کدخبر: 6539

قیمت برنج / برنج / قیمت برنج کیلویی چند؟

قیمت برنج در آستانه زمستان اعلام شد | برنج کیلویی چند؟

قیمت برنج هاشمی بودار نشده کیلویی 48 هزار تومان و قیمت برنج هاشمی بودار و بسته‌بندی شده کف ماشین کیلویی 54 تا 55 هزار تومان است.

رییس اتحادیه برنج فروشان بابل گفت: قیمت برنج هاشمی بودار نشده کیلویی 48 هزار تومان و قیمت برنج هاشمی بودار و بسته‌بندی شده کف ماشین کیلویی 54 تا 55 هزار تومان است. کشت دوم برنج امراللهی کیلویی 60 هزار تومان و کشت دوم هاشمی کیلویی 58 هزار تومان است.

پیرامون نوسان‌های قیمت برنج، گفت: قیمت برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 80 درصد افزایش پیدا کرده است و این افزایش نرخ ریشه در تورم حاکم در کشور، کاهش تولید، خشکسالی، افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی، افزایش قیمت سموم، افزایش کرایه حمل و نقل و .... باید جست‌وجو کرد.

وی با اشاره به قیمت انواع برنج‌های ایرانی در بنکداری، گفت: قیمت برنج هاشمی بودار نشده کیلویی 48 هزار تومان است و قیمت برنج هاشمی بودار و بسته‌بندی شده کف ماشین کیلویی 54 تا 55 هزار تومان است. کشت دوم برنج امراللهی کیلویی 60 هزار تومان و کشت دوم هاشمی کیلویی 58 هزار تومان است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: قیمت برنج پرمحصول فجر کیلویی 43 هزار تومان و برنج شیرودی حداکثر 37 هزار تومان و برنج ندا کیلویی 33 هزار تومان است. این در حالیست که دو ماه پیش برنج طارم حداقل کیلویی 35 هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

تقی‌زاده با اشاره به کاهش تولید برخی از اقلام برنج، گفت: در سال جاری کشت طارم کاهش پیدا کرد چرا که در سال گذشته قیمت برنج پرمحصول بالا رفت از این‌رو کشت طارم کاهش پیدا کرد و کشاورزان رو به کشت برنج پرمحصول رفتند.

بنا به گفته وی؛ خشکسالی 10 تا 20 درصد برداشت محصول را کاهش داد و کشت برنج سنتی طارم و هاشمی نسبت به برنج پرمحصول کم شد.

رییس اتحادیه برنج فروشان شهرستان بابل، بابیان اینکه 20 درصد از شالیزارهای برنج در مازندران مکانیزه شده‌اند، گفت: مساحت زمین‌های کشاورزی در این استان کم هستند و مساحت زمین‌ها حداقل بین 5، 6 یا 10 هزار متر هستند به همین دلیل فرآیند مکانیزه شدن دشوار است و بیشتر کشاورزان به‌صورت سنتی کاشت، داشت و برداشت می‌کنند.

وی درباره تفاوت فاحش قیمت برنج در بنکداری و واحدهای صنفی، گفت: برخی از صاحبان فروشگاه‌های زنجیرهای از ابتدای سال در مقیاس بالا چون 10 هزار تن برنج را از کشاورزان خریداری کردند و به‌جای اینکه این محصول را حداقل کیلویی 50 هزار تومان عرضه کنند آن را فروشگاه‌های خود کیلویی 70 تا 80 هزار تومان بفروش می‌رسانند که این قیمت‌ها غیر معقول است و باید مانع آنها شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بنکداری‌ها چندان در نوسان‌های اخیر افزایش قیمت نقشی ندارند و این فروشگاه زنجیره‌ای هستند که باید در این زمینه پاسخگو باشند.

خریدار برنج نداریم

قیمت برنج

همچنین در این رابطه  علی اکبریان نایب رییس انجمن برنج، گفت: تفاوت فاحش قیمت برنج ایرانی در بنکداری و واحدهای صنفی فاحش است و من از قیمت برنج کیلویی 80 هزار تومان متعجب شده‌ام.

وی کشاورز را به عنوان برند اصلی برنج معرفی کرد و افزود: برخی به بهانه اینکه برنج آنها برند است محصول را گران می‌فروشند اما باید بگویم که برند اول در برنج کشاورز است نه شرکت‌های بسته‌بندی.

این فعال اقتصادی ادامه داد: کشاورز نمی‌تواند برنج شیرودی را کیلویی 35 هزارتومان و طارم را کیلویی 45 هزار تومان بفروشد چراکه خریداری برای برنج با این نرخ وجود ندارد.

بنا بر این گزارش، برنج صدری هاشمی و آستانه در بنکداری تهران کیلویی 62 هزار تومان است که واحدهای صنفی با احتساب سود 12 درصدی خود این محصول را به خریداران عرضه می‌کنند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها