کدخبر: 19286

آب و هوا | وضعیت آب و هوا | سردی آب و هوا

هشدار هواشناسی نسبت به آب و هوا | کاهش 12 درجه دما در این استان‌ها!

هواشناسی هشدار خطر طغیان رودخانه‌ها و برخورد صاعقه در برخی استان‌ها را داد!

آب و هوا در ایران به علت چهار فصل بودن در نقاط مختلف سال متفاوت است. آب و هوا در ایام اواخر اسفند و بهار بیشتر بارانی و همراه با رگبار است. هواشناسی وظیفه دارد نسبت به آب و هوا هشدار دهد تا مسئولین برای کنترل وضعیت نسبت به آب و هوا اقدام کنند و مردم نیز نسبت به وضعیت آب و هوا آگاهی داشته باشند.

آب و هوا در این استان‌ها با کاهش دما و بارش رو به رو خواهد بود!

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ارتفاعات و دامنه‌ها در جنوب کرمان و شمال هرمزگان بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

از بعدازظهر فردا در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان ابرناکی، رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روز سه‌شنبه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور ابرناکی و بارش باران در مناطق مرزی غرب کشور آغاز می‌شود. روز چهارشنبه سامانه بارشی در نوار غربی تقویت شده و در این مناطق رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد ریزش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

پنجشنبه علاوه بر نوار غربی کشور در سواحل غربی دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، بخش‌هایی از مرکز و استان‌های بوشهر و غربی فارس سامانه بارشی فعال است.

به گزارش تسنیم، امروز در بخش‌هایی از شمال‌غرب شمال شرق، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

این شرایط روز چهارشنبه و پنجشنبه در نیمه شرقی کشور، بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز انتظار می‌رود. امروز همچنین در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل کاهش محسوس دما 8 تا 12 درجه روی می‌دهد و از روز دوشنبه تا پنجشنبه در این مناطق روند افزایش دما انتظار می‌رود.

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی و وقوع رگبار و رعدبرق

زمان شروع: یکشنبه 1402/01/20

زمان پایان: یکشنبه 1402/01/20

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/20: ارتفاعات و دامنه در مرکز و نیمه جنوبی کرمان، ارتفاعات هرمزگان و ارتفاعات شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها.

توصیه: اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد بیش از 26 نات با شمالی‌شدن جریانات و افزایش ارتفاع امواج در سواحل بین 1.5 تا 2 متر و در فراسواحل بیش از 2.5 متر

زمان پایان: ظهر یکشنبه 1402/01/20

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و توسعه سامانه از غرب به شرق طی عصر شنبه تا ظهر یکشنبه، به‌ویژه افزایش سرعت وزش باد در سواحل استان مازندران بیش از 40 نات طی شب شنبه تا بامداد یکشنبه و افزایش ارتفاع امواج قابل ملاحظه تا 1.7 متر و بیشترین ارتفاع امواج 2.7 متر، در بقیه مناطق دریای خزر افزایش ارتفاع امواج تا 1.5 متر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناورهای نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناورهای سنگین و فوق‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر، آسیب دیدن شناورهای سنگین.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

هشدار هواشناسی نسبت به آب و هوا | سامانه بارشی در راه کشور!

مطابق پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در شمال استان‌های آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی و ارتفاعات کرمان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر افزایش ابر، وزش باد شدید و بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

فردا یکشنبه در شمال سیستان و بلوچستان،‌ جنوب کرمان و شمال هرمزگان بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده و روز دوشنبه در اکثر مناطق کشور جو پایدار همراه با افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.  پیش از این سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور در روز دوشنبه (21 فروردین ماه) خبر داده بود!

بیشتر بخوانید

هشدار هواشناسی برای 13 استان

طبق اعلام جدید این سازمان روز سه‌شنبه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور ابرناکی و بارش باران در مناطق مرزی غرب کشور آغاز می‌شود. در این روز در دامنه‌های زاگرس مرکزی و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های قزوین و البرز بارش پراکنده انتظار می‌رود.

روز چهارشنبه سامانه بارشی در نوار غربی کشور تقویت شده و در این مناطق رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام،‌ غرب کرمانشاه، کردستان، جنوب آذربایجان غربی و جنوب آذربایجان شرقی بارش‌ها شدت خواهد داشت.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد بیش از 26 نات با شمالی شدن جریانات و افزایش ارتفاع امواج در سواحل بین 1.5 تا 2 متر و در فرا سواحل بیش از 2.5 متر

زمان شروع: عصر شنبه 1402/01/19

زمان پایان: ظهر یکشنبه 1402/01/20

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و توسعه سامانه از غرب به شرق طی عصر شنبه تا ظهر یکشنبه، به‌ویژه افزایش سرعت وزش باد در سواحل استان مازندران بیش از 40 نات طی شب شنبه تا بامداد یکشنبه و افزایش ارتفاع امواج قابل ملاحظه تا 1.7 متر و بیشترین ارتفاع امواج 2.7 متر، در بقیه مناطق دریای خزر افزایش ارتفاع امواج تا 1.5 متر

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، در دریای خزر

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناورهای نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناورهای سنگین و فوق‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر، آسیب دیدن شناورهای سنگین.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

آب و هوا در 21 استان باد و طوفانی خواهد بود!

 اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشاری

زمان شروع: پنجشنبه 1402/01/17

زمان پایان: جمعه 1402/01/18

نوع مخاطره: به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/01/17: مرکزی، زنجان، جنوب آذربایجان شرقی، همدان و نیمه جنوبی اردبیل.

جمعه 1402/01/18: غرب خراسان جنوبی، سمنان، شمال غرب سیستان و بلوچستان و شرق کرمان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال، عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

هشدار هواشناسی برای 21 استان

 توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: یکشنبه 1402/01/20

نوع مخاطره: به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/01/17: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، قزوین، البرز، قم، تهران، اصفهان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان.

جمعه 1402/01/18: تهران، البرز، قم، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، لرستان، مرکزی، قزوین، همدان، زنجان، شمال آذربایجان غربی.

شنبه 1402/01/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قم، تهران، قزوین، البرز، یزد، اصفهان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان.

یکشنبه 1402/01/20: جنوب اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، قم، تهران، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی، کرمان و یزد.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها