه داخلی می‌گوید اگر ١۵ آذر بودجه تحویل نشد و در صورت ارایه با تاخیر، کار به ارائه بودجه سه دوازدهم می‌کشد. مجلس هفته آینده مشغول کار خواهد بود اما هفته بعد آن نمایندگان در حوزه انتخابی مشغول به کار خواهند بود و ارائه بودجه به بهمن ماه می‌افتد و بهمن ماه دیگر زمانی نیست که مجلس بتواند به بررسی بودجه در دو ماه باقیمانده بپردازد. در این شرایط تنها راه ارائه بودجه سه دوازدهم است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات درباره ادعای کاهش نرخ تورم از سال آینده از سوی وزیر اقتصاد اظهار داشت: دولت پیش بینی کرده با اجرای سیاست‌هایی می‌تواند نرخ دلار را کاهش و نرخ تورم را هم کمتر کند اما اینکه این سیاست‌های پیش‌بینی شده واقعا به اجرا برسد موضوع دیگری است و نمی‌دانیم این احتمالات در اقتصاد شکننده ایران تا چه حد امکان دارد به واقعیت نزدیک شود. به هر حال دولت اعلام کرده هدفش کاهش نرخ تورم و افزایش تولید است و در برای تحقق این اهداف دولت باید اقداماتی را انجام دهد از جمله اینکه بودجه ١۴٠٢ را بدون کسری بودجه‌ریزی کند.

زمان واریز یارانه نقدی مشخص شد!

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جزییات توزیع کالابرگ الکترونیکی اظهار کرد: قانونگذار در بودجه سال ۱۴۰۱ به دولت تکلیف کرده بود که ما به ازای حذف ارز ترجیحی کالابرگ برای مردم و اشخاص مشمول یارانه تامین کند. در آن زمان زیرساخت‌ها آماده نبود. البته قانون‌گذار اشاره کرده است کالابرگ می‌تواند به انواع مختلف توزیع شود که تصمیم براین شد یارانه نقدی پرداخت شود و اقبال عمومی هم خوب بود.

مرتضوی افزود: برای توزیع کالابرگ، نیاز به تامین زیرساخت‌ها داشتیم که آماده شده و ابتدا در چهار شهرستان به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه با هماهنگی مسئولان استان هرمزگان، بناداریم طرح را این استان تحت سامانه ملی اعتبار یا همان کالابرگ الکترونیکی آغاز کنیم گفت: استفاده از این امکان، ۱۰۰ درصد اختیاری است و یارانه بگیران می‌توانند زودتر از موعدِ واریز یارانه‌ها با استفاده از مبلغی که در کارت پول آنها تعبیه می‌شود، از ۱۱ قلم کالای تعیین شده انتخاب و خریداری کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: درواقع افراد می‌توانند تا قبل از زمان واریز یارانه نقدی، خرید کالا داشته باشند و اگر تمایل نداشتند در موعد مقرر یارانه همزمان با سایر نقاط کشور به حسابشان واریز می‌شود. همانطور که گفته شد این امکان کاملا اختیاری است و الزامی برای خرید کالا وجود ندارد. فرصتی است که فراهم شده و می‌توانند این ۱۱ قلم را از فروشگاه‌ها در سطح استان خریداری کنند و امیدواریم هرچه سریعتر از هرمزگان شروع کنیم و به دیگر استان‌ها برسیم.

یارانه

مرتضوی با بیان اینکه طرح فعلا آزمایشی است و محدودیتی وجود ندارد که بگوییم مقدر اجناس چه قدر باشد گفت: افراد به فراخور نیاز می‌توانند از هرکدام از ۱۱ قلم به هر مقدار که اعتبار داشته باشند کالا بخرند.

وی اضافه کرد: بعد از ارزشیابی‌ها، اگر طرح مورد اقبال مردم قرار بگیرد در گستره ملی هم اجرایی خواهد شد. بسترها آماده است و پیگیر تامین منابع هستیم و به محض تامین منابع، عملیات اجرایی را نظر به اینکه تست‌های مختلف انجام شده آغاز خواهیم کرد.

حمایت از سه دهک اول جامعه با یارانه و کالابرگ

مرتضوی با بیان اینکه تقریبا ۹ دهک از جامعه ایران یارانه‌بگیر هستند که جمعیتی نزدیک به ۷۹ میلیون تا ۸۰ میلیون نفر (با احتساب نیروهای مسلح) را دربرمی‌گیرد گفت: بخشی از مردم یعنی عمده افراد در دهک‌های اول تا سوم تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و مستمری بگیر بهزیستی و کمیته امدادند. دو میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار ایرانی، تحت پوشش بهزیستی قرار دارند که با احتساب افراد تحت تکفل به هفت میلیون و ۱۰۰ هزار نفر می‌رسند.

وی ادامه داد: توسعه سامانه مربوط به طرح کالابرگ الکترونیکی (سامانه اعتبار) نیز در دستورکار قرار گرفت. در دوره قبل روی این سامانه کار شده بود و ما روند را تسریع کردیم و کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها