کدخبر: 5070

واکسن کرونا | واکسیناسیون | کرونا

چرا بعد از واکسن کرونا بازهم مبتلا می شویم؟

در روزهای اخیر در آلمان موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا به شدت و میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و تعداد مبتلایان به بیماری کووید۱۹ طی یک روز از ۵۰ هزار نفر هم فراتر رفته است.

این روزها بحث درباره کاهش اثربخشی واکسن‌ها مطرح بوده و این سوالی است که خطر ابتلا به کرونا در میان افرادی که پیشتر واکسن زده اند، تا چه میزان است؟

 در روزهای اخیر در آلمان موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا به شدت و میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و تعداد مبتلایان به بیماری کووید۱۹ طی یک روز از ۵۰ هزار نفر هم فراتر رفته است.

نکنه جالب این بوده که در میان موارد جدید ابتلا شهروندانی نیز هستند که پیشتر برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ به طور کامل واکسینه شدند.

آمارهای انستیتو روبرت کخ نشان میدهد، بیشترین موارد جدید ابتلا به کرونا و بستری شدن به خاطر آن در میان گروه سنی بالای ۶۰ سال مشاهده می‌شود.

در هفته میان روزهای چهارم تا دهم اکتبر از مجموع دو هزار و ۵۳۵ مبتلای بستری شده، هزار و ۳۸۸ نفر بیش از ۶۰ سال سن داشته‌اند. این رقم هفته گذشته و با افزایش موارد ابتلا به دو هزار و ۹۰۷ نفر از میان چهار هزار و ۴۰۷ مورد ابتلا رسید.

کارشناسان با استناد به آمار موجود بر این نظر هستند که اکنون گذار دو گروه بیشتر به بخش مراقبت‌های ویژه می‌افتد؛ یکی جوانان واکسینه نشده و دیگری افراد مسن با سیستم دفاعی تضعیف شده که هنوز دوز سوم واکسن را دریافت نکرده‌اند.

با افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان به کرونا در آلمان تعداد کسانی که با وجود واکسینه بودن مبتلا شده‌اند، نیز افزایش می‌یابد. از آغاز کارزار واکسیناسیون در آلمان تا کنون ۱۵۷ هزار و ۱۸۸ مورد ابتلا به کرونا در میان افراد واکسینه شده ثبت شده است.

کریستیانه فالک، مدیر انجمن ایمنولوژی در این زمینه گفت، با در نظر گرفتن واکسینه بودن ۵۶ میلیون نفر در آلمان موارد مبتلا شدن افراد واکسینه شده سه دهم درصد بیشتر نیست.

کرونای خفیف بعد از واکسن کرونا

واکسن کرونا

وی افزود، از میان تمام موارد این چنینی نیز تنها چهار درصد مبتلایان نیاز به بستری شدن داشته‌اند و در بقیه موارد روند ابتلا چنان خفیف بوده که فرد نیازی به اقامت در مراکز درمانی نداشته و این نشان دهنده میزان تاثیر واکسن است.

در تمام داده‌های مراحل کارآزمایی بالینی که شرکت‌های داروسازی برای دریافت مجوز به اداره‌های مربوط ارائه کرده‌اند، مواردی از ابتلا به کرونا در میان افراد واکسینه شده وجود دارد و میزان ایمنی ایجاد شده هیچ واکسنی ۱۰۰ درصد اعلام نشده است.

این سوال نیز مطرح است که چرا اکنون موارد ابتلا در میان افراد واکسینه شده بیشتر از قبل است؟

کاترین اوبراین، رئیس بخش ایمن‌سازی و واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی در این رابطه عنوان کرد، یکی از دلایل این روند عدم رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است.

این کارشناس ایمونولوژی خاطر نشان می کند که وقتی ویروس سریع‌تر شیوع پیدا کند شهروندان نیز به شکل شدیدتری با آن در ارتباط قرار می‌گیرند و این موضوع شامل واکسینه شده‌ها هم می‌شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد که به مرور زمان میزان اثربخشی واکسن و مصونیتی که ایجاد می‌کند کاهش می‌یابد.

براساس یافته های پژوهشی در انگلیس، هر چه از زمان واکسیناسیون کامل دورتر می‌شویم احتمال ابتلا به کرونا به‌رغم واکسینه بودن افزایش می‌یابد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها