کدخبر: 357

واکسن کرونا/واکسیناسیون/کرونا

مینو محرز: روی واکسن کرونای ایرانی نباید حساب می کردیم!

مینو محرز، مسئول کارآزمایی بالینی واکسن کرونای کووایران برکت گفت.

 واکسن کرونا که به تازگی یکی از بحث های داغ رسانه ای است. بسیاری افراد با زدن واکسن کرونا باز هم در امان نیستند. در ایران بیشتر افراد واکسن کرونای سینوفارم زده اند وگفته می شود تا پایان شهریور چندین میلیون دُز واکسن کرونای سینوفارم وارد کشور می شود.اخبار مربوط به واکسن کرونا را با ما دنبال کنید.

مینو محرز، مسئول کارآزمایی بالینی واکسن کرونای کووایران برکت گفت: من شرکت برکت را انتخاب نکرده‌ام، بلکه مسئولان این شرکت به من پیشنهاد همکاری دادند. اما مسئولان وزارت بهداشت از ابتدا نباید روی واکسن‌های ایرانی کرونا حساب باز می‌کردند.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به نتایج یک پژوهش جدید از مخالفت دانشمندان برای تزریق دز سوم خبر داد و نوشت: واکسن کووید-۱۹ به اندازه ای موثر است که نیازی به تزریق دز تقویتی نیست و بهتر است کشورهای ثروتمند واکسن مازاد خود را به کشورهای فقیر بدهند.

ایران از جمله کشورهای تولیدکننده واکسن کرونا است، اما با توجه به تاخیر در تولید انواع واکسن کرونا ایرانی، همچنان نیاز به واردات واکسن کرونا در کشورمان احساس می شود. همچنین باید توجه داشت که کند پیش رفتن روند تامین و تزریق عمومی واکسن کرونا در ماه های گذشته منجر به بروز موج پنجم کرونا در کشورمان شده است.

گروهی از دانشمندان سراسر جهان نتایج پژوهش خود را که بتازگی در نشریه پزشکی لنست منتشر شده، اعلام کرده اند و براساس آن  واکسن کووید-۱۹ آنقدر خوب عمل می کند که بیشتر مردم هنوز به دز تقویتی احتیاج ندارند.

حرف تازه درباره واکسن کرونا

واکسن کرونا

این گروه از پژوهشگران که در میان آنها دو تن از کارشناسان "سازمان غذا و داروی آمریکا" (FDA) هم حضور داشتند، ارزیابی های خود را بر اساس طیف وسیعی از مطالعات مشاهده ای در دنیای واقعی و همچنین داده های آزمایشات بالینی پیش از تایید واکسن ها انجام داده اند.  

نویسندگان این پژوهش معتقد هستند که هیچیک از مطالعات، حاکی از پایین آمدن ایمنی بدن در برابر بیماری های شدید با گذشت زمان نیست. آنها تاکید کردند که اگر دزهای تقویتی خیلی زودتر از موعد و به صورت بسیار گسترده ارائه شوند، ممکن است عوارض جانبی در پی داشته باشند.  

نتایج این پژوهش در حالی منتشر می شود که اکثر کشورها با دارا بودن منابع فراوان واکسن به دنبال تزریق دز تقویتی واکسن هستند تا بدین ترتیب گسترش سویه بسیار مسری دلتا را متوقف کنند. ایالات متحده در نظر دارد از تاریخ ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) تزریق دزهای تقویتی را آغاز کند، اگرچه این طرح هنوز به امضای سازمان غذا و دارو و "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری" (CDC) نرسیده است.

از جمله دو دانشمند سازمان غذا و داروی آمریکا که در این پژوهش دخیل بوده اند، «ماریون گروبر» مسئول دفتر تحقیق و بررسی واکسن های این نهاد و معاون وی «فیلیپ کراوس» هستند. هر دو آنها گفته اند که اواخر امسال از سمت خود کناره گیری می کنند. گروبر و کراوس از جمله کسانی هستند که سال گذشته در برابر فشار دولت «دونالد ترامپ» برای تسریع در روند مجوز واکسن های کووید-۱۹ مقاومت و مخالفت کردند.

از جمله دیگر مخالفان سرسخت تزریق دزهای تقویتی "سازمان جهانی بهداشت" (WHO) است که استدلال می کند کشورها باید به جای تزریق دزهای تقویتی، واکسن مازاد خود را به کشورهای فقیر بدهند.

این پژوهش همچنین نتیجه گیری می کند که چنانچه در نهایت مشخص شود تزریق دز سوم خطر میان مدت بیماری های جدی را کاهش می دهد، منابع کنونی واکسن بهتر است در کشورهای فقیر که جمعیت واکسینه نشده قابل توجهی هم دارند، مورد استفاده قرار گیرد تا جان افراد بیشتری را نجات دهد.

در مطالعات مشاهده ای انجام شده تا کنون، واکسیناسیون کووید-۱۹ به طور متوسط تا ۹۵ درصد بدن را در برابر ابتلای شدید، از جمله در برابر سویه های بسیار مسری تری همچون دلتا مصون می دارد و  بیش از ۸۰ درصد در جلوگیری از ابتلا به هرگونه عفونت دیگر ناشی از سویه مختلف موثر است.  

این مطالعه درنهایت خاطرنشان می کند که حتی در کشورهای با نرخ بالای واکسیناسیون، این افراد واکسینه نشده هستند که عامل انتقال ویروس می باشند و بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند، نه کسانی که هر دو دز واکسن خود را دریافت کرده اند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها