کدخبر: 19139

وام ازدواج | افزایش وام ازدواج | واریز وام ازدواج

360 و 440 میلیون وام ازدواج برای زوج‌های 1402!

وام ازدواج 180 و 220 میلیونی تصویب و ابلاغ شد!

وام ازدواج توسط دولت به مردم پرداخت می‌شود. وام ازدواج در طولانی مدت قسط بندی می‌شود. قسط‌های وام ازدواج با بهره کم خواهد بود. ارائه وام ازدواج یکی از تهسیلات حکومت برای تشویق مردم به فرزندآوری می‌باشد. برای اطلاع از آخرین اخبار وام ازدواج با ما همراه باشید.

وام ازدواج 180 و 220 میلیون تومانی

براساس بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1402 کل کشور و جزء (1) بند قانونی یادشده مقرر شده است: «مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه اعم از جاری و پس‌انداز شبکه بانکی (غیر از بانک‌های قرض‌الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را به قرض‌الحسنه اختصاص داده و از طریق بانکهای عامل (به‌تشخیص شورای پول و اعتبار) به‌شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اقدام کنند:

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج (موضوع ماده 68 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت)

1‌ ـ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از 01‌/01‌/1398 بوده است مبلغ یک میلیارد و 800 میلیون ریال و با دوره بازپرداخت 10ساله

2‌ ـ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر 25 سال و زوجه‌های زیر 23 سال مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون ریال

ـ مسئولیت حُسن اجرای این بند بر عهده بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، و هم مدیران و کارکنان ذی‌ربط است. عدم اجرای هریک از بندهای این تبصره (مشتمل بر تأخیر در پرداخت این تسهیلات یا دریافت ضمانت فراتر از حدود این قانون) تخلف محسوب شده و در مراجع ذی‌صلاح قابل پیگیری است.

ـ پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات موضوع بند «الف» این تبصره و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به‌منظور تأمین رکن ضامن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آنها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

ـ تسهیلات موضوع این تبصره از حکم موضوع ماده (10) قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی است.

همچنین، با عنایت به مفاد ماده (50) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به‌میزان 2 برابر افراد عادی‌اند.

بر این اساس، سهمیه در نظر گرفته‌شده برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج طی فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ارسال می‌شود. بدیهی است، پس از نهایی شدن سهمیه سالیانه برای پرداخت تسهیلات مذکور مراتب به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است متقاضیانی که پیشتر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند، در اولویت پرداخت تسهیلات یادشده هستند و تسهیلات مذکور با توجه به شرایط متقاضی، برای همه افراد در صف (ثبت‌نام‌شده در سال 1402 و سنوات قبل) مطابق با مبالغ مندرج در قانون بودجه سال 1402 کل کشور قابل پرداخت خواهد بود.

در پایان این بخشنامه تأکید شده است، با توجه به مراتب فوق، ترتیبی اتخاذ شود تا حداکثر در مدت یک هفته از تاریخ وصول این نامه، موضوع به واحدهای اجرایی ذی‌ربط در سراسر کشور ابلاغ و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه به بانک مرکزی ارسال شود.‌‌‌‌‌‌‌‌‌

وام ازدواج 440 میلیون تومانی برای چه کسانی است؟!

 وام ازدواج سال ۱۴۰۲، حداقل ۱۸۰ میلیون و حداکثر ۲۲۰ میلیون به‌ازای هر نفر ارزش دارد. طبق قانون بازپرداخت وام ازدواج با کارمزد چهار درصدی انجام می‌شود و دریافت‌کنندگان ۱۰ سال یا معادل ۱۲۰ ماه برای پرداخت اقساط فرصت خواهند داشت. در صورت اقدام همزمان زن و شوهر به هر دوی آن‌ها حداقل ۳۶۰ میلیون تومان وام ازدواج تعلق می‌گیرد. اگر یکی از آن‌ها مشمول قانون جوانی جمعیت شود، ۴۰۰ میلیون وام ازدواج می‌گیرند و اگر عروس زیر ۲۳ سال و داماد کمتر از ۲۵ سال سن داشته باشند، سقف وام ازدواج سال ۱۴۰۲، یعنی ۴۴۰ میلیون تومان را دریافت می‌کنند.

وام ازدواج ۱۴۰۲ با مصوبه مجلس به ۱۸۰ میلیون تومان به‌ازای هر نفر افزایش پیدا کرد. این حداقل رقم قابل پرداخت به متقاضیان است که در صورت اقدام همزمان زن و شوهر به ۳۶۰ میلیون تومان خواهد رسید. مانند چند سال اخیر به‌منظور تشویق ازدواج در سنین پایین، به دختران کمتر از ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال، مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان وام ازدواج تعلق می‌گیرد. اگر اگر مرد بالای ۲۵ سال داشته باشد و دختر زیر ۲۳ سال، به آن‌ها ۴۰۰ میلیون وام تعلق می‌گیرد. حالت سومی هم درمیان است؛ اگر زن و شوهر هر دو چنین وضعیتی داشته باشند، ۴۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت خواهند کرد.

به گزارش فرارو، وام ازدواج ۱۴۰۲ با مهلت بازپرداخت ۱۰ ساله پرداخت می‌شود و متقاضیان باید علاوه بر اصل پول، اقساط را با کارمزد چهاردرصدی تسویه کنند. قسط وام ازدواج ۱۴۰۲ با رقم ۱۸۰ میلیون، به این ترتیب ماهی یک میلیون و ۶۳۶ هزار تومان و با رقم ۲۲۰ میلیون، ماهی دو میلیون محاسبه می‌شود. به‌جز ۱۰ ماه که به‌خاطر همان کارمزد به‌طور ویژه محاسبه می‌شود و ممکن است به هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۲، با کارمزد چهار درصد و مهلت بازپرداخت ۱۰ ساله ظرف ۱۲۰ ماه پرداخت می‌شود. دریافت‌کنندگان وام ۱۸۰ میلیون تومانی به این ترتیب باید ماهی یک میلیون و ۶۳۶ هزار تومان قسط بدهند. کارمزد چهار درصدی در طول ۱۲۰ ماه سرشکن می‌شود تا متقاضیان ۱۰ قسط را با رقم بالاتری به بانک پس بدهند. به‌عنوان مثال اولین قسط وام ۱۸۰ میلیونی، هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود. اولین قسط سال دوم، به شش میلیون و ۴۸۰ هزار تومان می‌رسد.

قسط وام ازدواج ۱۴۰۲، با رقم ۱۸۰ میلیون تومان، در ابتدای سال سوم پنج میلیون و ۷۶۰ هزار تومان و در ابتدای سال چهارم معادل پنج میلیون و ۴۰ هزار تومان خواهد بود. در ابتدای سال پنجم باید چهار میلیون و ۳۲۰ هزار تومان قسط بدهید و سال ششم با پرداخت قسط سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی آغاز خواهد شد.

قسط وام ازدواج ۱۸۰ میلیون تومانی در ابتدای سال هفتم، دو میلیون و ۸۸۰ هزار تومان است. در ابتدای سال هشتم، باید دو میلیون ۱۶۰ هزار تومان در ابتدای سال نهم باید یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان قسط بدهید. قسط اول در دهم، یعنی سال ۱۵۰۲، به ۷۲۰ هزار تومان می‌رسد که با توجه به تورم می‌شود حدس زد، پول خردی بیش نخواهد بود. به‌جز این ۱۰ قسط که استثنا هستند، باقی اقساط در طول مدت ۱۰ سال بازپرداخت وام ۱۸۰ میلیون تومانی همان‌طور که گفتیم یک میلیون و ۶۳۶ هزار و ۳۶۴ تومان است. اگر زن و شوهر دوتایی با هم برای دریافت وام ازدواج اقدام کنند و روی هم ۳۶۰ میلیون دریافت کنند، ضربدر دو می‌شود. یعنی در ماه‌های عادی باید حدود سه میلیون و ۲۷۳ تومان قسط بدهید.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۲، با کارمزد چهار درصد و مهلت بازپرداخت ۱۰ ساله ظرف ۱۲۰ ماه پرداخت می‌شود. دریافت‌کنندگان وام ۲۲۰ میلیون تومانی به این ترتیب باید ماهی دو میلیون قسط بدهند. کارمزد چهار درصدی در طول ۱۲۰ ماه سرشکن می‌شود تا متقاضیان ۱۰ قسط را با رقم بالاتری به بانک پس بدهند. به‌عنوان مثال اولین قسط وام ۲۲۰ میلیونی، هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود. اولین قسط سال دوم، به هفت میلیون و ۹۲۰ هزار تومان می‌رسد.

قسط وام ازدواج ۲۲۰ میلیونی در ابتدای سال سوم، هفت میلیون و ۴۰ هزار تومان خواهد بود. قسط اول سال چهارم معادل شش میلیون و ۱۶۰ هزار تومان و قسط اول سال پنجم، به پنج میلیون و ۲۸۰ هزار تومان می‌رسد. موقع پرداخت قسط اول سال‌های ششم و هفتم باید به‌ترتیب چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سه میلیون و ۵۲۰ هزار تومان به حساب بانک بریزید.

قسط وام ازدواج ۲۲۰ میلیون تومنی در ابتدای سال هشتم دو میلیون و ۶۲۰ هزار تومان خواهد بود. سال نهم با پرداخت قسط یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی شروع می‌شود و در ابتدای سال دهم باید ۸۸۰ هزار تومان قسط بدهید. درباره سال ۱۵۰۲ حرف می‌زنیم، سالی که با توجه به تورم، رقم ۸۸۰ هزار تومانی احتمالا پول خرد خواهد بود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها