کدخبر: 3709

قیمت دلار |نرخ دلار|قیمت یورو

سیگنال جدید برای قیمت دلار | آشفتگی به بازار صرافان برگشت

عقب‌گرد اسکناس آمریکایی از سطح بسته شده روز پنج‌شنبه ممکن است نشان‌دهنده گردش انتظارات در بازار ارز باشد.

قیمت دلار در معاملات پشت خطی روز جمعه در مسیر نزولی قرار گرفت. قیمت دلار که روز پنج‌شنبه به محدوده ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده بود، در بازار پشت خطی روز آخر هفته تا محدوده ۲۸ هزار و۲۰۰ تومان، عقب‌نشینی کرد.

عقب‌گرد قیمت دلار از سطح بسته شده روز پنج‌شنبه ممکن است نشان‌دهنده گردش انتظارات در بازار ارز باشد. در چنین فضایی، می‌توان سناریوی اول بازار در روز شنبه را قدرت‌گیری فروشندگان و کاهشی‌ها در نظر گرفت. اگر بازارساز نیز سعی کند از طریق مداخله ارزی، قیمت‌ها را عقب‌تر براند، امکان برگشت قیمت دلار به محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان وجود خواهد داشت.

با این حال، عده‌ای از فعالان اعتقاد دارند که در روز گشایش بازار در هفته جاری، قیمت دلار به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. این گروه اعتقاد دارند که تصور معامله‌گران از شرایط سیاسی و آینده مذاکرات به گونه‌ای نیست که فروشندگان بزرگ را روانه بازار کند. آنها اعتقاد دارند حتی اگر به واسطه عرضه بازارساز، قیمت در ابتدای روز در مسیر نزولی قرار بگیرد، در ادامه با ورود تقاضای احتیاطی، رشد قیمت دلار ادامه خواهد یافت.(دنیای اقتصاد)

قیمت دلار ۲۸ هزار تومانی ماندگار است؟

قیمت دلار

در هفته اخیر گمرک اعلام کرده بود که ۶.۶ میلیارد دلار واردات در شهریور ماه امسال انجام شده که رشد سه برابری نسبت به مرداد ماه امسال و رشد دو برابری نسبت به شهریور ماه پارسال داشته و این نرخ در دهه ۹۰ اصلا سابقه نداشته است.

از سوی دیگر با کاهش کرونا و افزایش واکسیناسیون عمومی احتمال سفر به خارج از کشور افزایش پیدا کرده و همین موضوع نیز احتمالا بر افزایش تقاضا در بازار ارز موثر بوده است.

کسری بودجه دولت، احتمال چاپ پول، تداوم رشد نقدینگی و عبور تورم از ۴۵ درصد نیز هرکدام سیگنال‌های هشداردهنده‌ای برای بازار ارز هستند. اما آیا در مقابل عرضه جدیدی در بازار ارز داشتیم که پاسخ نیازهای جدید را بدهد؟

هرچند اخیرا بانک مرکزی از رشد دو رقمی بخش نفت در بهار امسال خبر داده بود اما رئیس جمهور می‌گوید باید بانک مرکزی دلارهای مانده در خارج را برگردند. ممکن است همین اظهارات به معنای آن باشد که در بازگشت ارز به کشور تعللی صورت گرفته یا به هرترتیب سمت عرضه به مانند سمت تقاضای بازار ارز فعال نبوده است.

رئیس جمهور در سفری به کهگیلویه و بویراحمد از سه برنامه جدید اقتصادی سخن گفته که احتمالا در دوره میان‌مدت یا بلندمدت اجرای این برنامه‌ها برای بازار ارز مهم تلقی شود.

حمایت از بخش خصوصی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و احیای جهاد سازندگی سه برنامه مهمی است که رئیس جمهور در سفر اخیر خود به استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرده است. اما همه این‌ها بودجه می‌خواهد و این سخنان می‌تواند به معنای احتمال افزایش بیشتر کسری بودجه تلقی شود که در این صورت تاثیر قابل توجهی بر بازار ارز خواهد داشت.

این برنامه‌های رئیسی درحالیست که طبق برآورد محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای امسال بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیش‌بینی می‌شود. رئیس جمهور نیز تاکنون چندین بار در اظهاراتش از مشکلات در کسری بودجه سخن گفته است.

یک ماه پیش هم علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس گفته بود: دولت آقای روحانی در سه ماهه نخست امسال اقدام به چاپ ۵۵ هزار میلیارد تومان پول بی‌پشتوانه کرده است تا از این طریق کسری بودجه خود را جبران کند که این اقدام تاثیرات سوء زیادی بر اقتصاد کشور دارد. (فارس)

با این حال به نظر می‌رسد دولت رئیسی در برنامه‌هایش چندان به این بحران مهم توجه ندارد یا در اولویت اول آن نیست.

رئیسی در جلسه شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد گفته است: دولت در گام نخست تلاش می‌کند ظرفیت‌های صنعتی غیرفعال استان به ویژه صنایع پیشران به شکل حداکثری فعال شود و در این مسیر از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان بخش خصوصی حمایت خواهیم کرد.

بعدازظهر جمعه رئیسی در دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا و ایثارگران و جمعی از اقشار مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد نیز بیان کرد: بر اساس بررسی‌هایی که قبل از سفر به استان انجام شده است، ظرفیت‌های معطل یا تعطیل زیادی در استان در حوزه‌های مختلف تولیدی، صنعتی و عمرانی وجود دارد که باید هر چه سریع‌تر آنها را فعال یا احیا کرد.

رئیسی تاکید کرد: دولت توسعه صنایع پایین دستی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، تکمیل سدها و پروژه‌های نیمه تمام و احیای صنایع غیرفعال در کهگیلویه و بویراحمد را با جدیت دنبال خواهد کرد.

او حتی به بازدید از ساخت سد تنگ سرخ رفت که اجرای آن حدود ۱۰ سال از زمان پیش‌بینی شده عقب است.

رئیس جمهور همچنین درباره احیای جهاد سازندگی هم سخن گفت و توضیح داد: روستاها ظرفیت‌های اقتصادی و تولیدی زیادی دارند که اگر فعال شود، شاهد توقف روند مهاجرت روستاییان به شهرها خواهیم بود. دولت سیزدهم در راستای ایجاد سازوکاری مناسب برای تحول در روستاها، به زودی جهادسازندگی را با محوریت سامان دادن به انگیزه‌ها و عزم و اراده جهادی جوانان مخلص و کارآمد کشور، احیا خواهد کرد.

اما آیا دولت رئیسی در کنار این برنامه‌ها برای تامین بودجه آن هم فکری کرده است؟ اگر پاسخ خیر باشد تاثیر آن ممکن است در دوره میان‌مدت یا بلندمدت بر کسری بودجه آشکار شود که آن وقت بازار ارز ممکن است دچار نوساناتی ناشی از کسری بودجه دولت شود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها